فرش

هر آنچه لازم است درباره قالی کرمان بدانید – قسمت دوم

استفاده از رنگزاهای اعلی منطقه کویر و کوهستانی منطقه کرمان، استفاده از پشم مرغوب گوسفندان نواحی سیرجان و بردسیر که به علت نژاد گوسفندان پشمی به مرینوس ایران معروفند و هنر و سلیقه مردم شهر کرمان، قالی کرمان به متمایز و نفیس می‌کند.

همانطور که در مطلب قبل خواندید، درباره انواع گره، نقشه و دار قالی کرمان صحبت کردیم. در ادامه‌ی این مطلب می‌خواهیم به بررسی پشمی که در فرش‌های کرمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد بپردازیم تا بتوانیم به ارزش‌های واقعی قالی کرمان بیشتر پی ببریم.

پشم کرمان مرغوب‌تر از پشم اسپانیا

پشم کرمان از چنان کیفیتی برخوردار بود که صاحب نظران نمی‌توانستند اشتیاق خود را نادیده بگیرند. عده‌ای «بر این باورند که پرورش گوسفندان در مناطق مرتفع و یا کم باران، این کیفیت را به پشم گوسفندان عشایر بخشیده است.»

در کتاب «تاریخ ایران (دوره افشار، زند و قاجار)» چنین نقل می‌شود:

اتحاد با ایران، یکی از اقدامات متقابل ممکن تلقی می‌شد. مفاد این اتحاد همان نکاتی بود که قبل میجرجان موریسون پیشنهاد کرده بود و اکنون با داندای در میان گذاشته می‌شد. موریسون که افسر سابق کمپانی هند شرقی بود چندسالی را در خدمت پادشاه مغول، شاه عالم،سپری کرده بود .او در ۱۷۸۷ از شیراز دیدن کرده و برنامه او این بود که افسران سپاه زند را آموزش دهد و برای آنها اسلحه و مهمات بفرستد و در مقابل از امتیازات و حقوق بازرگانی بهره مند شود.

او همچنین شیفته پشم کرمان شده بود که مرغوب‌تر از پشم اسپانیا بود و به تنهایی کالی تجارتی بسیار مهمی به شمار می‌رفت. اما تلاش‌های او ثمره ناچیزی داشت. عشایر برای بدست آوردن پشمی که این چنین دلبستگانی داشته و دارد، تلش بسیار می‌کنند، از زایش گوسفندان که به گونه اب ذهن آنها را درگیر می‌کند و زایش‌های قوسی یا آذر، سده‌ای یا بهمن و کمری یا فروردین ماه گرفته تا بزرگ کردن آنها از یعنی هنگام تولد تا مراحل بعدی یعنی کهره، کودار، چپش، نوکن، نری و … همواره عشایر در خدمت گوسفندانی کُمُر (comor) هستند که کرک و پشم آنها چنان بازاری داشته و دارد.

در سال ۱۷۸۶ م. (۱۱۶۵ شمسی) هیات مدیره لندن پرسیده بود چرا هیچ یک از اقلم تجارتی بطور منظم برای چند سال پیاپی دریافت نشده‌اند و توصیه کرده بود که پشم سرخ و سفید (و تا حد ممکن بیشتر پشم سرخ) به انگلستان فرستاده شود. وقتی این درخواست در سال ۱۷۸۷ به بصره رسید پشم کرمان در دسترس نبود و تحقیقات بعدی جونز و مانستی نشان می داد که مقدار سالانه موجود پشم کرمان در بازار به ۳ هزار من تبریز* می‌رسید.

*در سال ۱۷۴۵ گفته می‌شد که هر من تبریز بین ۶۶.۶ تا ۳۸.۷ پوند انگلیس وزن دارد). به هر صورت جعفرخان صدور پشم کرمان را ممنوع کرده بود. ظاهرا چون او از شال‌های ساخت استان کرمان مالیات می‌گرفت. هدف او حمایت از صنعت نوپای کشور خود بود.

طبقه بندی کرک

این طبقه‌بندی بر اساس رنگ است و توسط صادرکنندگان کرک تهیه شده است.

۱. سفید

۲. شکری

۳. بور

۴. زرد

۵. قهوه‌ای

۶. فولدی

۷. سیاه

4

یک دیدگاه

  • سلام و عرض ادب خدمت شما دوست عزیز
    در زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایت ها هستید
    واقعا ممنون .خسته نباشید.

نظر بدهید

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]