فرش

پیش از بافت قالی چه نکاتی را باید مد نظر قرار دهیم؟

روند بافت قالی طولانی، پر زحمت است و نیاز به دقت زیادی دارد. به همین منظور و برای جلوگیری از پیش آمدن خطا و اشکال‌هایی در طول زمانی که قالی بر دار سوار است، لازم است نکاتی را پیش از شروع کار در نظر گرفت و رعایت کرد.

Silk_Carpet_Weavers_(3968809402)-w600

  • سالم بودن دستگاه قالیبافی از لحاظ صاف و محکم بودن سردار و زیردار و راست‌روها و همچنین ثبات دستگاه در زاویه قائمه سردار و زیردار با راست روها کنترل شود. ضمناً برای اینکه بافنده تسلط لازم را در حین بافت نسبت به دستگاه قالیبافی داشته باشد سر دستگاه باید کمی به سمت عقب متمایل بوده و عرض داخلی دستگاه نیز باید ۴۰ تا ۶۰ سانتیمتر از عرض قالی مورد بافت جهت سهولت در پودکشی و بافت کناره پیچ بیشتر باشد.
  • سالم بودن ابزار و تناسب آن با رجشمار قالی مورد بافت باید کنترل شود.
  • کیفیت مواد اولیه بافت و مقادیر مورد نیاز و همچنین تناسب رنگ آنها با رنگ نقشه از مواردی است که باید قبل از شروع بافت کنترل شود.
  • کیفیت نقشه و رنگ آمیزی آن که در ارزش افزوده دست بافته بسیار اهمیت دارد از مواردی است که بررسی و توجه به آن از ضروریات بافندگی است.
  • لازم است ضخامت و نازکی (نمره نخ‌ها) نخ پشمی، نخ چله، نخ پودهای نازک و ضخیم و تعداد لاهای آن متناسب و هماهنگ با رجشمار نقشه و قالی مورد بافت باشد. مثلاً اگر رجشمار قالی ۳۰ باشد باید چله آن نمره ۱۵-۲۰ لا پود نازک نمره ۴،۲۰ لا و پود ضخیم نمره ۵، ۸ لا و خامه آن متریک ۲/۵ باشد تا تناسب رجشمار با نمره نخ‌ها برقرار شود، در غیر این صورت اگر با نمره بیشتر و یا لای کمتر نخ‌ها تهیه شود، قالی دچار معایبی می‌شود که یکی از آنها کوتاه و یا بلند شدن طول قالی است که در این حالت نقوش فشرده و یا کشیده تر از آنچه در نقشه بوده روی قالی بوجود می‌آید. 
  • برای کنترل تعداد تارهای چله ابتدا تعداد تارهای چله قالی را شمرده و با تعداد تارهای نقشه مطابقت می‌دهیم. چنانچه تعداد چله‌ها زیادتر باشد، حداکثر تا ۲۰ تار اضافی را به نسبت عرض قالی و در فاصله‌های معینی به طور مساوی از بین سیه بندی‌ها بریده و حذف می‌شود و چنانچه تعداد تارها کم باشد با رعایت موارد چله کشی و کوجی بندی تعداد کسری تارها را به نسبت مساوی در سیه بندی‌ها و در بین چله‌ها قرار داده می‌شود. به هر حال باید دقت کرد که قبل از شروع بافت از روی نقشه تعداد تارهای دوانده شده با تعداد تارهای منظور شده در نقشه مطابقت داشته باشد. (بهتر است که قبل از گلیم بافی و یا قبل از ساده بافی این کنترل انجام شود)
  • کنترل‌های دیگری که باید روی چله‌ها انجام شود موضوع پر بودن چله (تراکم) در یکجا و یا خالی بودن (تنک) در جای دیگر است. اگر چله‌ها این حالت را داشته باشند نظم بافت از بین رفته و باعث خرابی و بی نظمی نقش‌های قالی خواهد شد لذا باید پخش چله در سیه بندی‌ها و یا در عرض قالی یکنواخت باشد.
  • از دیگر مواردی که قبل از شروع بافت باید رعایت شود، سفت بودن چله است. این موضوع را همیشه و در مدت بافت قالی باید مد نظر داشت و از بافت روی چله‌های شل پرهیز کرد. زیرا رج‌های بافته شده و پودکشی‌های انجام شده خوب کوبیده نمی‌شوند و قالی بالازدگی پیدا می‌کند. لذا باید همیشه چله‌ها سفتی لازم را در حین بافت داشته باشند و برای این منظور با گاوه و یا پیچ‌های دستگاه به موقع چله‌ها را سفت می‌کنند. این عمل در ابتدای بافت قالی که چله‌ها بیشتر شل می‌شوند به دقت زیادتر نیاز دارد. معمولاً قالی هر چه ظریف‌تر باشد چله آن نیز باید سفت‌تر باشد.
7

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]