سینما فیلم‌سازی

واکنش‌های متفاوت زن و مرد مقابل آینه در فیلم‌ها

مطالعه‌ای که به تازگی توسط دو شرکت Fandor Keyframe و De Filmkrant انجام گرفته، از حقیقتی جالب پرده برداشته است: آینه‌ها نقشی موثر در تشخیص جنسیت کاراکتر‌های فیلم‌ها ایفا می‌کنند. هدف اصلی این تحقیق، بررسی رفتار‌های مختلف هر یک این دو گروه شخصیتی، هنگام مواجه شدن با تصویر خود در آینه است.

در ویدیوی Man // Woman // Mirror، این دو شرکت رفتار‌ شخصیت‌های تخیلی مقابل آینه را تحت بررسی قرار می‌دهند. آنچه به نظر می‌رسد این است که در لحظه‌ای زن یا مرد در برابر آینه قرار می‌گیرند و به تصویر خود خیره می‌شوند، رفتارهای متفاوتی از خود نشان می‌دهند که بیش از هر چیز با جنسیت آنها در ارتباط است.

شخصیت‌های مرد معمولا مخرب عمل کرده و احساسات خود را به نمایش می‌گذارند، برای مثال وقتی عصبانی باشد آینه را در هم می‌شکنند. در حالیکه زن‌ها معمولا درون‌گرا بوده و احساسات را بروز نمی‌دهند؛ مثلا گریه می‌کنند یا سعی می‌کنند جلوی اشک‌های خود را بگیرند.

هرچند این موضوع، کلیشه‌ای به نظر می‌رسد اما افراد بسیاری با آن آشنایی ندارند: مرد‌ها عصبانیت و زن‌ها ناراحتی را بیشتر تجربه می‌کنند.

در ویدئویی که خواهید دید، این رفتارهای مقابل آینه در فیلم‌های مختلف نشان داده شده‌اند و عموما واکنش مردها و زن‌ها همانطوری است که در بالا به آن اشاره کردیم.

***

فکر می‌کنید خارج از دنیای فیلم و سینما هم رفتارهای افراد در برابر آینه به همین ترتیب است؟ شما خود را در چنین شرایطی چگونه می‌بینید؟ درونگرا یا برونگرا؟

1

نظر بدهید

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]