گرافیک نقاشی هنرهای تجسمی

هنر فرکتال : نمونه‌ها و اپلیکیشن‌ها

همان طور که پیش از این در مطلب روابط ریاضی که هر طراحی باید بداند گفتیم، #فرکتال یک معادله یا سری پیچیده #ریاضی است که الگوهای هندسی ایجاد می‌کند و حتی در زوم بی‌نهایت باز همان تصویر اولیه را از خود نشان می‌دهد. در طبیعت بسیاری از شکل‌های فرکتال یافت می‌شود؛ از برگ‌های گیاهان گرفته تا شکل گرفتن #کهکشان.

ارتباط آنها با نظریه آشوب (Chaos Theory)، برای کسانی که به دنبال مفهومی‌ برای جهان هستی می‌گردند، نمونه‌هایی بی‌نظیری فراهم می‌کند. زیبایی و تکرار بی‌نهایت فرکتال‌ها هنرمندان بسیاری را ترغیب کرده تا در طراحی‌های خود از آنها الهام بگیرند. در اینجا چند نمونه زیبا از هنر فرکتال و سه اپلیکیشن برای خلق این هنر را به شما معرفی می‌کنیم:

١. گل آپو (Fleur D’apo)

fleur_d__apo_by_mynameishalo

این قطعه رنگی و جذاب از هنر فرکتال توسط یک هنرمند و تصویرگر کانادایی به نام‌ هالو خلق شده است. این اثر با استفاده از یک اسکریپت apophymator (برنامه کامپیوتری برای ساخت فرکتال) ساخته شده است. اگر می‌خواهید با روش کار و دیگر آثار این هنرمند آشنا شوید می‌توانید به صفحه او در DeviantArt مراجعه کنید.

٢. نیلوفرهای آبی (Water Lilies)

waterlillies

این فرکتال‌های درخشان توسط  Roger Johnston خلق شده‌اند و گسترشی از تکرار تابعی از فرکتال‌ها است. جانستون سال‌های زیادی‌ست که به خلق هنر فرکتال مشغول است و یکی از شاخص‌ترین و تاثیرگذارترین خالقان این هنر محسوب می‌شود. استفاده چشم‌گیر او از رنگ‌ها و نمایش جزییات ظریف کار او را منحصر به فرد ساخته است.

٣. خورخه آبالو (Jorge Abalo)

fraz1

خورخه آبالو هنرمندی است که از زمانی که به یاد می‌آورد به کارهای هنری مشغول بوده است و همه آنها را خودش آموخته است. او از سال ١٩٩٠ به فعالیت در هنر دیجیتال روی آورد و به تصویرسازی، طراحی، مدل سازی سه بعدی، و خلق فرکتال با استفاه از Apophysis پرداخت. آثار او در هنر فرکتال زیبا و سورئال هستند.

۴. پروژه منهتن (The Manhattan Project)

zone

تصویرساز کالیفرنیایی DeviantArt، به نام Jacob Ankney طرح‌های فرکتال بسیار زیبایی خلق می‌کند. او از طبیعت الهام می‌گیرد و شکل‌های هنر فرکتال را به شکل گل در می‌آورد. رنگ‌ها و بافت محیطی سرشار از هیجان و الهام‌بخشی ایجاد می‌کنند.

‌۵. دوباره (Encore)

130_encore

خالق این اثر، پائول دسل (Paul DeCell)، در میشیگان آمریکا مهندس مکانیک است. تصویر هنر فرکتال او ترکیب‌بندی زیبایی بر مبنای بخشی از مجموعه مندل‌برو (Mandelbrot) است که درحدود ١٠ تا ١٣ برابر بزرگنمایی شده است. این هنرمند به مدت ١٠ سال است که از این تکنیک استفاده می کند اما هنوز هم هنر فرکتال او بیننده را متحیر می‌کند و به تحسین وامی‌دارد. اگر فرض کنیم مجموعه مندل‌برو یک رشته کوه است، ترکیب‌بندی این اثر بر دو اصل استوار است. الگوریتم «شیب» که رنگ‌های مشابه به مناطق هم ارتفاع نسبت داده است. الگوریتم «روشنایی» که رنگ‌هایی نزدیک به سفید را برای مناطقی که خورشید فرضی در راستای افق به آنها تابیده است، در نظر می‌گیرد و این در حالی است که سایه‌ها قسمت‌هایی را مات و تیره کرده‌اند. نتیجه آن یک اثر سه بعدی است که در فرکتال مورد نظر، جزییات را بهتر و برجسته‌تر نشان می‌دهد.

۶. شاخه‌های متفاوت (Different Strokes)

normal_linda-allison-strokes

شاخه‌های متفاوت کاری از لیندا آلیسون هنرمند ساکن فلوریدا است. لیندا از سال ١٩٩۴ بخشی از زمان آزاد خود را به خلق فرکتال اختصاص می‌دهد. هنر فرکتالی که در تصویر مشاهده می‌کنید از ده لایه تشکیل شده که با استفاده از فرمول‌های فرکتال جولیا و مندل‌برو خلق شده‌اند. با استفاده از تکنیک‌های متفاوت و پیچیده تمامی لایه‌ها به شکل یک تصویر ترکیب شده‌اند. لیندا آموزشی در زمینه ریاضی برای استفاده از فرکتال ندیده است اما همان طور که مشاهده می‌کنید مفهوم بی‌نهایت را به زیبایی و بسیار ظریف و هنرمندانه به تصویر کشیده است.

اپلیکیشن‌های هنر فرکتال

اپلیکیشن FraxHD برای آیپد

FraxHD

اگر شما هم می‌خواهید یک اثر هنر فرکتال خلق کنید و از آیپد برای هنر دیجیتال استفاده می کنید، FraxHD اپلیکیشنی برای خلق فرکتال رو آیپد است. با استفاده از این نرم‌افزار می‌توانید یک الگوی فرکتال بسازید، جزییات تکرارشونده آن را در بزرگنمایی‌های متفاوت بررسی کنید و آن را در جهتی که می‌خواهید بچرخانید. در محیط این اپلیکیشن می‌توانید پالت رنگ مدنظرتان را انتخاب کنید، نورپردازی دلخواه خود را داشته باشید و بافت را تغییر دهید.

  • لینک دریافت FraxHD
اپلیکیشن‌های Fractal Designer و Fractoid برای اندروید

IMG_2666

با استفاده از Fractal Designer می توانید با حرکات انگشت فرکتال خود را خلق کنید. الگوهای فرکتال دانه برف، برگ درختان، حلزون و دیگر نمونه‌های موجود در طبیعت با این نرم‌افزار قابل طراحی است. این اپلیکیشن به شما این امکان را می‌دهد تا با استفاده از یک جعبه ویرایشگر به نام Transformations، سیستم تابع تکرارشونده فرکتالی را ایجاد کنید. این نرم‌افزار رایگان است، اما شما می‌توانید برای دستیابی به امکانات بیشتر با پرداخت ١.٩٩ دلار آن را به نسخه Pro ارتقا دهید.

IMG_2667

اپلیکیشن Fractoid نیز برای ایجاد تصاویر فرکتال به کار می رود و نسبت به Fractal Designer از محبوبیت بیشتری در میان کاربران اندروید برخوردار است. در این نرم‌افزار شما می‌توانید از معادلات فرکتالی متعددی استفاده کنید. مجموعه‌های مندل‌برو و جولیا را ارائه می‌دهد و فرکتال‌ها را به صورت تصاویر زمینه (Wallpapers) ذخیره می‌کند. شما در این اپلیکیشن زمینه‌های رنگی متنوع‌تری نسبت به Fractal Designer در اختیار دارید.

1

نظر بدهید

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]