عکاسی عکاسی با موبایل

با تار کردن عکس‌های موبایل، به آنها جلوه‌ای خلاقانه ببخشید!

حتما برای شما هم پیش آمده که عکس‌هایی که ثبت می‌کنید کمی تار شده باشد و معمولا این موضوع چنان خوشآیند واقع نمی‌شود؛ اما آیا تاکنون به این فکر کرده‌اید که از همین تارشدگی به عنوان راهکاری برای ایجاد خلاقیت در تصویر بهره بگیرید؟ شاید غیرمنطقی به نظر برسد که عکسی که به خوبی فوکوس شده را تار کنیم؛ اما همین کار گاهی می‌تواهند درک بهتری از داستان عکس شما به بیننده انتقال دهد. در این مطلب ۷ راه برای تار کردن عکس‌ها آموزش می‌دهیم تا بتوانید تصاویر خلاق‌تری به دست آورید.

پیش از هرچیز بیایید به این سوال پاسخ دهیم:

چرا باید از تکنیک تار کردن عکس (Blur) استفاده کنیم؟

بسته به این که این تکنیک چطور استفاده شود، می‌تواند حس رویایی بودن، هیجان یا حرکت را القا کند.

گاهی اضافه کردن آن به تصویر از اولین گام‌ها در ویرایش عکس است. مثلا اگر قصد دارید که استایل تصویر به نقاشی شباهت داشته باشد تارکردن تصویر اولین گامی است که باید بردارید.

Creative-Blur-iPhone-Photos-1

یا شاید بخواهید از تارکردن برای پایان بخشیدن به ویرایش یک عکس و متفاوت کردن آن استفاده کنید. مثلا می‌توانید از Circular blur استفاده کرده و جلوه‌ای تازه به عکس ببخشید.

Creative-Blur-iPhone-Photos-2

تار کردن عکس بجز زیبا کردن عکس کاربرد‌های دیگری هم دارد. مثلا می‌تواند صورت سوژه را مخدوش کند تا شناسایی نشود یا یک تصویر ثابت را متحرکت نشان دهد.

با هم نگاهی داشته باشیم به ۷ روش خلاقانه برای اضافه کردن این افکت به تصاویر ثبت شده با موبایل و در مطلب بعد به این موضوع خواهیم پرداخت که چه اپلیکیشن‌هایی برای این منظور می‌توانند برایتان مفید واقع شوند.

۱. عوامل منحرف کننده را حذف کنید

یکی از متداول‌ترین راه‌های حذف عوامل ناخوشآیند در پس‌زمینه تصویر استفاده از تکنیک تار کردن است.

در عکاسی، وقتی به اندازه کافی به سوژه نزدیک باشید و از دریچه دیافراگم باز برای گرفتن عکس استفاده کنید، عمق میدان کمی که به وجود می‌آید باعث می‌شود پس‌زمینه تصویر تار شود. مانند آنچه در عکاسی ماکرو رخ می‌دهد.

اما هنگام عکاسی با موبایل چنین کاری ممکن نیست مگر با استفاده از اپلیکیشن‌هایی که برای این منظور طراحی شده‌اند. تقریبا هر عکس خوبی از این ویژگی بهره می‌برد بخصوص در عکاسی خیابانی!

Creative-Blur-iPhone-Photos-3

۲. بهره گیری از بوکه را فراموش نکنید

تار کردن پیش‌زمینه که بخاطر عمق میدان کم به وجود می‌آید می‌تواند به صورت دایره‌های کوچک رنگی از بازتاب نور نیز در عکس شما خود را نشان دهد. این دایره‌های نوری همانطور که پیشتر هم به آن اشاره کرده بودیم، بوکه نام دارند.

Creative-Blur-iPhone-Photos-4

البته بوکه به تار شدن یا میزان تار شدن اشاره‌ای ندارد و بیشتر به کیقیت بازتاب نقطه‌های نوری معطوف است. یک بوکه خوب باید به چشم خوشآیند آید و لبه‌های آن لطیف باشد.

۳. خلاقیت بصری به کارتان بدهید

یک راه استفاده از Gaussian blur است که جزییات ریز را حذف می‌کند و نویز تصویر را کم می‌کند و به عبارتی آن را نرم‌تر می‌کند. این گزینه برای عکس‌هایی که در نور کم گرفته شده‌اند، عالی‌ست.

Creative-Blur-iPhone-Photos-5

تارکردن گاوسی را به تمام تصویر اعمال کنید تا یک محیط رویایی درست شد. این تکنیک برای منظره‌ها و یا پرتره‌های که می‌خواهید کمی مهیج یا متفاوت باشند یک گزینه عالی است.

۴. توجه بیننده را به سوژه اصلی جلب کنید

استفاده از تار کردن با استفاده از Gaussian blur می‌تواند برای جلب کردن توجه بیننده به یک نقطه یا سوژه خاص نیز مورد استفاده قرار گیرد. این کار در مواقعی که سوژه‌های دیگری نیز در تصویر وجود دارند و امکان تشخیص سوژه اصلی را سخت می‌کند، کارآمد است.

Creative-Blur-iPhone-Photos-6

تار کردن همه چیز به جز سوژه اصلی به بیننده کمک می‌کند تا راحت‌تر و سریع‌تر سوژه و پیام اصلی عکس را دریابد.

۵. با استفاده از تکنیک وینیت تصویر را قاب بندی کنید

وینیت یا Vignette تکنیکی است که به واسطه آن گوشه‌های تصویر (عموما) تاریک‌تر یا روشن‌تر از بقیه قسمت‌های آن می‌شود تا توجه بیننده به مرکز تصویر جلب شود. حال می‌توانید از همان تکنیک تار کردن گاوسی به جای وینیت استفاده کنید.

Creative-Blur-iPhone-Photos-7

همانطور که در این تصویر هم می‌بینید گوشه‌های تصویر تار شده‌اند تا تمام تمرکز بیننده به مرکز آن معطوف شود.

۶. هیجان را انتقال دهید

تار کردن عکس با استفاده از Radical Blur باعث بوجود آمدن تاری دایره‌ای شکلی در اطراف نقطه فکوس می‌شود. شاید جالب باشد بدانید که زوم کردن شکلی از تارکردن رادیکال است. زیرا مرکز را در فوکوس نگه می‌دارد و باقی تصویر را با اشکال دایره‌ای تار می‌کند.

Creative-Blur-iPhone-Photos-8

در این تصویر موتور قرمز در مرکز توجه قرار دارد. منطقه تار شده به کمک حرکات دایره‌ای شکل به سمت بیرون از تصویر حرکت کرده‌اند و حس حرکت را به بیننده القا می‌کنند.

۷. در نمایش حرکت بزرگنمایی کنید

برای آنکه بتوان در نمایش حرکت بزرگ نمایی کرد بهترین راه استفاده از Motion blur است. یک راه برای انتقال حس حرکت در فوکوس زیاد نگه داشتن سوژه و تارکردن محیط اطرافش است.

این کار شبیه استفاده از تکنیک پنینگ است. در تکنیک پنینیگ به دلیل حرکت همزمان دوربین با سوژه، بجز سوژه اصلی تمام اطراف آن تار می‌شود.

Photo made with Focus In Motion for iPhone & iPad

این کار را وقتی انجام دهید که بافت پس زمینه غنی باشد در غیر این صورت تاثیر تکنیک به خوبی قابل دیدن نیست.

این تکنیک نه تنها برای نشان دادن حرکت آدم‌ها، دوچرخه‌ها و خودروها خوب است بلکه می‌توان از آن برای القای حس حرکت در اجسام ثابت نیز بهره برد.

***

در مطلب بعد درباره اپلیکیشن‌هایی که برای این کار می‌توانند به شما کمک کنند، خواهیم خواند.

3

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]