عکاسی

عکاسی ماکرو برای تازه‌کارها

پیشرفت روزافزون عکاسی دیجیتال بسیاری از مشکلات مربوط به عکاسی ماکرو را حل کرد. در روزگاری که تنها امکان عکاسی استفاده از فیلم بود، برای آنکه بتوانید یک عکس ماکرو از سوژه‌های بسیار ریز بگیرید به ابزارهای بسیاری نیاز داشتید. اما امروز یک دوربین دیجیتال برایتان کافی‌ست. تنها لازم است که اصول اولیه عکاسی ماکرو را به خاطر بسپارید.

snail-macro-photography-free-wallpapers-backgrounds-w600

عکاسی ماکرو چیست؟

پیش از آنکه سراغ یادگیری اصول عکاسی ماکرو برویم، بهتر است با تعریف آن بهتر آشنا شویم. واژه ماکرو به عکس از یک حشره یا هرچیزی اطلاق می‌شد که در یک قاب تصویر ۳۵ میلیمتری (۲۴×۳۶ میلیمتر) مقیاسی از ۱:۱۰ تا ۱:۱ در مقایسه با سایز سوژه اصلی داشته باشد.

یک سنسور CCD یا CMOS می‌تواند تا ۳×۴ میلیمتر کوچک باشد، به همین دلیل تعریفی که پیشتر برای واژه ماکرو به کار گرفته می‌شد در دنیای عکاسی دیجیتال بی‌معناست. اما قوانین همچنان پابرجا هستند.

frogs-macro-photography-wil-mijer-18-w600

در عکاسی نرمال با تنطیم نسبت فاصله لنز-تا-سنسور و انتخاب فوکوس مناسب عکاس‌هایی با وضوح بالا صبت کنیم. برای سوژه‌هایی که در فاصله بی‌نهایت قرار دارند، مثلا برای عکاسی از منظره، لنز در کمترین فاصله از فاصله لنز-تا-سنسور قرار می‌گیرد و برای عکاسی از سوژه‌هایی که در فاصله نزدیکتر قرار میگیرند، فاصله لنز-تا-سنسور بیشتر می‌شود تا وضوح تصویر مطلوب به دست آید.

در عکاسی ماکرو، برای ثبت یک تصویر واضح از سوژه‌های بسیار ریز، لازم است که لنز بسیار نزدیک از چیزی باشد که در عکاسی نرمال بود. بسیاری از دوربین‌های دیجیتال DSLR یا دوربین‌های کامپکت حالت ویژه‌ای برای عکاسی ماکرو دارند که کار را بسیار ساده‌تر می‌کند.

macro-photography (3)-w600

نکاتی برای عکاسی ماکرو

با استفاده از دوربین‌های دیجیتال عکاسی ماکرو بسیار راحت‌تر شده است. دوربین را در حالت ماکرو (Macro Mode) قرار دهید تا دوربین به طور خودکار المان‌های لنز را به گونه‌ای تنظیم کند که بتواند روی سوژه‌های نزدیک فوکوس کند.

متاسفانه در بیشتر دوربین‌ها با قرار دادن دوربین در حالت ماکرو دیگر کنترلی بر اندازه دریچه دیافراگم و سرعت شاتر ندارید.

چرا این موضوع مهم است؟

بهترین عکاسی ماکرو – بدون در نظر گرفتن مدل دوربین – به کمترین مقدار بازی دریچه دیافراگم برای به دست آوردن بهنرین مقدار وضوح و عمق میدان نیاز دارد. بسته بودن دریچه دیافراگم به این معنی‌ است که شما به نور بیشتری نیاز دارید و این نور را باید از طریق کم کردن سرعت شاتر یا به عبارتی زیاد کردن زمان باز بودن دریچه شاتر جبران کنید.

اما وقتی در حالت ماکرو عکاسی می‌کنید، نمی‌توانید اندازه دریچه دیافراگم را به بسته ترین حالت آن برسانید همچنین نمی‌توانید سرعت شاتر را به مقدار مطلوب تغییر دهید.

mushrooms-macro-photography-3-w600

بیشتر بخوانید: آموزش ویرایش عکس‌های ماکرو

پس از آنکه تنظیمات نورسنجی را آنطور که مطلوب بود تنظیم کردید، پیش از عکاسی این نکات را بخاطر بسپارید:

۱. سعی کنید همه آنچه که می‌خواهید در عکس نشان دهید در ناحیه فوکوس نگه دارید. این قاعده هم مشابه صفحه هایپرفوکال است. اگر یک سوژه فوکوس قرار دهید، تمام اشیا دیگری که در آن صفحه هستند نیز در فوکوس باقی خواهند بود. البته در این فرض از گوشه‌های صفحه صرفنظر شده است. اگر از یک حشره عکاسی می‌کنید و فوکوس شما روی سر اوست نمی‌توانید دم حشره را نیز در فوکوس داشته باشید. اما اگر به جای آنکه از روبروی حشره عکس بگیرید از زاویه بالای به او نگاه کنید، آنگاه تمام حشره در یک سطح قرار خواهد گرفت و می‌توانید کل آن را در ناحیه فوکوس قرار دهید.

309975569_2225964a42-w600

فوکوس روی چشم‌ها

3845602680_a1247909a6-w600

عکاسی از زاویه بالا و قرار دادن تمام حشره در منطقه فوکوس

۲. اگر نمی‌توانید همه چیز را در فوکوس قرار دهید، دقت کنید که فوکوس روی چشم‌های چیزی باشد که از آن عکس می‌گیرید. برای بیننده فوکوس نبودن هر چیزی قابل صرفنظر کردن است بجز چشم‌ها. این را همیشه به خاطر بسپارید.

297278-w600

9

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]