عکاسی

شاتر دوربین چگونه کار می‌کند

سرعت شاتر دوربین یکی از دو عنصر اصلی برای تنظیم روشنایی تصویر به شمار می‌رود. سرعت شاتر، در هماهنگی با اندازه دریچه دیافراگم، سعی می‌کند نورسنجی ایده‌آلی را برای عکس‌های شما فراهم کند. اما آیا تابحال به این فکر کرده‌اید که شاتر چگونه عمل می‌کند؟

اندازه سرعت شاتر به صورت کسری از ثانیه همانند ۱/۱۰۰۰ ثانیه نشان داده می‌شود و تعیین کننده مدت زمانی است که نور وارد سنسور می‌شود. سرعت شاتر بسته به نوع دوربین‌ها متفاوت است. اما اکثر آنها ماکزیمم ۱/۴۰۰۰ یا ۱/۸۰۰۰ و حداقل ۳۰ ثانیه را پشتیبانی می‌کنند. اگر از حالت Bulb استفاده کنید، دوربین قادر است، تا زمانی که بخواهید شاتر را باز نگه دارد.

بیشتر بخوانید: سرعت شاتر در عکاسی دیجیتال

نحوه کار شاتر

آگاهی از نحوه کار شاتر، باعث می‌شود هنگام عکاسی تسلط بیشتری به شاتر پیدا کنید. در تصویر زیر اجزای شاتر و نحوه کارایی آن شرح داده شده است. شاتر دوربین با استفاده از دو پرده مقدار نوری وارده بر سنسور دورربین را کنترل می‌کند. با باز شدن یکی از پرده‌ها ورود نور آغار شده، و با بسته شدن دیگری، خاتمه می‌یابد. در سرعت شاترهای بالا هردو پرده با سرعت زیادی باز و بسته می‌شوند؛ در این حالت وقتی هنوز یکی از پرده‌ها باز است، دیگری بسته شده و مانع ورود نور به سنسور می‌شود.

در تصویر زیر نشان داده شده است که چگونه دوربین با استفاده از پرده‌ها از طریق تغییرات شکاف نور را دریافت می‌کند. (برای مشاهده تصاویر در سایز بزرگتر، روی آن‌ها کلیک کنید)

How_shutter_work2_600

عملکرد دوربین به هنگام فشردن کلید شاتر در تصویر زیر مشخص شده است.


How_shutter_work600

13

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]