عکاسی

در محیط سربسته و با استفاده از نور طبیعی عکس پرتره بگیرید

یکی از مشکلاتی که بسیاری از عکس‌های آماتور بدون تجهیزات حرفه‌ای یا نیمه حرفه‌ای با آن مواجه هستند، عکاسی پرتره است. در این مطلب به شما یاد می‌دهیم که چطور در فضای خانه و با استفاده از نور طبیعی که از پنجره اتاق به درون می‌تابد یک عکس پرتره حرفه‌ای بگیرید.

بهترین محل نور را در خانه پیدا کنید

این اولین و مهمترین گامی است که باید بردارید. دور خانه بچرخید و تمام اتاق‌ها و پنجره‌ها را بررسی کنید. میزان نور و زاویه نوری که در ساعات متفاوت از روز از طریق هر پنجره به درون خانه می‌تابد را به دقت در نظر بگیرید. دقت کنید که هیچ پنجره‌ای را از دست ندهید. شاید حتی لازم باشد در آشپزخانه این کار را انجام دهید.

عکس این نوزاد در آشپزخانه گرفته شده زیرا بهترین نور در این قسمت از خانه دریافت می‌شده.

عکس این نوزاد در آشپزخانه گرفته شده زیرا بهترین نور در این قسمت از خانه دریافت می‌شده.

پس‌زمینه را تمیز کنید

پس از آنکه منبع نوری مطلوب را پیدا کردید، وقت آن رسیده است تا محیط مناسب برای عکاسی را آماده کنید. هر چیزی که می‌تواند به عنوان یک عامل ناخوشایند در پس زمینه تصویر شما ظاهر شود را باید حذف کنید. هر چند شاید بگویید که این کارها را می‌توان با استفاده از ابزارهایی نظیر فوتوشاپ هم انجام داد، اما فراموش نکنید که این کار قبل از عکاسی بسیار آسان‌تر از بعد از آن و از طریق ویرایش است.

180-w600

اگر شرایط به گونه‌ایست که نمی‌توانید سوژه‌های ناخوشایند و نازیبا را از پس‌زمینه حذف کنید، سعی کنید تا جایی که می‌توانید و در کیفیت و زیبایی عکس تاثیر نامطلوب ندارد به سوژه نزدیک شوید.

تنظیمات اولیه برای عکاسی در نور کم را بشناسید

استفاده از لنز پرایم ۵۰ میلیمتری با f/1.4 فول فریم یا لنز ۳۵ میلیمتری APS-C می‌تواند یک ابزار خوب برای عکس پرنره باشد. در مورد لنزها و تفاوت‌هایشان در هزارویک‌بوم توضیحاتی را به تفصیل بیان کرده‌ایم که می‌توانید از اینجا بخوانید. داشتن چنین مقداری برای دریچه دیافراگم (f/1.4) این امکان را می‌دهد که بتوانید بیشترین مقدار نور را از محیط جذب کنید.

در صورتی که احساس می‌کنید مقدار نور طبیعی دریافتی به اندازه کافی زیاد نیست می‌توانید مقدار ایزو (ISO) را افزایش دهید. زیاد کردن مقدار ایزو، همانطور که توضیح داده شده، به تصویر شما نویز اضافه می‌کند اما اثر این نویز به اندازه فلاش در تخریب عکس نقش ایفا نمی‌کند. افراد بسیاری هستند که ترجیح می‌دهند از فلاش استفاده نکنند تا به این ترتیب به عکس نور مصنوعی اضافه نشود.

200-w600

عکاسی پرتره با استفاده نور طبیعی بهترین نتیجه را در روزهای آفتابی و در ساعت روشنایی به دست می‌دهد. دقیقا برعکس زمانی که به دنبال ساعات طلایی و نور کم می‌گردید تا عکس ضد نور بگیرید.

از اهمیت جهت تابش نور در ایجاد حس مطلوب غافل نشوید

وقتی با استفاده از نور طبیعی عکاسی می‌کنید باید به جهتی که نور به سوژه می‌رسد نیز توجه داشته باشید؛ دقیقا همانند وقتی که در فضای آزاد عکس می‌گیرید. با دقت به همین موضوع می‌توانید حس‌ و یا بُعدهای متفاوتی به عکستان بدهید. باید این نکنه را هم به خاطر بسپارید که فضای زیادی برای مانور دادن در اختیار ندارید، پس از آنچه دارید نهایت بهره را ببرید.

185-w600
فراموش نکنید که برای این کار هم مانند همه مدل‌ها و سبک‌های عکاسی باید تمرین کنید. شاید ایده ۱۰ دقیقه تمرین عکاسی در روز، برای بهبود عکاسی در محیط سربسته راهکار خوبی باشد. آن را نیز مد نظر قرار دهید.

 

 

9

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]