فرش

هر چه لازم است درباره فرش کرمان بدانید – قسمت اول

مردم کرمان در کنار سایر فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی به قالیبافی، شال‌بافی، پته‌دوزی و ترمه‌بافی پرداخته‌اند و توانسته‌اند شهرتی جهانی کسب کنند. یکی از صنایع دستی کرمان، همان هنر قدیمی و اصیل ایرانیان قالیبافی است. فرش کرمان، در ظرافت، رنگ‌آمیزی و کیفیت در دنیا همتا ندارد و به‌طور قطع از نفیس‌ترین صنایع این استان است.

چه چیز فرش کرمان را متمایز می‌کند؟

استفاده از رنگزاهای اعلی منطقه کویر و کوهستانی این شهر چهارفصل که دارای عصاره فوق العاده‌اند، استفاده از پشم مرغوب گوسفندان نواحی سیرجان و بردسیر که به علت نژاد گوسفندان پشمی به مرینوس ایران معروفند و دارای انعطاف پذیری و پاخوری فوق‌العاده‌اند.

فرش کرمان

نوع گره: گره نامتقارن برای بافت قالی‌های پاخور بهتر از گره نامتقارن است. به علت نحوه قرارگیری دو سر آزاد ساق گره، استفاده از سیستم کوجی و پهنازن حین بافت که بسیاری از عیوب بافت را کنترل کرده و از بین می‌برد.

استفاده از پود گذاری ۳پود که باعث انعطاف بیشتر قالی هنگام حمل و نقل، پاخوری بیشتر و دوام آن می‌شود.

نقشه خوانی هماهنگ و آوایی یشکی دوشکی که باعث جلوگیری از غلط بافی و افزایش سرعت بافت در یک قالی میشود همچنین آواز یشکی دوشکی را می‌توان در کارگاه‌های متمرکز انجام داد و یکباره نزدیک صد قالی هم شکل و هم اندازه تولید کرد. بافندگان و طراحان کرمانی از مبدعان شطرنجی کردن نقشه های به صورت امروزی بوده‌اند.

بافندگان و طراحان کرمانی از مبدعان شطرنجی کردن نقشه‌های به صورت امروزی بوده اند.

فرش‌های کرمان تنها فرش‌هایی بوده‌اند که نسبت به سایر مناطق از تنوع طرح وتنوع رنگ چه در یک فرش و چه در زمینه‌های متفاوت از یک نمونه طرح اجرا می‌شدند و الان نیز این قابلیت وجود دارد. فرش‌های کرمان زیباترین تصویرباف‌ها را دارند که با نقشه‌های شطرنجی روی پوست آهو و پوست بره که توسط دست و مرکب‌های دست ساز انجام شده و به یادگار مانده‌اند.

فرش‌های کرمان به دلیل مرغوبیت ریس (خامه)، تنوع رنگ‌ها که به طور معمول ۳۶ و بطور خاص بیش از ۴۰ رنگ اجرا می‌شده. ابداع سایه روشن‌ها به صورت‌های لیت گل و برگ‌ها و نقش‌ها، توسط خاندان شاهرخی (محسن خان و حسن خان بزرگ) انجام شده استد.

درباره بافت فرش کرمان

کاربرد شیوه‌های متفاوت بافت زیراندازها در جاهای مختلف استان است که هر کدام سبک و سیاق خاصی را برای آن منطقه بوجود آورده از جمله: انواع دارها.

دارهای زمینی که بصورت عشایری و روستایی موجودند و از نظر نصب و کار کردن متفاوتند.

دارهای عمودی شامل:

– دارای یک کمان، دو کمان،سه کمان و دو کوجی (گورت)

– دارهای دارای کوجی و هاف که کوجی خود به صورت نیمه متحرک و کامل متحرک ساخته می‌شود.

– دارهای با پایه های ثابت

– دارهای با پایه های کامل گردان و تلسکوپی

– دارهای بدون پایه، با سر دار و زیر دار داخل دیوار منازل

– دارهای ثابت (هم زمینی و هم عمودی)

– دارهای فندک دار

– دارهایی شبیه دارهای ترکی که در امتداد راست روها پیچ دارند

– دارهای معروف طوماری با چوبه تنگ با چرخ دنده یا بدون چرخ دنده

– دارهایی که توسط اهرم واسطه و جغجغه برای حرکت سر دار و زیر دار و دو گورت استفاده می‌شوند.

طرح و گرده نقوش قالی های کرمان، نمونه طراحی‌های قدیم قبل از ظهور قبل از اسلم است ولی گل و بوته کاری و رنگ آمیزی‌های بی‌نهایت ممتاز آن چیزی است که نظر تحسین انسان را جلب می‌کند.

اندازه قالی‌های کرمانی، «هفت در چهارپا و شش اینچ» و واحد مقیاس کرمان برای قالی «ذرع» است. ذرع کرمان، در هر سی و نه اینچ، ششصد و چهل جفت بافته می‌شود و این طرز بافت، در بازارهای اروپا به نهایت ظریف و مطلوب است.

شالبافی در کرمان

شال کرمانی یا با کرک بافته می‌شود یا با پشم و نقشه و طرح آن نیز، مثل نقشه قالی، ذهنی. شالباف‌هاست. این متاع از حیث ظرافت به قالی ترجیح دارد و بیشتر به دست اطفال خردسال بافته می‌شود و اهالی کرمان به واسطه ذوق و … شوق فوق العاده‌ای که دارند از این کار خسته و مریض و فرسوده نمی‌شوند.

شال‌های کرمان دارای اشکال و نقوش مختلف و بهتر از همه آنها، نقش گل و بوته ای است که از طرف حکام به عنوان «خلعتی»، برای اشخاص فرستاده می‌شود. شال‌های سفید حاج خلیل خانی معمول به اسلمبول حمل می‌شوند و در آنجا یا مردها به کمر می‌بندند و یا زن‌ها به جای زینت … لباس خود به کار می‌برند.

مسلم است که مواد خام هیچ نقطه‌ای با مواد خام کرمان، نمی‌تواند رقابت کند و آب و هوای این ناحیه در لطافت جنس محصول دخالت تام دارد. تعداد دستگاه های دایر در کرمان به ۳۰۰۰ بالغ می‌شود و سالیانه سیصد هزار تومان که معادل شصت هزار لیره است؛ شال از دستگاه خارج می‌شود.

از این دو متاع صنعتی که بگذریم بایستی به «نمد» بپردازیم. نمد را به وسیله شستشو و اصطکاک قطعات کورک و پشم تهیه می‌کنند.

در ایران معمول اتاق‌ها را در تابستان با گلیم و نمد و در زمستان با قالی مفروش می‌کنند. نمدهای کوچک پارچه به طور کلی «نخودی» رنگ است و در موقع مسافرت به عنوان «نمد آبداری» به کار می‌رود. نمدهای کرمان خیلی ظریف و استادانه تهیه می‌شود و چون نسبت به نمدهای سایر نقاط سبک وزن‌تر است، یکی از سوغات کرمان است.

در قسمت بعد درباره پشم کرمانی که از پشم اسپانیایی مرغوب‌تر است، بیشتر خواهیم خواند. با ما همراه باشید.

5

نظر بدهید

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]