فرش

طرح‌های فرش تبریزی

امروزه در تبریز همه نوع طرح را می‌توان پیدا کرد و بررسی همه آنها به سادگی امکان پذیر نیست و به زمان زیادی احتیاج دارد. به طور کلی طرح و نقشه فرش تبریزی بیشتر از سلیقه خریداران تبعیت می‌کند. طراحان تبریز اگرچه در اصول از طرح‌های معروف و قدیمی پیروی می‌کنند، اما به این طرح‌ها جان می‌دهند و زیبایی می‌بخشند و نوآوری دارند.

1001boom-big_246intera-grande

با گسترش طرح‌ها و نقش‌ها در نقاط مختلف کشور، دیگر نمی‌توان به طور یقین طرح، نگاره و موتیفی را متعلق به نقطه ای خاص دانست و به همین ترتیب نمی‌توان فرش منطقه‌ای را با دیدن طرحی و یا نگاره‌ای تشخیص داد. به طور مثال در تبریز نمونه فرش‌هایی بافته می‌شود که جدا از بافت و رنگبندی، دارای طرحی از منطقه کرمان است که در تبریز به طرح کرمان قلم مشهور است.

در طبقه بندی که شرکت سهامی فرش ایران از لحاظ طرح و نقش فرش‌ها صورت داده، نقشه‌های قالی ایرانی در ۱۹ بخش طبقه بندی شده است که شهر تبریز نیز به جهت تنوع طراحان و کثرت آنها در اغلب این بخش‌ها آثار و نمونه‌هایی دارد.

فرش تبریزی

از جمله نقشه‌هایی که در فرش تبریزی دیده می‌شود، می‌توان به نمونه‌های زیر اشابه کرد: آثار باستانی و ابنیه اسلامی نقشه شاه عباسی، نقشه اسلیمی، نقشه افشان، نقشه بندی خشتی، طرح درختی، طرح شکارگاه، نقشه قابی، طرح گلفرنگ، طرح گلدانی و طرح ماهی درهم (هراتی) به خصوص لاک پشتی و همینطور طرح محرابی، نقش محرمات، طرح هندسی، قالی‌ها و قالیچه‌های تصویری و طرح بوته‌ای.

فرش تبریزی از کوچکترین تا بزرگترین اندازه بافته می‌شود.

معمولا قالی‌های تصویری تبریز دارای قطعه کوچک یا متوسط هستند و قالی‌ها ابریشمی هم غالبا در اندازه‌های بزرگ بافته می‌شوند.

  • ساختار قالی تبریز – قسمت اول و دوم
6

نظر بدهید

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]