فرش

نقشه فرش و ارتباط آن با چله کشی

نقشه فرش عبارتست از نمای قالی روی کاغذ شطرنجی که بافنده با نگاه کردن به خانه‌های نقشه و انتقال رنگ‌های آن خانه‌ها به کمک گره زدن خامه روی چله نقشه را به طور کامل روی قالی پیاده می‌کند.

طراح نقشه قالی به صورت ذهنی و یا بر اساس الگو طرح مورد نظر را تهیه و روی کاغذ شطرنجی پیاده‌سازی می‌کند. سپس طرح تهیه شده توسط نقاش کپی و رنگ آمیزی می‌شود. چله کش باید تعداد تارهای چله را طبق خانه‌های نقش فرش تعیین کند. با توجه به اینکه نقشه‌های قالی ممکن است حالت‌های متفاوتی داشته باشد، آشنا بودن چله کش به هر یک از این حالت‌ها به او کمک می‌کند که به انجام چله کشی بپردازد.

نقشه فرش

در این بخش به بررسی حالت‌های مختلف نقشه فرش می‌پردازیم:
  • حالت سراسری (نقشه سراسری)

نقشه‌ای است که به اندازه تمام قالی تهیه و ترسیم می‌شود یعنی نقشه کامل است و در قسمت‌های اصلی خود حالت قرینه ندارد. در این گونه نقشه‌ها چله کش تعداد کل خانه‌های اولین ردیف افقی (عرض نقشه) را می‌شمارد و برای هر کدام از خانه ها، یک جفت تار در نظر می‌گیرد.

  • حالت یک دوم (نقشه یک دوم)

نقشه‌ای است که یک دوم آن کاملا شبیه یک دوم دیگر آن است و داشتن یک دوم نقشه فرش برای  چله کشی دار کفایت می‌کند. در اینگونه نقشه‌ها چله کش باید برای به دست آوردن تارهای مورد نیاز، خانه‌های اولین ردیف افقی نقشه یک دوم را در عرض شمارش کرده، دو برابر کند، سپس برای هر خانه یک جفت تار در نظر بگیرد.

  • حالت یک چهارم (نقشه یک چهارم یا ربعی)

نقشه‌ای است که به اندازه یک چهارم نقشه کامل ترسیم می‌شود و به حالت قرینه ۳/۴ بقیه در عرض و طول قالی تکرار می‌شود. در این گونه نقشه‌ها چله کش باید برای به دست آوردن تمام تارهای مورد نیاز، خانه‌های یک ردیف افقی نقشه ربعی (عرض نقشه) را شمارش و دو برابر کند و برای هر کدام یک جفت تار در نظر بگیرد.

  • حالت واگیره (نقشه واگیره یا تکراری)

نقشه‌ای است با شکل و طرح خاص، در مقیاس کوچک که در سراسر عرض و طول متن قالی تکرار می‌شود. برای به دست آوردن تعداد تارهای مورد نیاز در این نوع نقشه‌ها اینگونه عمل می‌کنند:

تعداد تارهای مورد نیاز = ۸ + {(تعداد دفعاتی که واگیره باید تکرار شود × تعداد خانه‌های یک ردیف عرضی واگیره )×۲ + (تعداد خانه‌های یک ردیف عرضی حاشیه×۲)}

4

۲ دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]