سینما فیلم‌سازی

تفاوت میان فیلم و ویدیو چیست؟

طی قرن اول عکاسی و فیلمسازی، همواره از فیلم استفاده می‌شد؛ ماده‌ای حساس به نور که می‌تواند به ثبت تصاویر با دوارم بپردازد. فیلم گزینه‌ای مناسب محسوب می‌شد چون انتخاب دیگری وجود نداشت. و در آن زمان، با استفاده از همین امکانات ابتدایی شاهکار‌های مختلفی از جمله «بر باد رفته» و «پدرخوانده» خلق شدند. با پیشرفت تکنولوژی، رفته رفته بر محبوبیت فیلمسازی دیجیتال اضافه شد. به عنوان مثال فیلم برنده اسکار «شبکه اجتماعی» توسط دوربین ویدیویی Red One فیلمبرداری شده است.

چرا از فیلم استفاده کنیم؟

هنوز هم بسیاری از کارگردان‌ها، استفاده از فیلم را به علت سنتی بودن و درک بهتر نسبت به تکنولوژی‌های جدید ترجیح می‌دهند. دیگر مزیت‌های فیلم، عمق میدان و وسعت بالای نوردهی هستند.

عمق میدان

depth_of_field_shallow

هنگام استفاده از فیلم ۳۵میلی‌متری، عمق میدانی مناسب به دست می‌آید؛ به این معنی که ایجاد نواحی تار شده و خارج از فکوس راحت‌تر خواهد شد و چنین تکنیکی، کاربرد‌های بسیاری برای جلب توجه مخاطبین به سوژه یا سوژه‌های اصلی دارد.

وسعت نوردهی

FmRlA

ویکی‌پدیا وسعت نوردهی را اینگونه تعریف می‌کند: «مقدار نوری که یک ماده‌ی حساس به نور می‌تواند دریافت کرده و همچنان نتیجه‌ای مناسب به نمایش بگذارد.»

به طور ساده، وسعت نوردهی فیلم بسیار بالا‌تر از ویدیو است، در نتیجه نواحی تحت تاثیر نور در فیلم نسبت به محتوای دیجیتال بهتر رندر می‌شوند. این موضوع به این علت دارای اهمیت است که سینماتوگرافی به طور مستقیم با نور سر و کار دارد. مقایسه فیلم و ویدیو در این عرصه، مانند مقایسه‌ی نقاشی با انواع رنگ‌ها و نقاش دیگری که تنها رنگ‌های پایه را در اختیار دارد، است. هرچند به تکنولوژی پیوسته پیشرفت کرده و قطعا این فاصله روز به روز کم‌تر خواهد شد.

 

چرا از ویدیو استفاده کنیم؟

ویدیو روز به روز قوی‌تر می‌شود. با پیشرفت تکنولوژی، ویدیو به زودی به فرمت استاندارد صنعت سینما تبدیل خواهد شد. سه دلیل اصلی برای انتخاب ویدیو وجود دارد: فضای کار، قیمت و قابلیت تکثیر.

فضای کار

camera-07

سرعت کار با ویدیو واقعا بیشتر است. با فیلم، به جز ثبت تصاویر، باید به ظاهر کردن آن در شرایط خاص و تبدیل آن به فرمت دیجیتالی نیز بپردازیم. فیلم‌ها جهت ادیت توسط ابزار‌هایی مانند Avid یا Final Cut Pro به فرمت دیجیتالی قابل استفاده در کامپیوتر تبدیل می‌شوند.

اما در صورت استفاده از ویدیو، هیچ کدام از این مراحل وجود نخواهند داشت. شما به صورت مستقیم فیلم را روی هارد درایو یا SD ذخیره کرده و سپس به کامپیوتر منتقل می‌کنید. لازم به ذکر است نیازی به پردازش این نوع تصاویر نیست و می‌توانید چند ثانیه بعد از ثبت شدن آنها را تماشا کنید.

قیمت

فیلم واقعا گران‌قیمت است. ۴۰۰ فوت فیلم ۱۶ میلی‌متری که تنها برای ۱۱ دقیقه کاقی‌ست، حدود ۱۰۰ دلار قیمت دارد. در این صورت و استفاده از فیلم‌های پیشرفته‌تر، هزینه‌هایی هنگفت برای فیلم‌های طولانی به وجود خواهد آمد. در فیلمسازی دیجیتال، معمولا از کارت‌های SD برای ذخیره‌سازی استفاده می‌شود که قیمت مناسبی دارند.

قابلیت تکثیر

یکی دیگر از مزیت‌های ویدیو، قابلیت تکثیر پذیری آن است. دقیقا مانند دیگر فایل‌های موجود روی کامپیوتر، ویدیو‌ها نیز می‌توانند بار‌ها و بدون افت کیفیت کپی و جابجا شوند.

14

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]