هنر و جامعه

اهمیت هنر در رشد کودک

در سال‌های اخیر، مدارس به علوم و ریاضیات توجه بسیاری کرده‌اند، اما از اهمیت هنر غافل شده‌اند. با وجود این که بسیاری ممکن است بر این باور باشند که هنر و تعلیمات هنری بیشتر جنبه تجملاتی دارد اما نکته مهم اینجاست که فعالیت‌های ساده خلاقانه می‌توانند پایه‌های رشد کودک به شمار روند. یادگرفتن ساختن و ارزش قائل شدن برای هنر بصری در رشد نسل بعدی کودکان بیش از همه ادوار تاریخ اهمیت دارد.

اهمیت هنر و نقش آن در رشد مهارت‌های کودک

  • مهارت‌های حرکتی. حرکاتی مانند دست گرفتن قلم یا مدادشمعی، برای رشد مهارت‌های حرکتی کودکان کم سن بسیار ضروری هستند. بر اساس نظر موسسه ملی بهداشت (NIH) آمریکا، از مهم‌ترین دستاوردهای کودک سه ساله توانایی کشیدن دایره و استفاده امن از قیچی است. در حدود ۴ سالگی احتمالا باید بتواند مربع بکشد و با استفاده از قیچی خطوط صاف را برش دهد. در بسیاری از پیش دبستانی‌ها به استفاده کودک از قیچی اصرار بسیار دارند زیرا در چالاکی مورد نیاز برای نوشتن موثر است.

scissor-w600

  • رشد زبان. برای یک کودک خردسال، ساخت اثر هنری و یا حتی فکر کردن درباره آن، موقعیت‌هایی برای یادگرفتن کلمه‌های مربوط به رنگ‌ها، شکل‌ها و کارهای مرتبط را فراهم می‌کند. آنها کم کم از شکل‌های ساده‌ای که برای آنها روی کاغذ رسم می‌شود دایره و مربع و ستاره را یاد می‌گیرند، از هر مدادی که دست می‌گیرند تا خطی روی کاغذ بکشند رنگ‌ها را می‌آموزند. کم کم وقتی به سن دبستان برسند نخوه استفاده از کلمه‌های توصیفی برای حرف زدن از آنچه خلق کرده‌اند و احساسی که در حین ساخت آن داشته‌‌اند، را فرا می‌گیرند. احساسی که فقط متعلق به همان سبک هنری خاص خودشان است.
  • تصمیم گیری. بر اساس یک گزارش، آموختن هنر مهارت حل مساله و تصمیم‌گیری‌های حساس را تقویت می‌کند. تجربه تصمیم‌گیری و انتخاب در دوره‌ها و کلاس‌های هنری در همه قسمت‌های زندگی نمایان می‌شود. این که آنها جستجو، تفکر و تلاش می‌کنند تا ایده‌‌های جدید را پیدا و پیاده سازی کنند، به هنر و خلاقیت آنها امکان شکوفایی داده می‌شود.

بیشتر بخوانید: هنر چگونه مهارت‌های کودکان را شکوفا می‌کند؟

  • یادگیری بصری. طراحی، مجسمه‌سازی، سفالگری، بازی با نخ و مهره همگی در رشد مهارت‌های بصری-فضایی کودک موثرند. این‌ها مهارت‌های مهمی هستند. این روزها حتی کودکان نوپا هم می‌دانند چطور با یک تلبت یا تلفن هوشمند کار و بازی کنند؛ این موضوع نشان می‌دهد که کودکان پیش از آنکه خواندن یاد بگیرند قادرند اطلاعات را به طور بصری دریافت کنند. این اطلاعات شامل نشانه‌هایی است که از یک عکس یا اشیا سه بعدی توسط رسانه‌های دیجیتال، کتاب یا تلویزیون دریافت می‌کنیم.

اهمیت هنر

پدرمادرها باید آگاه باشند که این روزها کودکان از طریق منابع گرافیکی آموزش‌های بیشتری دریافت می‌کنند. کودکان نیاز دارند تا بیشنر از آنجه که اعداد و نوشته‌ها به آنها یاد می‌دهند، درباره طبیعت بدانند. آموزش هنر به کودکان نحوه تفسیر کردن، نقد کردن و استفاده از اطلاعات بصری و انتخاب بر اساس آنها را آموزش می‌دهد. آگاهی درباره هنرهای بصری، مانند سمبل‌های گرافیکی، برای کودکانی که در دنیایی پر از لوگوهای بازاریابی بزرگ می‌شوند بسیار مهم است زیرا به آنها یاد می‌دهد تا برای مصرف کردن و استفاده از ابزار و امکانات موجود هشیارتر باشند.

  • هوش نوآوری. وقتی کودکان برای بیان احساسات خودشان و ریسک پذیری در خلق هنر تشویق شوند، قدرت و هوش نوآوری‌شان را ارتقا می‌دهند. چنین توانایی برای آینده کار و زندگی آنها در جوانی بسیار مهم است. جامعه برای رشد و حرکت رو به جلو به افرادی نیاز دارد که اهل فکر کردن، نوآوری باشند، کسانی که به دنبال راه‌های جدید برای پیشرفت و موفقیت هستند، نه کسانی که دنباله رو راه دیگرانند. هنر راهی است که افراد را برای تجربه، تفکر و بهبود چیزها تشویق می‌کند.
  • هشیاری فرهنگی. ما در جوامعی زندگی می‌کنیم که بسیار با یکدیگر تفاوت دارند. اگر کودکان با اسباب‌بازی‌هایی بازی کنند که مفهوم نژادپرستی یا نابرابری جنسیتی یا فردی را به آنها القا کند، آنها با چنین روحیه‌ای رشد خواهند کرد. آموزش دادن به کودکان برای آنکه به درک بهتری از انتخاب‌های یک هنرمند داشته باشند به آنها کمک می‌کند تا بفهمند که هرچیزی که می‌بینند ممکن است تفاسیر و باورهای آنها از واقعیت باشد؛ واقعیتی که بخشی از جامعه‌ و فرهنگی‌ است که کودک در آن رشد یافته.
  • بهبود بازدهی آکادمیک. مطالعات نشان می‌دهد که بین هنر و سایر موفقیت‌ها یک همبستگی و ارتباط نزدیک وجود دارد. جوانانی که بطور مرتب در فعالیت‌های هنری شرکت می‌کنند (سه ساعت در روز یا سه روز در هفته در طول یک سال تحصیلی)، ۴ برابر بیشتر از سایرین در رسیدن به دستآوردهای آکادمیک موفق هستند.
7

46 دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]