عکاسی

عکاسی پست‌مدرن

پست‌مدرن اسمی است که به یک جنبش هنری که در نیمه دوم قرن بیستم آغاز شده، اطلاق می‌شود. پست‌مدرنیسم در هنر و ادبیات دربرگیرنده مفاهیم سورئالیسم و اکسپرسیونیسم انتزاعی است. ویژگی عکاسی پست‌مدرن ترکیب‌بندی غیر متداول سوژه‌ها است که در بیشتر مواقع همفکری و همراهی کردن با موضوع را سخت و یا غیر ممکن می‌کند. مانند سایر هنرمندان پست‌مدرن، پیشتازان عکاسی پست‌مدرن نیز بر این باورند که پیروی کردن از قوانین و خلق هنر بسیار دشوار است.

290-2010.jpg.2000x1000_q85-w600

نقادان و تئوریسن‌های هنر نام «مدرنیسم» را به هنر، ادبیات و موسیقی که در قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم ساخته شد، اطلاق کرده‌اند. ویژگی مدرنیسم رد گرایش‌های هنرمندان پیشین مانند رمانتیسیسم و تمایل به رئالیسم است. هنر پست‌مدرن یک قدم پا را فراتر نهاد و تعریف استاندارد هنر را زیر سوال برد. در دنیای هنر دو مبحث مدرنیسم و پست‌مدرنیسم هر دو بسیار جنجالی و بحث برانگیزند. بازدید کنندگان و مخاطبان عام کارهای مدرن و پست‌مدرن گاهی پس از دیدن این آثار تعجب کرده و سوال می‌کنند که آیا واقعا این‌ها شکلی از «هنر» هستند؟ و البته بسیاری از فعالان پست‌مدرن این سوال و شبهه را تاییدی بر خوب بودن اثرشان می‌دانند.

نقاشی پست‌مدرن گاهی به واسطه انتزاعی و غیر مفهومی بودن آن شناخته می‌شود؛ کارهایی که از رنگ‌های تصادفی و خطوط نامفهوم تشکیل شده‌اند. عکاسی پست‌مدرن نیز چنین جنبه‌های مشابهی دارد اما رسانه چالش‌هایی را برای عکاس‌های پست‌مدرن ایجاد می‌کند. دوربین تصویری کامل و واقعی از آنچه مقابل دوربین قرار دارد ثبت می‌کند. این یعنی تصاویر برای آنکه انتزاعی باشند باید با دقت بسیار انتخاب شوند. در عین حال بسیار هنرمندانه کردن کار با مفهوم پست‌مدرن در تناقض است.

sebastian-luczywo-photography-great-migration-time-550x550-w600

واژه «پیش پا افتاده» (banal) را در بسیاری از مواقع برای توصیف یک اثر پست‌مدرن به کار می‌برند؛ که نشان می‌دهد یک عکس پست‌مدرن برای بیننده بسیار معمولی و غیر جذاب است.

درحالی که یک عکاس معمولی روی سوژه‌هایی تمرکز دارد که جالب، غیرمعمول و زیبا هستند، انتخاب سوژه کسل کننده از اهداف عکاسی پست‌‌مدرن است. هدف اصلی عکاسی پست‌مدرن این است که بیننده را به چالش بکشد تا مشخص شود که بیننده یک نقد کننده اثر هنری‌ است، یک فرد آکادمیک است یا یک رهگذر بی‌اطلاع از هنر است.

369-1986_1024px.jpg.2000x1000_q85-w600

 

42

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]