عکاسی

عکاسی دیپتیک (Diptych): هنر تلفیق دو عکس

دیپتیک (Diptych با تلفظ dip’tik) در ابتدا به نقاشی‌هایی دو قسمتی گفته می‌شد که برای تغییر تکه‌ها یا بخش‌هایی از طبیعت گرفته می‌شوند و عموما ریشه مذهبی داشتنذ. در هنر مدرن دیپتیک عموما فقط یک جفت تصویر است که یک داستان یا موضوع واحد را نقل می‌کنند. این روزها، عکاسی دیپتیک به محبوبیت ویژه‌ای دست یافته است.

برای ساخت یک عکس دیپتیک سوژه‌های بسیاری وجود دارد؛ پرتره‌ها، تصاویر یا موضوعاتی که به نوعی بسیار به هم نزدیک و مرتبط هستند و معمولا برای جلوه‌گر کردن یکدیگر به کار برده می‌شوند. در زمان‌های قدیم‌‌تر جفت‌های دیپتیک به یکدیگر وابسته یا متصل بودند. اما امروزه تابلوهای دیواری، تکه‌های روی تاقچه و شومینه، عکس‌های مرتبطی که در یک قاب تصویر هستند، همگی به عنوان نمونه‌ها و طرح‌های مختلفی از دیپتیک پذیرفتنی‌اند.

summer_vs_winter_12-w600

در عکاسی دیپتیک معمولا یک جفت عکس واقعی را در کنار هم قرار می‌دهند. در واقع یک تصویر با دو عکس یک دیپتیک است.

برای آنکه به نتیجه مورد نظر در عکاسی دیپتیک دست یابید، باید وجود مشترکی بین عکس‌های مورد نظر بیابید. این قبیل عکس‌ها معمولا سوژه، رنک، موضوع، شکل یا داستان مشترکی را دارند.

fall_for_your_type_7-w600

مثلا در تصویر بالا هر دو تصویر موضوع مشترک، پاییز، و رنگ مشترک، نارنجی، را با یکدیگر مشترک دارند. در تصویر پایین سوژه هر دو تصویر یکسان است و در دو حالت مختلف بیان شده تا داستان واحدی را برای بیننده بیان کند.

first_2-w600

رنگ و کنتراست عکس‌های دیپتیک باید بگونه‌ای باشد که در عین حال که با هم کنتراست دارند، به یکدیگر جلوه دهند. اگر می‌خواهید عکس دیپتیک خودتان را به وجود بیاورید، این نکات را مدنظر قرار دهید و به خاطر بسپارید که این‌ها در کنار اصول ترکیب‌بندی می‌توانند به تصویر خلق شده نهایی جلوه‌ای خاص ببخشند.

diptych_photography_20-w600

8

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]