عکاسی

عکاسی از مناظر شهری

عکاسی از مناظر شهری معمولا عکاسی از اتفاق‌ها و رخداد‌هایی است که روزانه بی‌توجه از کنارشان عبور می‌کنیم. همانند گرافیتی‌های خیابانی یا نحوه قرار گیری ساختمان‌ها. این نوع عکاسی عملا به دنبال این چنین سوژه‌ها و منطقه‌ها در داخل شهر می‌گردد. در ادامه این مطلب به بررسی بیشتر این سبک می‌پردازیم.

11487_1280x800

در شهرها معمولا سبک‌های متفاوتی وجود دارد که به شرح زیرند. در مقایسه با این سبک‌ها عکاسی از مناظر شهری کمی متفاوت‌تر است.

  • در مقایسه با عکاسی شهری، عکاسی از مناظر شهری تصاویری گویا و واضح‌تری از شهر را شامل می‌شود.
  • در مقایسه با عکاسی معماری شهری، عکاسی از مناظر شهری کمتر به ساختمان‌ها و معماری آن‌ها می‌پرداز و بیشتر به اتفاقات پیرامون آن‌ها را توجه می‌کند.
  • و بر خلاف عکاسی خیابانی، عکاسی از مناظر شهری بیشتر بر روی خود شهر و زندگی جاری در آن پردازد تا تک تک افرادی که در آن زندگی می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

عکاسی از منظره شهری همیشه ساده نبوده و عکس‌های حاصل از آن لزوما همیشه خوب و چشم نواز نیستند. برای بهبود مهارت خود در این نوع عکاسی رعایت این ۱۱ نکته را پیشنهاد می‌کنیم:

۱. لنز‌های مختلفی داشته باشید

به همراه داشتن دو لنز زوم و واید در عکاسی منظره شهری معمولا کافی است. فاصله کانونی بالا برای ثبت جزئیات ساختمان‌ها و خیابان مناسب است. درحالی که بهتر است برای ثبت عکس‌های بزرگ با عمق میدان بیشتر، که جذابیت خاصی نیز به عکس می‌بخشد، از لنز های واید استفاده شوند.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید لنز (بخش اولبخش دوم)

۲. تجهیزاتی که لازم دارید

تجهیزاتی که با خود در عکاسی به همراه می‌برید به طور مستقیم مرتبط با سبک و استایل عکاسی شما دارد. ولی به جز دو لنز گفته شده در بالا، همراه داشتن یک مونوپاد یا در صورت امکان داشتن سه پایه، فیلترهای پولاریزه، فیلترهای UV برای زمانی که از پلاریزه استفاده نمی‌کنید، کیف مناسب، باتری اضافه و یک فلش اکسترنال برای ثبت پرتره پیشنهاد می‌شود.

بیشتر بخوانید: مروری بر انواع فیلتر دوربین عکاسی

۳. به دنبال تضادها باشید

وجود تنوع بصری باعث می‌شود هرکسی به عکاسی در شهر علاقه پیدا کند. به دنبال تضاد بین سبک‌های معماری، متریال‌های ساختمانی، رنگ‌ها و غیره باشید تا بتوانید عکس‌های متفاوت و جذابی ثبت کنید.

11490_1280x800

۴. به افراد توجه کنید

شهرها جایی هستند که مردم به طور طبیعی در آن جمع شده‌اند و این اصلی ثابت در عکاسی منظره شهری به حساب می‌آید. به هنگام عکاسی این شما هستید که تصمیم می‌گیرید افراد سوژه اصلی عکس‌های شما باشند یا نه. بسته به کادر و سوژه شما، می‌توانید از افراد به عنوان عنصر اصلی استفاده کنید یا به طور کامل آن‌ها را از کادر خود حذف کنید. برای حذف آن‌ها راحت‌ترین کار عکاسی پس از ساعات کاری و زمان‌های خلوت است. اما قبل از حذف یا استفاده از افراد این سوال را از خود بپرسید که «آیا وجود یا عدم وجود فردی در این ترکیب‌بندی معنا و مفهومی را خواهد رساند؟ آیا بودنشان به معنای عکس چیزی خواهد افزود؟» و با پاسخ دادن به این سوال تصمیم خود را برای استفاده از فرد در کادر بگیرید.

11483_1280x800

۵. به دنبال آثار و رد افراد باشید

حتی اگر افراد را به طور مستقیم از ترکیب‌بندی حذف کنید، حذف آثار وجودشان امکان پذیر نیست. عکاسی از مناظر شهری همیشه به طور مستقیم از افراد استفاده نمی‌کند اما درباره نحوه زندگی آن‌ها، خوب یا بد، سخن می‌گوید. پس به دنبال آثار زندگی آدم‌ها در شهر باشید و آن‌ها در عکس‌ها منعکس کنید تا تصاویر پویاتری داشته باشید.

۶. درباره جایی که می‌خواهید عکاسی کنید، تحقیق کنید

شاید عکاسی منظره شهری در نگاه اول کاملا بی اختیار و بسته به شرایط و تصادفی بنظر بیاید، اما همین اتفاق‌های تصادفی نتیجه یک برنامه‌ریزی دقیق است. انتخاب و تعویض مکان‌ها به زمان عکاسی و زاویه تابش نور بستگی دارد. پس مناطقی که پتاسنیل عکاسی بالایی دارند را در نظر گرفته و در ساعت مختلف به آنجا برگردید تا اتفاق‌های جدیدتر را از دست ندهید. اینکه دقیقا چه زمانی برای عکاسی از منظره شهری مناسب است، استاندارد خاصی وجود ندارد ولی تجربه ثابت کرده است که عصر‌ها و روزهای ابری نتایج بهتری را به همراه دارند.

11484_1280x800

۷. تم مناسبی بیابید

با توجه به وجود تنوع بالا در عکاسی منظره شهری، تم‌های متعددی از زندگی شهری می‌توان پیدا کرد. همانند کارتن خواب‌ها یا کسانی که بر روی نیمکت‌ها و در انباری‌ها زندگی می‌کنند.

۸. به دنبال آینه‌ها باشید

اکثر ساختمان‌ها اینروزها از نمایی آینه و شیشه ای ساخته شده‌اند. این‌ها می‌توانند فرصت عکاسی خوبی به وجود آورند. ثبت انعکاس موجود بر روی آن شیشه‌ها، عکس‌های خیره کننده‌ای را وجود می‌آورد. برای رسیدن به این هدف بایستی از زوایای مختلف تمرین کنید تا بهترین زاویه برای عکاسی از انعکاس را پیدا کنید. اگر می‌خواهید انکعاس‌های مزاحم یا نور شدید پنجره‌ها را حذف کنید، استفاده از فیلترهای پلاریزه بهترین انتخاب است.

۹. عصرها عکس بگیرید

عصرها با روشن شدن چراغ‌ها شهر زیباتر به نظر می‌رسد. زمان بین تاریکی و روشنی، وقتی نور چراغ‌ها در شهر جاری می‌شود، تصاویر خارق العاده‌ای می‌توان ثبت کرد.

۱۰. مناطق مختلف را امتحان کنید

نکته جالب عکاسی از مناظر شهری، متفاوت بودن مناطق با یک دیگر است. یا کمی جابه‌جایی می‌توان از یک منطقه تجاری یا صنعتی به یک منطقه تفریحی یا مرکز خرید وارد شد. اکثر عکاس‌های مناظر شهری، ایده‌هایی برای مناطق مختلف در نظر دارند، بنابراین سعی کنید با تمرین مناطق جدیدتری یافته و از فرصت‌های موجود بهره کافی را ببرید. به خاطر داشته باشید هرجایی نیز به اندازه کافی برای عکاسی امن و مطمئن نیست.

۱۱. به دنبال فضای عکاسی در اطراف شهر نیز باشید

لزوما عکاسی از مناظر شهری در مرکز شهر اتفاق نمی‌افتد. در حومه شهر و روستاهای اطراف آن، به طور یقین فرصت‌های بسیاری وجود دارد که یافتن آنها بر عهده شماست. پس به دنبال جاهایی باشید که زندگی در آن جاری است.

14

۲ دیدگاه

نظر بدهید

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]