عکاسی هنر و جامعه

عکاسی خیابانی: آینه‌ای رو به جامعه

عکاسی خیابانی در سالهایی ۱۸۹۰ تا ۱۹۷۵ شکل گرفت که با دوران معرفی دوربین‌های قابل جابه‌جایی و دوربین‌های ۳۵ میلیمتری همزمان است. یکی از معروف‌ترین دوربین‌‌ها برای عکاسی خیابانی در آن زمان دوربین لایکا (Leica) بود که مورد استفاده هنری کارتیه برسون فوتوژورنالیست معروف فرانسوی قرار می‌گرفت.

044_by_harmonist-w600

همانطور که پیشتر اشاره کردیم، عکاسی خیابانی را می‌توان به داستان‌هایی که برای تک‌تک انسان‌هایی که در هر روز از هر نقطه از خیابان عبور می‌کنند، بسط داد. خیابان می‌تواند شامل مراکز خرید، پارک‌ها، موزه‌ها، مترو و بسیاری از مراکز عمومی دیگر باشد. اما مهمترین نکته‌ای که در مورد این سبک از عکاسی باید به خاطر بسپارید این است که به صبر بسیاری نیاز دارد.

F_I_V_E_by_br3w0k1-w600

عکاسی خیابانی متدی از عکاسی مستقیم است که یک تصویر خالص از چیزی را نشان می‌دهد، مانند آنکه آینه‌ای در برابر جامعه گرفته باشید. البته گاهی هم می‌تواند به یک سوژه خاص در یک زمان و موقعیت مشخصی متمرکز شود و احساسات و شرایط فرد/افراد در آن لحطه به تصویر بکشد.

This_is_Love_by_eXcer-w600

هنری کارتیه برسون می‌گوید:

لحظه‌ای خلاقانه که به اندازه کسری از ثانیه طول می‌کشد، کل زمانی‌ست که برای عکاسی خیابانی در اختیار دارید. باید ترکیب‌بندی یا احساسی که زندگی خودش به شما ارائه می‌دهد را ببینید و پیش از فشار دادن دکمه شاتر دوربین آن را درک کرده باشید. این همان لحظه‌ای‌ست که عکاس خلاق است. و اگر لحظه را از دست دهید برای همیشه از دست رفته است!

Friends_by_JACAC-w600

بسیاری از عکاس‌های خیابانی از روش دیگری استفاده می‌کنند و از سوژه‌ها در شرایط مختلف به گونه‌ای عکاسی می‌کنند که از لحظه تعبیری ارائه شود که آنها در نظر دارند و به این ترتیب با احساسات بیننده ارتباط بهتری برقرار می‌کنند. در قرن بیستم، عکاس‌های خیابانی اطلاعات جامع و دقیقی از زندگی مردم در خیابان‌های اروپا و آفریقا جمع‌آوری کرده‌اند. این تصاویر در سایر کشورهای دنیا نیز وجود دارد اما نه به این مقدار.

بیشتر بخوانید: تاثیر اینستاگرام بر عکاسی خیابانی

two_of_a_kind_by_kobyharati-w600

اگر شما می‌توانید حس و حال خیابان را با تماشای عکس لمس کنید آن عکس خیابانی‌ست. فراموش نکنید که برای عکاسی خیابانی لازم نیست عکس‌ها را فقط از خیابان‌های شهر ثبت کنید؛ آنها می‌توانند از هر جا و مکانی باشند. عکاسی خیابانی در جستجو کردن، پیدا کردن و واکنش نشان دادن خلاصه می‌شود.

اگر به عکاسی خیابانی علاقمند هستید خوب است نکات و ترفند‌های مربوط به این سبک از عکاسی را بهتر بشناسید و آنها را به کار گیرید تا به نتایج بهتر و مطلوب‌تری دست یابید.

PRE-festive-SEASON1-w600 the_levitation_girls_by_Gonzale-w600 Dragon_fly-w600

Com_unique_action-w600

4

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]