نقاشی هنرهای تجسمی

کشف نقاشی منحصر به فرد نقاش هلندی در کانزاس

یکی از نقاشی‌های نقاش هلندی دوران رونسانس، هیرونیموس بوش (Hieronymus Bosch)، که در حدود ۵٠٠ سال قدمت دارد، در موزه هنر نلسون اتکینز شهر کانزاس شناسایی شد. پیش از این، تصور می‌شد این نقاشی توسط یکی از شاگردان یا پیروان بوش کشیده شده است.

نقاشی “وسوسه سنت آنتونی” در سال ١٩٣۵ از یک گالری در نیویورک خریداری شد و بیشتر در انبار موزه نلسون اتکینز نگهداری می‌شد. آخرین باری که این تابلوی چوبی- روغنی در معرض دید عموم قرار گرفت سال ٢٠٠٣ بود.

تاکنون تنها ٢۵ نقاشی از این نقاش هلندی کشف شده است و از این بین پنج نقاشی در آمریکا است. آنچه آثار بوش را برجسته می‌کند تشبیهات تصویری خارق‌العاده و خیالی، منظره‌هایی با جزییات فراوان و روایت‌های تصویری از داستان‌های مذهبی است. سبک فانتزی او تاثیر چشم‌گیری بر هنر شمال در قرن شانزدهم داشت. شانزده نقاشی از آثار به جا مانده از بوش، به صورت تریپتیک (نقاشی‌های سه قسمتی) هستند و از این میان هشت نقاشی کاملا سالم هستند. تابلوی ١۵ اینچ در ١٠ اینچ “وسوسه سنت آنتونی” که منتسب به سال‌های ١۵٠٠ تا ١۵١٠ است تنها اثر بوش در موزه نلسون اتکینز است. به نظر می‌رسد این نقاشی در واقع بخش میانی از یک تریپتیک است.

01.-De-verzoeking-van-de-heilige-Antonius_Kansas-City-The-Nelson-Atkins-Museum-of-Art_HR-670x1024

متخصصان موزه Het Noordbrabants شهر Den Bosch در هلند، زادگاه بوش، تصویر نقاشی را در یک کاتالوگ سال ٢٠٠٣ دیدند. آنها از موزه نلسون اتکینز یک تصویر با رزولوشن بالا و یک تصویربرداری انعکاسی مادون قرمز از تابلو درخواست کردند.

پس از بررسی تصاویر تیمی‌ برای بررسی دقیق‌تر به کانزاس فرستاده شد. نتایج بررسی نشان داد که این نقاشی با احتمال بسیار زیادی می‌تواند منسوب به بوش باشد.

طبق گزارش نلسون اتکینز، پژوهشگران تکنیک خاص طراحی اولیه بوش با قلم موی زبر و لایه رنگ نازک روی تابلوهای چوب بلوطش را در این تابلو نیز شناسایی کردند. همچنین این نقاش برجسته عادت به تغییر طراحی‌ها داشته است. در نقاشی سنت آنتونی تغییر در شکل کوزه به وضوح قابل تشخیص است.

این اثر هنری هم اکنون به صورت قرضی در موزه Het Noordbrabants است و در نمایشگاهی که در تاریخ ١٣ فوریه افتتاح می‌شود در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت. این نمایشگاه از زمان مرگ بوش در سال ١۵١۶ تاکنون در هلند برگزار می‌شود.

3

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]