ابزارها عکاسی

فلاش دوربین عکاسی چگونه کار می‌کند؟ – بخش اول

استفاده از فلاش دوربین هنگام عکاسی زمان و مکان خاص خود را می‌طلبد. استفاده نادرست از فلاش به کم شدن کیفیت و زیبایی عکس منجر می‌شود. در عین حال ناآشنایی با کارکرد فلاش نیز شما را به نتیحه مطلوب نمی‌رساند. این مطلب به بررسی ساختار و عملکرد فلاش دوربین عکاسی می‌پردازد؛ اطلاعات پایه‌ای که برای هر عکاس حرفه‌ای لازم است. ضمن این که پیشنهاد می‌کنیم درباره زمان‌هایی که باید و یا نباید از فلاش استفاده کنید، حتما مطالعه بیشتری داشته باشید.

رمز موفقیت در استفاده از فلاش داخلی دوربین، استفاده بجا و با احتیاط آن است. راه رسیدن به یک تصویر خوب، در ابتدا تنظیم درست نورسنجی است تا نور فلاش طبیعی جلوه کند. استفاده از فلاش دوربین عکاسی مساله نورسنجی را پیچیده‌تر می‌کند. در این مواقع، هنگام تنظیم نورسنجی، علاوه بر پارامتر‌های سرعت شاتر، اندازه دریچه دیافراگم و ایزو، باید میزان نور فلاش را نیز محاسبه کنید.

Off-camera-flash-photography-camera-tips-DCM129.shoot_gearcraft.main1_

در این برگه‌راهنما، قصد داریم نگاهی به سیستم داخلی فلاش بیاندازیم، و با نحوه کار آن و هماهنگی آن با پرده‌های شاتر، آشنا شویم. برای مشاهده تصویر در ابعاد بزرگتر روی آنها کلیک کنید.

اجزای داخلی فلاش

ساختار فلاش دوربین عکاسی

اجزای فلاش دوربین عکاسی

چند نکته در رابطه با فلاش دوربین عکاسی

فلاش یک انفجار لحظه‌ای از ولتاژ جمع شده و تولید نور در حجم بالا است که میزان آن به میزان قدرت لازم در آن صحنه بستگی دارد. میزان انرژی و قدرت لازم در آن صحنه با اندازه دریچه دیافراگم ارتباط مستقیمی دارد. دریچه باز یا عدد اف کمتر قدرتی کمی نیاز دارد و بالعکس. قدرت فلاش با فاصله سنجیده می‌شود. ماکزیمم قدرت فلاش‌ها متفاوت است و اگر سوژه از یک اندازه معینی دورتر باشد، تاثیر فلاش کمتر خواهد بود.

اگر سوژه داخل محدوده باشد، می‌توانید میزان نورسنجی فلاش را در حالت اتوماتیک قرار دهید و یا در صورت امکان آن را درحالت غیرخودکار قرار داده و به صورت دستی تنظیم کنید.

عدد راهنمای فلاش میزان ماکزیمم قدرت خروجی فلاش است که در دفترچه راهنمای آن نوشته شده است، و به شما این اختیار را می‌دهد که نورسنجی را به صورت دستی انجام دهید. برای بدست آوردن اندازه دریچه دیافراگم مناسب برای نورسنجی دستی، مقدار عدد راهنما فلاش را در فاصله بین سوژه و دوربین تقسیم کنید.

فاصله / عدد راهنما = اندازه دریچه دیافراگم

برای مثال اگر عدد راهنما فلاش شما ۱۲ بوده و فاصله سوژه از شما ۲ متر باشد، اندازه دریچه دیافراگم برابر خواهد بود با ۶.

در فلاش‌های جدید امکان انجام این محاسبات به طور اتوماتیک و تنظیم اندازه دریچه دیافراگم به صورت خودکار وجود دارد که در آنها عدد راهنما صرفا برای مقایسه قدرت فلاش‌ها استفاده می‌شود.

9

۲ دیدگاه

 • سلام و خدا قوت
  شما میدونید این فلاش های TTL و فلاش های آتلیه ایی از چه فرکانس و روی چه کانالی استفاده میکنم(پارامتر الکترونیکی)…

  • فلش‌های TTL می‌تونند از نوری/اینفرارد باشند یا از فرکانس‌های رادیویی برای ارتباط استفاده کنند. در حال حاضر بعضی از مدل ها هستند که از Rf استفاده می‌کنند. این که هر کدوم از چه فرکانسی استفاده می‌کنند توی کاتالوگ‌هاشون هست. بعضی از مدل‌های موجود این‌ها هستند:
   Canon Speedlite 580EX II; 430EX II ; 320EX; 270EX II
   Metz Mecablitz 58 AF-2
   Nikon SB-900 Speedlight; SB-700; SB-600; SB-R200
   Nissin Di866 Mark II; Di622 Mark II; Di466
   و …

نظر بدهید

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]