طراحی صنعتی طراحی محصول

با مهمترین شغل‌های آینده طراحان آشنا شوید (قسمت اول)

طراحان گرافیک دیروز که بیشتر با طرح‌های دو بعدی سر و کار داشتند، امروز تجربه استفاده از محصولات را طراحی می‌کنند. آیا ممکن است با ادامه همین روند طراحان آینده صورتک‌های دیجیتالی برای اشخاص یا اعضای مصنوعی برای بدن انسان طراحی کنند؟ براساس مصاحبه‌هایی که سایت fastcodesign با چند پیشرو علم طراحی انجام داده جواب این سوال مثبت است. در ادامه همراه ما باشید و در مورد آینده احتمالی شغل طراحان بیشتر بخوانید.

84261_gettyimages1660657622-w600علم طراحی از گذشته که برای تغییر ظاهر و تزئین وسایل به کار می‌رفت تا امروز به چنان بلوغی رسیده است که برای حل مسائل فنی یا رفع مشکلات اجتماعی استفاده می‌شود. سیر تکاملی که موجب شده است شرکت‌ها برای ورود به چالش‌های پیچیده همچون پروژه‌ اتومبیل‌های خودران تا پروژه‌های مربوط به بیولوژی انسان طراحان را به همکاری دعوت کنند. دِیو میلر (Dave Miller) یکی از کارمندان شرکت مشاوره طراحی Artefact آینده این شغل را چنین توصیف می‌کند: «طی پنج سال آینده دیزاین به عنوان یک حرفه، تبدیل به صنعتی بین‌رشته‌ای می‌شود و همان اندازه که جنبه خلاقانه دارد جنبه فنی و تکنیکی خواهد یافت. موج جدید دیزاینرها که در زمینه‌های طراحی انسان- محور آموزش دیده‌اند و نحوه تلفیق تحقیقات، تعامل، برنامه نویسی و تصویرسازی را جهت حل مشکلات قرن بیست و یکم آموخته‌اند، به موقعیت‌های رهبری و مدیریت سوق داده خواهند شد. این افراد، صنعت را به سطح جدیدی از مهارت و کمال پیش می‌برند.»

در اینجا به شغل‌های مهم طراحان در آینده اشاره می‌کنیم که انتظار می‌رود بیشترشان سه تا پنج سال آینده محقق شوند اما بعضی از آنها مانند طراحی اعضای بدن، احتمالا در زمان‌های دورتر به وقوع خواهند پیوست.

طراح واقعیت مجازی

augmented_reality_1-w600با پیشرفت فناوری‌ها در زمینه واقعیت مجازی، شاهد اضافه شدن لایه‌ای از اطلاعات به صورت یکپارچه با عناصر واقعی خواهیم بود. این اتفاق موقعیتی رو به رشد برای طراحان فراهم می‌کند تا تجربه‌‌های جدیدی را در طیف وسیعی از صنایع به وجود آورند، از تفریح و سرگرمی تا آموزش و بهداشت.

طراح و برنامه‌ریز آواتار (صورتک‌های مجازی)

man-and-woman-avatars_23-2147506087به گفته گلن مورفی مشتریان مشهور برای نمایش هرچه بهتر خودشان در سناریوهای مختلف مانند بازی‌های موبایل، واقعیت مجازی یا فیلم‌ها، احتیاج به کمک و مشورت دارند. این کار مستلزم ساخت نمونه‌های مجازی با کیفیت‌های مختلف است، به نحوی که خروجی مناسبی داشته باشند، مانند همخوانی فرم صورت با لحن صحبت کردن، داشتن دانش برنامه‌نویسی می‌تواند برای این منظور کمک کننده باشد. در حال حاضر نیز این شغل به نوعی وجود دارد اما اهمیت و پیچیدگی آن روز به روز بیشتر خواهد شد. با رواج این نوع ارائه از شخصیت‌ها، افراد مشهور روز به روز بیشتر خواهان نظارت بر تصویر خود در دنیای مجازی می‌شوند، درست مانند حساسیت آنها بر نحوه نمایش شخصیتشان در دیگر رسانه‌ها.

مدیر ارشد طراحی یا خلاقیت

the-design-thinking-transformation-in-business-19-638-w600به گفته این طراح برجسته، چنین سمتی در همه شرکت‌ها وجود خواهد داشت تا به وضعیت دیزاین در کسب و کارها سرکشی کند. طراحی روز به روز اهمیت بیشتری در تجارت‌های مدرن پیدا می‌کند. دیگر طراحان در انتهای پروژه به گروه اضافه نمی‌شوند تا ظاهر محصول را دلپذیر سازند، بلکه از ابتدا برای ایجاد یک بینش اساسی همراه دیگر اعضا خواهند بود. در آینده هر گروه اجرایی یک طراح خواهد داشت، شخصی که مسئولیتش بررسی و اطمینان از طراحی درست همه عناصر پروژه است.

طراح خدمات پهبادها

commercialdronesforhire-w600از آنجا که استفاده از پهبادها توسط شرکت‌هایی مانند آمازون رو به افزایش است، تقاضای زیادی برای طراحی خدمات این نوع حمل و نقل وجود خواهد داشت. برای مثال نحوه ایجاد تعامل با مشتری، نحوه مدیریت و نگهداری از پهبادها، مراقبت از اطلاعات شخصی و چگونگی اعتمادسازی نسبت به این وسایل که تقریبا اتوماتیک کار می‌کنند.

طراح در نقش رهبر ارکستر

guy-records-fart-turns-symphony-loz-lozzobear-reddit-listen-youtube-video-epic-w600اگر طراحی را با موسیقی قیاس کنیم، کار آن خلق سازهای جدید است. هرچقدر این سازها خوب ساخته شده باشند باز ارزش واقعی آنها زمانی مشخص می‌شود که با هم نواخته شوند و ترکیب صدای آنها مانند یک ساز واحد به گوش برسد. این خلاقیت و مهارت رهبر ارکستر است که چنین اتفاقی را رقم می‌زند.

یک طرح عالی نتیجه طراحی یک جزء نیست، بلکه حاصل مشخص کردن نوع روابط بین اجزا است. بدون وجود هدایت کننده، در مسیری از مشکلات پیچیده قرار می‌گیریم، تا جایی که کار گره می‌خورد. مهم نیست که این مشکلات چقدر ساده یا کوچک به نظر برسند، روی هم انباشته شدن آنها بالاخره امکان ادامه کار را مختل می‌کند. در اینجا دیزاینر مسئولیت شناسایی و طراحی روابط اجزا را بر عهده می‌گیرد، به نحوی که ارزش ترکیب قطعات و کارکرد هماهنگ آنها بسیار بیشتر از ارزش قطعات مجزا باشد.

در قسمت دوم این مطلب برای آشنایی با موقعیت‌های شغلی دیگری که احتمالا برای طراحان به وجود خواهد آمد با هزارویک بوم همراه شوید.

8

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]