گرافیک هنرهای تجسمی

طراحی آیکون در ۶ گام ساده

آیکن‌ها می‌توانند نشان دهنده تمام عملکرد و یا یک بخش خاص از آن باشند و به ما کمک می‌کنند مفاهیم سخت را درک کنیم و نسبت به آنها شناخت داشته باشیم. گفتیم که در طراحی آیکون سه مشخصه اساسی وجود دارد: ساختار، شخصیت و هویت. با در نظر گرفتن مفاهیم زیربنایی این سه شاخص، ۶ گام اساسی اما ساده در طراحی آیکون را معرفی و بررسی می‌کنیم. با ما همراه شوید:

۶ گام ساده در طراحی آیکون

۱. همیشه با گرید شروع کنید

مزایا و راهکارهای استفاده از گرید در طراحی لوگو را پیش از این برایتان به تفصیل توضیح داده‌ایم. سیستم‌های گرید شبکه‌هایی برای نظم و انسجام بصری بخشیدن به طرح هستند و چارچوبی سازمان‌یافته و منظم برای چیدن و آرایش عناصر بصری مختلف فراهم می‌آورند.

در این مقاله از گرید ۳۲*۳۲ پیکسلی استفاده شده است.

طراحی آیکون در ۶ گام ساده

فضای دو پیکسلی موجود در اطراف گرید «منطقه ممنوعه» نام دارد و باید سعی کنید هیچ قسمتی از آیکونی که طراحی می‌کنید به این منطقه وارد نشود؛ مگر آنکه نیاز باشد.

هدف از بخش ممنوعه، ایجاد فضایی برای تنفس آیکن است.

بخشی از ساختار آیکون شکل و جهت آن است. شکل آیکون معمولا مربعی، دایره‌ای، مثلثی و مستطیلی افقی یا عمودی است.

آیکون‌های دایره‌ای در مرکز گرید قرار می‌گیرند و معمولا با لبه‌های چهارطرف محدوده آیکون تماس برقرار می‌کنند؛ اما به منطقه ممنوعه وارد نمی‌شوند.

آیکون‌های مربعی نیز در مرکز گرید قرار می‌گیرند اما در بیشتر مواقع به اندازه کل سطح گرید گسترده نمی‌شوند و به لبه‌های بیرونی (قبل از منطقه ممنوعه) نمی‌رسند.

آیکون‌های طراحی شده در تصویر زیر را ببینید. نمونه‌هایی از آیکون دایره‌ای و مربعی‌اند.

1001boom-circular-and-square-orientationsداخل فضای ۳۲ پیکسلی گرید، آیکون‌های مستطیلی افقی یا عمودی نیز می‌توانند قرار بگیرند. مثلا با اندازه‌های ۲۰ در ۲۸ یا ۲۸ در ۲۰. مانند نمونه‌های زیر:

1001boom-vertical-and-horizontal-orientations

علاوه بر آیکون مستطیلی افقی و  عمودی، آیکون‌های مستطیلی قطری نیز وجود دارند. لبه‌های این آیکون‌ها با دیواره‌های آیکون دایره‌ای نیز باید هماهنگ باشند و به گونه‌ای طراحی شوند که از این لبه‌های بیرون نروند.

1001boom-diagonal-orientation

فراموش نکنید که در طراحی آیکون نیازی نیست که اصول و راهنماها را مو به مو و بسیار دقیق اجرا کنید. تنها کارایی گرید این است که به شما کمک کند تا در طراحی‌تان یک‌نواختی و پایداری بیشتری داشته باشید.

اگر در شرایطی قرار گرفتید که برای طراحی یک آیکون عالی و خاص نیاز داشتید که قوانین را زیر پا بگذارید، حتما این کار را انجام دهید.

۲. با شکل‌های ساده و هندسی شروع کنید

طراحی آیکون همانند اسکچ زدن است. با کمک اشکال ساده، مانند دایره و مربع و مثلث، یک طرح کلی از ایده‌تان را پیاده سازی کنید. استفاده از شکل‌های ساده هندسی کمک می‌کند تا لبه‌ها را دقیق‌تر ترسیم کنید و مقیاس بندی صحیح‌تری داشته باشید.

1001boom-blocked-in-dogs-head

۳. از اعداد و ارقام غافل نشوید

با وجود این که باید تلاش کنید که آیکونی که طراحی کرده‌اید، ظاهری خشک و مکانیکی نداشته باشد؛ باید دقت داشته باشید که اندازه‌ها و مقیاس‌ها از نظر ریاضی صحیح باشند.

بعبارت دیگر اعداد را دنبال کنید و اجازه ندهید تا اندازه‌های چشمی و نادقیق کیفیت کار شما را کاهش دهد.

زوایا

برای زاویه‌ها از ۴۵ درجه استفاده کنید. این مقدار از طریق چشم به خوبی قابل تشخصی است و از ایجاد آرتیفکت‌ها در تصویر جلوگیری می‌کند.

اگر باید از زوایای کوچکتری استفاده کنید سعی کنید ضرایبی از ۴۵ درجه باشند: ۲۲.۵، ۱۱.۲۵ و …

1001boom-45-degrees

انحناها

یکی چیزهایی که بیش از سایر مسائل به چشم می‌آید و می‌تواند کیفیت کار را تحت تاثیر قرار دهد، همین انحناهاست.

دقت در طراحی انحناها از جمله نکاتی است که بین کار شخص حرفه‌ای و تازه‌کار تمایز ایجاد می‌کند.

برای آنکه کنترل بهتری روی طراحی قسمت‌های منحنی‌دار آیکون خود داشته باشید می‌توانید از ابزارهایی نظیر VectorScribe یا InkScribe استفاده کنید و سعی کنید تا جایی که می‌توانید از دست استفاده نکنید.

1001boom-hand-drawn-curves

1001boom-3px-rounded-cornerگوشه‌ها

برای آنکه گوشه‌های گرد داشته باشید، می‌توانید از دایزه‌هایی با شعاع دو پیکسل استفاده کنید. البته به طور کلی انتخاب این مقدار به خواست شما بستگی دارد اما ۲ پیکسل در عین حال که حالت گرد گوشه را به وضوح نشان می‌دهد، آن را بیش از حد گرد نیز نمی‌کند تا آیکون شما شکل «حباب» به خود نگیرد.

انتخاب گرد یا نوک‌تیز گوشه‌ها، یک انتخاب سلیقه‌ای‌ست و می‌تواند بخشی از شخصیت آیکون محسوب شود.

1001boom-rouned-dogs-ear 1001boom-dogs-head-outline

وزن خطوط

اگرچه به نظر می‌رسد که وزن دوخطی ایده باشد اما گاهی لازم است از ۳ خط استفاده کرد. اما بیشتر از ۳ می‌تواند اثر منفی در کار داشته باشد.

خطوط بسیار نازک بخصوص در آیکون‌های تخت معمولا نادیده گرفته می‌شند. بطور کلی نباید به خطوط برای تعیین شکل آیکون بسنده کنید؛ جز در مواقعی که تمام آیکون با استفاده از خطوط شکل می‌گیرند. بهتر است از سایه‌روشن‌ها برای نمایش اشکال بهره بگیرید.

1001boom-line-weights

۴. در انتخاب المان‌های آیکون پایداری داشته باشید

این نکته بیش از هرچیزی در طراحی مجموعه آیکون‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد. به مثال زیر دقت کنید:

1001boom-hemmos-notch

۵. در استفاده از جزییات و دکورهای جانبی ولخرجی نکنید!

آیکون‌ها باید بگونه‌ای طراحی شوند که در یک نگاه ایده و پیام آنها به بیننده ارسال شود. استفاده بیش از حد از جزییات، آیکون را پیچیده کرده و تشخیص محتوای آن را دشوار می‌کند.

میزان پیچیدگی که در طراحی یک آیکون یا مجموعه آیکون به کار می‌رود نیز می‌تواند مفهومی از شخصیت و هویت آیکون یا مجموعه باشد.

1001boom-finished-dogs-head1

۶. آن را منحصر به فرد کنید

این روزها طراح‌های آیکون بسیاری هستند که توانایی و مهارت بسیاری در این کار دارند و مجموعه آیکون‌هایی که طراحی می‌کنند به رایگان در اختیار همگان قرار می‌دهند. اما متاسفانه بسیاری از این طراحان به ترندهای روز توجه بسیار می‌کنند و از استایل‌های طراحان و طرح‌های بسیار مشهور کپی برداری می‌کنند.

اما اگر یک هنرمند حرفه‌ای و خلاق هستید باید بتوانید ورای صنعت طراحی آیکون را بنگرید؛ یعنی معماری، تایپوگرافی، طراحی صنعتی، حتی روانشناسی یا طبیعت و از همه این محیط‌ها ایده بگیرید.

باید سعی کنید که طرح‌های شما خاص و منحصر به فرد باشد تا در میان این همه مجموعه آیکون‌های رنگ به رنگی که این روزها وجود دارند، جلوه‌ای خاص و متفاوت پیدا کنند.

این خاص بودن مفهوم مهمی در هویت آیکون به شمار می‌رود.

درباره هویت، شخصتی و ساختار آیکون می‌توانید این مطلب را بخوانید.

1001boom-dog-with-heart-nose

 

7

نظر بدهید

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]