بنا و نما معماری

نکاتی در خصوص معماری آکوستیک

در کنار رعایت اصول اولیه برای طراحی یک بنا، رعایت نکاتی برای بهبود انعکاس صدا در محیط ساختمان نیز ضرورت دارد. صدا در محیط‌های داخلی باید واضح و شفاف منتقل شود. پیش از این نکاتی در خصوص اهمیت صوت در معماری برای شما نوشته شده بود. در این مطلب به نکات ضروری برای ایجاد فضایی آکوستیک اشاره شده است.

rooma2

در مقاله‌ای با عنوان Acoustic and Sound Systems in Architectural Design که در سال ۲۰۰۵ توسط Rick Kamlet نوشته شده، به اهمیت وجود مهندسین صدا و متخصصان آکوستیک در کنار معماران اشاره شده است. نویسنده مقاله در خصوص اهمیت پیشگیری از در هم ریختگی صدا و موج‌های صوتی در پروژه‌های طراحی توضیح داده است.

acoustic-absorption-panel-image

در ادامه به چند نکته در خصوص معماری آکوستیک اشاره شده که رعایت آنها به بهبود کیفی ایجاد یک محیط آکوستیک در پایان کار منتج می‌شود. این اصول از مقاله آقای کلمت استخراج شده‌اند.

• به نقاطی که صدا را انعکاس می‌دهند توجه داشته باشید. فضاهای صاف، میزان بیشتری از صدا را به مرکز فضایی که آن را در بر گرفته‌اند منعکس می‌کنند و این ممکن است در بعضی مواقع موجب وضوح کم صدا در همه بخش‌های اتاق شود.

• سازه‌های آکوستیک را با دقت انتخاب کنید. متریال‌ها و مصالح مختلف، با سطوح متفاوت می‌تواند شکل‌های متنوعی از صدا یا فرکانس‌های صوتی را انعکاس دهند. به هنگام انتخاب آنها برای بخش‌های مختلف خانه یا اتاق‌ها، دقت لازم را -با کمک یک کارشناس- به خرج دهید.

• در مواقع لزوم، میزان اکو را کاهش دهید. دقت کنید که حرکت صدا در بخش‌های مختلف در فاصله زمانی کمتر از ۳۰ میلی ثانیه می‌تواند منجر به ایجاد اکو شود. با آگاهی از این نکته می‌توانید با کمک مصالح یا وسائلی که در بخش‌های مختلف قرار داده می‌شوند از میزان اکو کاسته و منجر به انتقال صدای واقعی به بخش‌های مختلف ساختمان شوید.

• به هنگام طراحی بنا، تاسیسات ساختمان را در نظر بگیرید. نویز این تاسیسات نباید در فضای ساختمان برای ساکنان مزاحمت ایجاد کند. محل این تاسیسات و مسیرهای آنها را طوری طراحی کنید که کمترین میزان نویز به داخل منتقل شود.

• صداهایی با فرکانس بالا به هنگام برخورد با اشیاء یا بخش‌های مختلف ساختمان ممکن است به درستی منتقل نشوند. به هنگام طراحی ساختمان و حتی طراحی داخلی، این نکته را در نظر بگیرید. (صداهایی با فرکانس پایین از این فضاها عبور می‌کنند.)

• با ایجاد الگوی مناسب در محیط‌های مختلف خانه و همینطور مصالح مورد استفاده می‌توانید پوشش صوتی خوبی را در فضای اتاق‌ها یا بخش‌های مختلف ایجاد کنید. این مساله می‌تواند به کاهش نویزها و انعکاس ناخوشایند صدا منجر شود.

نهایتا دقت داشته باشید که توجه به اصول آکوستیک در معماری اهمیت زیادی دارد و نهایتا می‌تواند بر کیفیت و ارزش‌گذاری کار شما تاثیر بگذارد. توجه کنید که رعایت این نکات در محیط‌هایی مانند بیمارستان‌ها و ساختمان‌های اداری تا چه حد می‌تواند بر بازدهی نهایی بیماران یا کارکنان و کارمندان موثر باشد. به علاوه رعایت این اصول در مکان‌هایی مانند سالن‌های سینما، سالن‌های تئاتر و ارکستر و همچنین مکان‌های مذهبی مانند مساجد و کلیساها نیز اهمیت دارد.

BPR5836119356_402f57fd9e

با رعایت اصول ذکر شده و مواردی که مشاورین آکوستیک در روند طراحی و اجرای پروژه پیشنهاد می‌دهند، راحتی و آرامش بیشتری را برای ساکنان ایجاد خواهید کرد.

3

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]