طراحی خودرو

مسابقه طراحی وسایل نقلیه درون شهری

در راستای پروژه تحقیق و توسعه وسایل نقلیه درون شهری سبک وزن (EU-LIVE) که در اروپا در حال انجام است، مسابقه طراحی تدارک دیده شده و از همه علاقه‌مندان دعوت به عمل آمده است تا با دیزاین یک وسیله نقلیه فوق سبک دو نفره برای ترددهای درون شهری در آن شرکت کنند. برای شرکت در این مسابقه تا ۲۵ بهمن زمان باقی است.

EULIVE_Head_Contest-w600در آینده جابجایی‌های درون شهری نیازمند وسایلی هستند که فضای بیشتری برای تعداد سرنشینان داشته باشند و در عین حال فضای کمتری را در محیط شهری اشغال کنند، انرژی کمتری مصرف کنند و سهمشان از آلودگی هوا و آلودگی صوتی به حداقل رسیده باشد. اتومبیل‌های الکتریکی سبک وزن نیز می‌توانند در کنار استفاده از سیستم‌های حمل و نقل عمومی، دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی برای ترددهای شهری گزینه‌ای مکمل و مناسب محسوب شوند اما در حال حاضر این وسایل سبک‌وزن جذابیت کافی برای مصرف‌کنندگان نهایی ندارند. قرار است پروژه EU-LIVE راهکاری جامع برای طراحی وسایل نقلیه سبک‌وزن در سه دسته زیر ارائه دهد:

L3e: وسیله حمل و نقل موتوری دارای دو چرخ

L5e: وسیله حمل و نقل موتوری دارای سه چرخ

L6e: وسیله حمل و نقل موتوری درای چهار چرخ

از همین رو مسئولان برگزاری مسابقه از شرکت‌کنندگان خواسته‌اند برای گروه L6e، یعنی وسایل موتوری چهارچرخ، طرح‌های خلاقانه و بدیعی را ارائه کنند و تا تاریخ ۱۴ فوریه (۲۵ بهمن) در سایت eu-live به ثبت برسانند.

شرایط

  •         طول: کمتر یا مساوی با ۲/۵ متر
  •         عرض: کمتر یا مساوی با ۱/۵ متر
  •         ارتفاع: کمتر یا مساوی با ۱/۹ متر
  •         چهارچرخ
  •         دو سرنشین

توضیحات

کانسپت خودرویی فوق سبک با طرحی جدید و غیرمعمول و امکان حمل دو سرنشین، وسیله الکتریکی کوچک و ماژولار که برای کلان‌شهرهای آینده مناسب باشد. برای سرعت حداکثر ۴۵ کیلومتر در ساعت طراحی شده و موتورهای آن درون چرخ‌ها قرار گرفته باشند. برای این‌گونه وسایل باید در وهله اول مصارف شخصی در نظر گرفته شود اما ممکن است در عین حال برای مصارف تجاری نیز مورد استفاده قرار گیرند. به یاد داشته باشید که استفاده مشترک از چنین وسایلی در آینده اهمیت بیشتری میابد.

تحقیقات این گروه نشان داده است که کاربران نیازمند وسیله‌ای ایمن و کاربردی هستند که به آسانی پارک شود و امکان تردد روزانه و حمل کالاهای ضروری را به راحتی فراهم سازد. علی‌رغم در نظر گرفتن بیشترین حد مجاز سرعت، ایمنی سرنشینان همیشه در اولویت قرار دارد. بهتر است قابلیت استفاده از وسیله نقلیه در شرایط آب و هوایی مختلف را در نیز نظر داشته باشید.

جوایز

کانسپت برنده توسط مهندسان این گروه در حد یک پروتوتایپ مجازی ساخته خواهد شد که شامل نقشه‌ها و شبیه‌سازی ایرودینامیکی آن است، همچنین امکان ساخت آن از طرف تیم برگزار کننده مورد بررسی قرار خواهد گرفت. علاوه بر این، به سه طرح برتر جوایز نقدی به ترتیب زیر اهدا خواهد شد:

  • طرح اول: ۳۰۰۰ یورو
  • طرح دوم: ۲۰۰۰ یورو
  • طرح سوم: ۱۰۰۰ یورو

تاریخ‌های مهم

ارسال طرح‌ها: ۹ آذر تا ۲۵ بهمن ۹۴ (November 30, 2015 – February 14, 2016)

اطلاع‌رسانی به برندگان: ۱۰ اسفند ۹۴ (February 29, 2016)

طراحی مجدد و تکمیل طرح‌های برنده: ۱۰ اسفند ۹۴ تا ۱۱ فروردین ۹۵ (February 29 – March 30, 2016)

اطلاع‌رسانی رسمی برندگان: ۲۹ فروردین ۹۵ (April 18, 2016)

برای اطلاع بیشتر از شرایط و ضوابط مسابقه می‌توانید به سایت eu-live.eu مراجعه کنید.

0

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]