نقاشی هنرهای تجسمی

آنچه درباره نقاشی معشوقه تیتیان باید بدانید

شاهکار هنری که تصور می شد توسط یکی از افرادی که نقاشی‌های تیتیان را کپی می‌کرده خلق شده باشد، در اصل شاهکار خود این هنرمند اروپایی است.

تیتزیانو وچلی، معروف به تیشِن (تیتیان)، نقاش و نگارگر ایتالیایی سده شانزدهم میلادی است. او یکی از استادان نامدار دوران رنسانس است که معاصرانش او را «خورشیدی در میان ستارگان خُرد» می‌دانستند.

عنوان تابلو معشوقه تیتیان (Titian Mistress) است و نقاشی یک زن جوان ثروتمند در حالت نشسته در لباس حریر بلند و گشاد خز و سینه های نیمه برهنه است که به نظر می رسد مدت ها قبل از مرگ تیشِن(در سال ١۵۶٧)، کشیده شده باشد. البته فروشندگان برای اینکه بتوانند قیمت یک تابلو را هرچه می توانند بالا ببرند از نام بانوی تیشِن استفاده می کنند. علی رغم این تخمین زمانی که آلیس تیت هارت نگهدارنده تابلو برای بازسازی نقاشی لایه های رنگ روی نقاشی را برداشت، امضای Titianus به وضوح نمایان شد.

1000-w600

پس از برداشتن رنگ‌های اضافی از روی نقاشی اینگونه به نظر می آمد که این رنگ‌ها آثار بازسازی نقاشی پس از صدمات جدی است که در قرن هجدهم به نقاشی وارده شده است. یکی از دلایل این آسیب‌ها قرار دادن نقاشی در یک قاب بیضی شکل بوده و این اتفاق در حالی افتاده که بوم نقاشی به شکل مستطیل است. وضعیت زمانی بدتر شد که نقاشی را مجددا در یک قاب مستطیلی قرار می‌دهند. از زمان غارت غنیمت از مجموعه سلطنتی اسپانیا نیز آسیب‌هایی بر روی نقاشی مشاهده می‌شود. این اثر سال‌ها قبل به مخزن نگهداری میراث انگلیس ارسال شده است اما به این دلیل که نقاشی مهمی به حساب نمی‌آمده، در آخر صف قرار گرفته است.

اما به تازگی این اثر در ردیف آثار هنرمندانی چون مونه، رامبراند، و رابنس به حساب می‌آید.

نقاشی معشوقه تیتیان برای اولین بار به عنوان یک اثر قدیمی اصل این تابستان در  Apsley House, به نمایش گذاشته می‌شود. این شاهکار از زمان شکست ارتش برادر ناپلئون، ژوزف، در سال ١٨١٣ در ویتوریا، در مالکیت دوک ولینگتون (Duke of Wellington) است.

علی رغم تلاش‌های بسیار تیت هارت برای بازسازی این نقاشی و برگرداندن آن به شکل اولیه، هنوز آثار خسارات وارده غیرقابل ترمیم بسیاری بر روی نقاشی مشاهده می‌شود.

1

نظر بدهید

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]