ابزارها عکاسی

چگونگی استفاده از ۷ ابزار کنترل رنگ در فوتوشاپ

برای آنکه رنگ‌ها را کمی ویرایش کنید و یا تغییرات اساسی در آنها ایجاد کنید، نیاز است تا با ابزارهای مختلف از جمله ابزارهای کنترل رنگ در فوتوشاپ آشنایی بیشتری داشته باشید. در ادامه ۷ ابزار پایه برای این منظور را بیشتر می‌شناسیم.

۱. کنترل رنگ با Hue/Saturation & Vibrance

به نظر می‌رسد که این دو ابزار آسانترین‌ها باشند اما عمق کارایی آنها ناشناخته است. هر یک از آنها می‌توانند به عنوان یک لایه تنظیمات اضافه شوند.

می‌توانید از Hue/Saturation برای تغییر سایه و شدت همه رنگ‌های یک تصویر و یا انتخاب از بین بازه رنگ‌های مختلف در منوی بالا استفاده کنید.

روی آیکونی که شبیه دست است کلیک کرده و آن را به سمت راست یا چپ رنگ‌ها بکشید تا میزان اشباع شدگی (Saturation) رنگ را تغییر دهید. همینطور می‌توانید دکمه ctrl/cmd را نگه دارید و همین کار را انجام دهید تا ته مایه (Hue) رنگ را عوض کنید.

Photoshop_colour_tools_PHO50.feature.1grab

بعد از این که تغییرات را اعمال کردید چنانچه قصد دارید این تغییرات تنها روی یک قسمت از تصویر اعمال شود Cmd/Ctrl + l را فشار دهید تا لایه ماسک برگردان شود، آنگاه با استفاده از رنگ سفید هر آنچه انجام داده اید را حذف کنید.

وایبرنس (Vibrance) یک ابزار دیگر برای کنترل رنگ در عکس است. این ابزار به رنگ‌هایی که کمتر اشباع شده اند بهای بیشتری می‌دهد. با افزایش وایبرنس شدت این رنگ‌ها افزایش می‌یابد. به همین ترتیب با کاهش وایبرنس شدت رنگ‌های با اشباع کمتر کاهش می‌یابد و در نهایت تنها رنگ‌هایی که درجه اشباع بالاتری دارند باقی خواهد ماند.

همین ویژگی باعث می‌شود وایبرنس در ویرایش عکس‌های پرتره برای افزایش شدن رنگ‌ها بدون آنکه رنگ پوست بیش از حد اشباع شود به کار گرفته شود.

۲. ابزار کنترل رنگ برای عکس‌های خام

Photoshop_colour_tools_PHO50.feature.2after

در پلاگین Camera Raw در نوار ابزار، گزینه Targeted Adjustment به نوعی دارای همه ابزار‌های لازم برای تغییر رنگ، طیف و شدت آن در یک بسته از پیش آماده شده، است.

این ابزار را انتخاب کنید و برای دسترسی به ۵ پارامتر مختلف آن کلیک راست کنید. حال می‌توانید طیف رنگ را تنظیم کنید، عکس را سیاه و سفید کنید و یا رنگ‌ها را با توجه به نور، شدت و ته مایه رنگ دستکاری کنید.

Photoshop_colour_tools_PHO50.feature.2grab

پس از آنکه تصمیم گرفتید چه چیزی را باید تنظیم کنید، به سادگی روی رنگ مورد نظر در عکس کلیک کرده با کشیدن آن به بالا یا پایین آن را تغییر دهید. این ابزار برای افزایش شدت یک رنگ خاص بسیار ایده‌آل است.

همچنین برای مواقعی که نیاز دارید رنگی روشن‌تر باشد، مانند سبز و زرد در عکس‌های منظره‌های کسل کننده یا نارنجی در صورت افراد، بسیار کارآمد است.

۳. تغییر طیف رنگ با استفاده از نقشه گرادیان

Photoshop_colour_tools_PHO50.feature.3maps

یک نقشه گرادیان (Gradient Map) به شما امکان می‌دهد تا مخلوطی از دو یا چند رنگ را بر طیف رنگی یک تصویر اعمال کنید.

برای مثال، می‌توانید آبی را به طیف سایه‌ها و زرد را به نور‌های شدید اضافه کنید. البته خوب است که در یک تصویر به هر قسمت طیف رنگی مجزا اختصاص دهید، اما استفاده از نقشه گرادیان برای تغییر ماهرانه بین رنگ‌ها می‌تواند بسیار کارآمد باشد.

ابزار کنترل رنگ در فوتوشاپ

ابزار کنترل رنگ در فوتوشاپ

نقشه گرادیان را به لایه تنظیمات اضافه کنید و سپس روی پیش‌نمایش گرادیان کلیک کنید تا به قسمت ویراستار گرادیان وارد شود. روی جعبه‌های رنگ دوبارکلیک کنید تا رنگ‌ها در گرادیان تغییر یابد.

پس از آنکه ترکیب رنگ مورد نظرتان را پیدا کردید، آن را با استفاده از حالت مخلوط لایه و شفافیت (Opacity) بهینه و نهایی کنید.

 ۴. استفاده از LAB برای جلوه رنگ‌ها

Photoshop_colour_tools_PHO50.feature.4boost

اگر رنگ‌ها در عکس جلوه کمی دارند، آنگاه استفاده از Lab Color می‌تواند تغییری شگرف در آنها ایجاد کند. از منوی Image ابتدا Mode و سپس Lab Color را برای تبدیل به فضای Lab Color انتخاب کنید.

از پنل لایه‌ها روی دکمه Create adjustment layer کلیل کنید و Curves را انتخاب کنید. توجه کنید که در بالای تنظیمات Curves در منوی کانال‌ها علاوه بر Lightness، دو کانال A و B نیز وجود دارند.

کانال‌های A و B تنها روی رنگ تاثیر می‌گذارند. پس می‌توانید بدون آنگه نگران تغییر روشنایی تصویر باشید، در رنگ تغییر ایجاد کنید. ابتدا A را انتخاب کنید.

Photoshop_colour_tools_PHO50.feature.4grab

پایین سمت چپ و راست اسلایدرها را به یک اندازه به سمت داخل بکشید تا میانهٔ خط به سمت وسط جعبه جا به جا شود و رنگ‌ها زیاد شوند.

حالا کانال B را انتخاب کنید و همین کار را دوباره تکرار کنید. سپس از دوباره از منوی Layer و Mode دوباره به همان فضای RGB برگردید.

۵. استفاده از LAB برای تغییر رنگ‌ها

Photoshop_colour_tools_PHO50.feature.5after

قابلیت LAB برای جدا کردن رنگ و طیف رنگی آن را به یک گزینه ایده‌آل برای تغییر رنگ‌ها در تصویر تبدیل کرده است. کانال‌های A و B برای کنترل رنگ و کانال Lightening برای طرف رنگ به کار برده می‌شوند.

هر رنگی یک مکمل دارد و بنابراین به راحتی می‌توانیم از رنگی به دیگری تغییر دهیم. برای این کار همانند مرحله قبل به حالت Lab Color بروید و یک Curve adjustment اضافه کنید.

اما این بار برای تغییرات از خط‌های کانال A و ‌B بهره می‌گیریم. کانال A سبز (در سمت چپ) را به بنفش (در سمت راست) تغییر می‌دهد و کانال B بر رنگ‌های زرد (سمت راست) و رنگ‌های آبی (سمت چپ) تاثیر دارد.

Photoshop_colour_tools_PHO50.feature.5change

برای تغییر قرمز به سبز، به کانال A بروید و نقطه پایین و چپ را به سمت بالا بکشید و نقطه بالای سمت راست را به پایین ببرید.

سپس اگر می‌خواهید این تغییر رنگ فقط بر یک ناحیه مشخصی اعمال شود، به سادگی از رنگ سیاه و سفید روی لایه ماسک استفده کنید.

۶. تغییر رنگ انتخابی

Photoshop_colour_tools_PHO50.feature.6after

اگر می‌خواهید در تصویرتان فقط روی یک رنگ خاص تغییرات اعمال کنید، آنگاه بهترین گزینه برای اینکار استفاده از ابزار Selective Color است.

برای شروع، روی آیکون Create adjustment color در پنل Layers کلیک کنید و Selective Color را انتخاب کنید. سپس، یک بازه رنگی را از منوی بالای تنظیمات Selective Color برگزینید.

ابزار کنترل رنگ در فوتوشاپ

ابزار کنترل رنگ در فوتوشاپ

در اینجا زرد را به منظور تغییر رنگ رز انتخاب می‌کنیم. سپس به سادگی می‌توانید اسلایدرها را برای ایجاد اصلاح رنگ جا به جا کنید. رنگ‌های مثبت لیست شده‌اند اما خوب است که رنگ‌های منفی را نیز بشناسید.

رنگ منفی سیان، قرمز اضافه می‌کند و رنگ منفی بنفش، سبز و به همین ترتیب منفی ِزرد، آبی است. اسلایدر سیاه روشنایی کلی رنگ را کنترل می‌کند.

۷. تنظیم سریع Color Lookup

Photoshop_colour_tools_PHO50.feature.7afterb

تنظیمات Color Lookup به شما امکان تغییر اثرات رنگ یا طیف رنگ با یک کلیک را می‌دهد.

این تنظیم برای کارهای سه بعدی و ویدئویی به فوتوشاپ اضافه شد و اما برای عکس‌های تخت نیز کارآیی دارد.

Photoshop_colour_tools_PHO50.feature.7grab

برای استفاده از این امکان، روی آیکون Create adjustment layer در پنل Layers کلیک کنید و سپس منوی فایل ۳DLUT را باز کنید و روی عوامل کلیک کنید و تغییرات مورد نظرتان را با انتخاب هریک از گزینه‌های موجود ببینید.

4

نظر بدهید

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]