طراحی صنعتی طراحی محصول

رمز موفقیت طراحی محصول: سادگی

هرچقدر بیننده کارآیی و پیام محصول را سریعتر درک کند شانس بیشتری برای فروش آن وجود دارد. همه می‌توانند با دیدن ایرفون‌های اپل کاربرد آن را بدون هیچ توضیحی تشخیص دهند. درک بصرى حدود ٨٠٪ فضاى مغز را به خود اختصاص می‌دهد، و بعد از آن ادراک از طریق شنوایی با مقدار ۱۰% قرار می‌گیرد. بنابراین بینایی در بین حواس پنجگانه انسان بیشترین تاثیر را دارد. این مطلب به بررسی سادگی به عنوان یک عامل مهم در موفقیت طراحی محصول مورد بررسی قرار گرفته است.

مدتی را که مردم صرف برانداز کردن یک قفسه فروشگاه می‌کنند زمانی کمتر از سه ثانیه است و این بدان معناست که مشتریان حتی نوشته روی محصولات را نمی‌بینند چه برسد به خواندن و متوجه شدن محتوای آنها. در مورد ابزارهای دیجیتالی این زمان حتی کوتاهتر نیز می‌شود. در چنین موقعیتی راه حل دیده شدن محصول ساده کردن فرم، بسته بندی و پیام آن برای برقراری ارتباط موثرتر با مشتریان است. پس باید آنها را به ساده‌ترین و در عین حال تاثیرگذارترین شکل ممکن طراحی کرد تا در کمترین زمان به خاطر مخاطب سپرده شوند و برای مدت طولانی باقی بمانند.

اگر از جایگاه شخص سوم به کار خود نگاه کنید می‌توانید تفاوت‌ها را شناسایی کرده و ایده‌های جدیدی به دست آورید. کاری که در اینجا باید انجام شود تبدیل کلمات و مفاهیم به تصویر و نشانه‌ است که برای انتقال سریعتر پبام بر روی محصول و بسته بندی آن نقش می‌بندند.

url-w600

در زیر به ۳ روش موثر برای به دست آوردن موفقیت طراحی محصول اشاره شده است:

۱. از ویژگی های محصول تصویر بسازید

زمانی که ظاهر محصول، بسته بندی و پیامى که قرار است به مخاطب برسانند ناهماهنگ باشند مفهوم درستى به بیننده منتقل نمی‌شود و درنتیجه ذهن مخاطب خسته شده و از آن قسمت گذر می‌کند. با رنگ های تخت و ساده و کم کردن زرق و برق می‌توان پیام محصول را به یک انگاره بدل کرد، در این صورت بیننده این برداشت را خواهد داشت که طرز استفاده از چنین محصولی پیچیده نیست و به‌کار‌گیری آن آسان به نظر می‌رسد.

آب مرکبات‌گیر چوبی مثال خوبی برای این موضوع است، با طراحی ساده که کاربرد آن به سرعت تشخیص داده می‌شود.

img12c-w600

۲. استفاده از شمایل به جای کلمات

متن‌های نوشته شده همه جا در دسترس هستند، در دنیایی که مصرف‌کننده با پیغام‌های متنی بمباران اطلاعاتی می‌شود تصاویر می‌توانند نقش مهمی را ایفا کنند. شکل‌هایی که هویت برند یا محصول شما در قالب آنها مجسم می‌شود به یادماندنی‌تر خواهند بود و بر روی قفسه فروشگاه یا در سایت‌های اینترنتی به سرعت شناخته می‌شوند. انسان‌ها از هر دو طریقِ بیولوژیک و اکتسابی هنگام بازشناسی پدیده‌‌ها به سمت آنها جذب می‌شوند، زیرا نسبت به چنین مواردی احساس راحتی و امنیت بیشتری می‌کنند.

برای مثال می‌توان به لوگوی “I Love N.Y” طراحی شده در دهه ۱۹۷۰ توسط Milton Glaser اشاره کرد، که ما را به یاد عمیق‌ترین حالات احساسی بشر می‌اندازد و بدین علت تاثیرگذار است که بیننده مفهوم آن را در لحظه درمیابد. این لوگو از دیرباز تا کنون به عنوان تصویری کلاسیک از شهر نیویورک در ذهن گردشگران جای گرفته است.

vakantiekaart-i-love-ny-w600

۳. طراحی بسته بندی

محصول و بسته‌بندی باید میزان تاثیرگذاری بصری یکدیگر را تشدید کنند. بعد از آن‌که ویژگی‌ و هویت محصولتان را به تصویر کشیدید نوبت آن است تا مصرف کننده را از طریق بسته بندی با ایده خود آشنا سازید. بسته بندی وسیله انتقال تمام احساسی است که انتظار دارید مصرف کننده از دریافت محصول شما تجربه کند. برای مثال طرح بطری کلاسیک سال ۱۹۱۵ کوکاکولا، در زمان خود نوعی ساختارشکنی رادیکال به شمار می‌رفت، زیرا طرح همه بطری‌های نوشیدنی آن زمان عمودی و استوانه‌‌ای شکل بودند. شکل ظاهری این بطری الهام گرفته از پوسته گیاه کاکائو بود که یادآور تمرکز، نیرو و سلامتی است.

Coca-Cola-w600اکنون یک گام به عقب بازگشته و ببینید چگونه می‌توان برند محصولتان را به وسیله عناصر بصری و اختصارات تصویرسازی کرد. هرچقدر طرح شما زیباتر و ساده‌تر باشد ترغیب مصرف‌کننده به انتخاب محصول آسان‌تر خواهد بود.

***

أیا شما تا کنون محصولی طراحی کرده‌اید؟ بنظر شما به جز سادگی چه چیزی می‌تواند در راه موفقیت طراحی محصول نقش موثری داشته باشد؟

4

نظر بدهید

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]