طراحی صنعتی

طراحی صنعتی و شغل‌های آینده (قسمت دوم)

در مطلب قبل خواندیم که آینده شغلی طراحان در حال ورود به عرصه‌های جدیدی است و با چند نمونه از آنها آشنا شدیم. در این بخش نیز قصد داریم شش مورد دیگر از مشاغل آینده مرتبط با طراحی صنعتی را بررسی کنیم و ببینیم متخصصان این رشته در چه حوزه‌هایی امکان فعالیت خواهند داشت. برای خواندن قسمت دوم این مطلب با هزارویک بوم همراه شوید.

مدیر سایبرنتیک (مناسبات انسان و ماشین)

digital-brain-cirquit-w600

مدیران سایبرنتیک مسئول نگرش خلاقانه و اجرای مستقل رسانه‌های شخصی خواهند بود. آنها مدیران هنری سایبرنتیک و ربات‌هایی را با زبان‌های بصری متمایز برای برندها پرورش می‌دهند، همچنین رهبری مجازی پروژه‌های خلاقانه را از نقطه آغاز تا اجرا بر عهده خواهند داشت.

مدیران سایبرنتیک باید اطلاعات زیادی در زمینه زبان بصری و فرهنگ‌ها داشته باشند بنابراین حداقل چهار سال برای آموزش‌های رسمی آنها مانند ارتباط بصری، هنرهای گرافیکی، طراحی صنعتی و مطالعات هنر مدرن وقت لازم است و یا معادل آن، حداقل ۱۰ سال تجربه کار مرتبط در زمینه رسانه، ارتباطات یا سرگرمی نیاز دارند. این افراد همچنین باید تجربیاتی در زمینه سیستم‌های یادگیری و ارتباطات میان انسان و ماشین داشته باشند.

حدود پنج سال دیگر یادگیری ماشینی (توانایی رایانه‌ها و سامانه‌ها در یادگیری) رایانه‌ها را قادر می‌سازد انتخاب‌های زیبایی شناسانه‌ انجام دهند. تصور کنید مجله‌ای را مطالعه می‌کنید که ویراستار آن نه تنها شما را به عنوان عضوی از گروه مخاطبین می‌شناسد بلکه به علایق و سلیقه دیداری شما نیز واقف است. چه کسی این‌گونه انتخاب‌ها را به رایانه می‌آموزد؟ چه کسی گزینه‌های مختلف را برای این‌گونه شخصی‌سازی‌ها هماهنگ می‌کند درحالی‌که هر مقاله قلم خاص خود و هر نشریه‌ای سبک خاص خود را دارد؟

آموزش و مدیریت ماشین‌ها و سیستم‌های خلاق یکی از شغل‌های مهیج و مهم آینده خواهد بود که هم اکنون نیز آغاز شده است.

مدیریت خدمات و نگهداری مشتری

IMG_0068 (1)-w600

فروشندگان با تحت کنترل درآوردن نیروی عظیم اطلاعات که در شناسایی مشتریان ارزشمند به آنها کمک می‌کند می‌توانند خدمات بیشتری را در اختیار این گروه قرار دهند. تجارت هوشمند نقش مهمی را در شرکت‌های هواپیمایی و بانک‌ها ایفا خواهد کرد و از این طریق مشتریان ویژه که درصد کمی از مراجعین را تشکیل می‌دهند شناسایی می‌شوند. سودی که این درصد کم به موسسات می‌رسانند بسیار بیشتر از مشتریان دیگر است پس باید خدمات ویژه‌ای هم برای آنها در نظر گرفته شود. طراحی خدماتی منحصر به فرد در سطح بالا که باسلیقه‌ اشخاص مطابقت داشته باشد بر عهده طراحان و متخصصان رشته طراحی صنعتی خواهد بود.

طراحی تعاملی

AAEAAQAAAAAAAARwAAAAJGU2NzRiM2I5LTc5OGQtNDI4My1iZTBlLTk2NGYyYWFjZTA5Mg-w600

طی ۳۰ سال گذشته طراحان توجه ویژه‌ای به نمایشگرها داشته‌اند، به هر حال این محصولات منبع محتوا و تعاملات زیادی بوده‌اند و همچنان برای توسعه، به توجه هوشمندانه ما نیاز دارند. از طرف دیگر شاهد ظهور نرم‌افزارهایی هستیم که اطلاعات را به صورت واقعیت مجازی نشان می‌دهند. این نوع از تعامل، گونه جدیدی از طراحان را نیاز دارد، افرادی که بتوانند به این‌گونه تعاملات جنبه واقعی ببخشند. تعاملات مربوط به واقعیت افزوده می‌توانند به صورت فیزیکی یا مجازی طراحی شوند. این گروه از طراحان روش کار خود را از طراحی صنعتی و معماری اقتباس خواهند کرد زیرا باید مدلی را خلق کنند که هماهنگ با فضا واکنش نشان دهد.

طراح در نقش ارتباط دهنده علوم

WEb-design-where-does-my-business-fit-w600

در گذشته فناوری مانند قطعه یخی بزرگ بود، دور از دسترس و مختص به افراد معدود اما اکنون این تکه یخ آب شده و به مایع یا حتی گاز تبدیل شده است، در نتیجه به همه‌جا نفوذ کرده و در تمام جنبه‌های زندگی دیده می‌شود. این شرایط در آینده موقعیت‌های شغلی زیادی را برای طراحان به وجود می‌آورد. نقش آنها ارتباط دهنده میان هنر، مهندسی، دانش و پژوهش خواهد بود. این نقش حاصل از دو جنبه مثبت طراحان یعنی تفکر انتقادی همراه با نظم کاری است. چنین شخصی باید در برقراری ارتباطات و کار گروهی مهارت داشته باشد و تجربیات و تخصص‌های مختلف را از طریق طراحی به عنصری واحد و یکپارچه تبدیل کند.

طراح اندام‌های بدن

giant-heart-D-w600

در آینده افراد متخصص در زمینه علوم زیستی و طراحی صنعتی، اندام‌های مصنوعی را خلق خواهند کرد. آنها قادر خواهند بود روند طراحی اندام مناسب برای هر شخص را طی کنند و عضوی کاربردی بسازند. چنین طراحانی باید اطلاعات عمیقی از نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای مرتبط با بیوالکترونیک داشته باشند و برای گذر از موانع بیولوژیکی با متخصصان رشته‌های دیگر همکاری کنند.

طراح سامانه‌های هوشمند

VX-Works-Reinvented-Enabling-The-Future-Of-Connected-Devices-w600

این متخصصان محصولات یا تجربیات جداگانه‌ای را طراحی نمی‌کنند بلکه به عنوان عضوی از یک شبکه بزرگ همراه با متخصصان حوزه‌های گوناگون فعالیت دارند تا یک زبان پویا که مدام در حال تغییر است را برای محصولی زیبا خلق کنند. سامانه‌ای که این اشخاص طراحی می‌کنند حوزه‌های زیادی را در بر می‌گیرد و هر کدام از این حوزه‌ها محصول طراحان، هنرمندان و متخصصان دیگری هستند.

در قسمت سوم این مطلب برای آشنایی با موقعیت‌های شغلی دیگری که در آینده برای طراحان به وجود خواهد آمد با هزارویک بوم همراه شوید.

4

یک دیدگاه

  • این سایت عالیههههه
    مخصوصا برای من که به تازگی دانشجوی طراحی شدم و خیلی دلم میخواست ک سایتی به زبان فارسی پیدا کنم ک اطلاعات جامع داشته باشه و با دیدن سایت شما واقعا علاقه مند شدم ک هر روز سایتتون رو چک کنم و حتی مطالبی ک مربوط به رشتم نیست رو مطالعه کنم. واقعا خسته نباشید.

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]