ابزارها عکاسی

فوکوس خودکار – ۸ اشتباه رایج و راهکار آنها

آیا شما هم وقتی از فوکوس خودکار دوربین استفاده می‌کنید به نظرتان می‌رسد که تصویر حاصل آن شفافیت و دقت لازم در فوکوس را نداشته است؟ به غیر ایرادهای تکنیکی معمولا ۸ عامل و اشتباه دیگر وجود دارند که باعث می‌شوند فوکوس خودکار نتیجه مطلوب را به دست ندهد. با هم ببینیم.

آقای استیو پِری Steve Perry عکاس، می‌گوید ۸ دلیل اصلی که به کاهش کیفیت فوکوس می‌شود عبارتند از: کالیبراسیون لنز، آلودگی سنسورهای AF، انتخاب حالت اشتباه AF، دقیق نبودن راهنمای AF، بازتاب حرارت، استفاده از نقطه فوکوس خودکار اشتباه، آلودگی کانکت‌های لنز و ضعف تکنیکی.

نکته: AF مخفف Auto Focus یا فوکوس خودکار است.

در ویدئویی که در ادامه مطلب برای شما قرار داده‌ایم می‌بینیم که استیو راه‌حل‌هایی برای این مشکلات بیان می‌کند.


بسیاری از دوربین‌های دیجیتال به شما امکان می‌دهند که با کالیبره کردن لنز دقت فوکوس خودکار را بالا ببرید. ابزارهایی مانند LensAlign یا Focal برای این منظور می‌توانند به شما کمک کنند. که البته هیچ یک از دو ابزار رایگان نیستند. اما یک راهکار رایگان Dot-Tune method نام دارد. آموزش مربوط به این کار را در یک ویدیوی دیگر برای شما قرار داده‌ایم که می‌توانید از اینجا ببینید.

LensCallibration-1001boom

اگر کالیبراسیون لنز را انجام داده‌اید و همچنان با AF به نتیجه مطلوب نمی‌ٰرسید احتمالا زمان آن رسیده تا سنسورهای AF را تمیز کنید. آلودگی این سنسورها که عموما گرد و خاک و چربی‌ است به خصوص وقتی نور یا کنتراست کمی وجود داشته باشد، به خوبی خود را نمایان می‌کنند.

CleaningAF-Sensors-1001boom

برای این کار ابتدا باتری دوربین خود را شارژ کنید و سپس دوربین را در حالت Lock up mirror for cleaning sensor قرار دهید. این عبارت برای دوربین‌های نیکون است اما در دوربین‌های کانن یا سایر دوربین‌ها نیز عبارتی مشابه این پیدا خواهید کرد.

MirrorUp-1001boom

انتخاب Af Mode اشتباه می‌تواند یکی دیگر از دلایلی باشد که شما نمی‌توانید عکس‌های واضحی به دست آورید. مثلا برای عکاسی از یک پرنده در حال حرکت نباید فوکوس خودکار روی حالت Single تنظیم شده باشد و با تن‍ظیم آن در حالت Continuous به نتیحه مطلوب‌تری دست می‌یابید.

برای بررسی خاموش بودن راهنمای AF می‌توانید همانطور که در ویدیو نشان داده شده از یک صفحه سفید استفاده کنید و تنظیمات مربوطه را به درستی انجام دهید. توضیحان بیشتر درباره مدهای AF را می‌توانید در این ویدیو تماشا کنید.

اختلاف حراراتی نیز یکی دیگر عواملی ایست که منجر به بازتاب نور شده و در نهایت باعث می‌شود تا فوکوس آن نتیجه مطلوب را به دست ندهد. راهکارش این است که به جایی بروید که از نور مستقیم آفتاب و حرارت به دور باشید و یا فاصله‌تان را از سوژه موردنظر کاهش دهید.

Heating-1001boom

آلودگی کانکت‌ها چه در دوربین و چه در لنز یکی دیگر از دلایل متداولی است که به کاهش کیفیت فوکوس و وضوح عکس منجر می‌شود. استفاده از تمیزکننده‌هایی مانند Deoxit یک راه ساده برای رهایی از این آلودگی‌هاست.

Contacts-1001boom

 

4

نظر بدهید

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]