هنر و جامعه

هنردرمانی چگونه به بیماران اوتیسم کمک می‌کند؟

پیشتر درباره نقش هنردرمانی برای کمک به گروه‌ها و افراد مختلف صحبت کرده بودیم. گفتیم که یکی از زیبایی‌های هنر به عنوان یک روش درمان این است که فرد می‌تواند احساسش را با استفاده از هر شکلی از هنر بیان کند. این روش درمانی در کودکان و بزرگسالانی از بیماری اوتیسم رنج می‌برند نیز می‌تواند نقش بسیار مفیدی ایفا کند. در ادامه این مطلب به بررسی بیماری اوتیسم و نقش هنر در درمان آن پرداخته‌ایم.

هنردرمانی چیست؟

برپایه تعریف انجمن هنردرمانی آمریکا، هنردرمانی حرفه ای برای سلامتی روان انسان‌ها است که با بهره‌گیری از خلاقیت آفرینندگی افراد، شرایط فیزیکی، روانی و عاطفی آنها را در همه سنین بهبود می‌بخشد.

بر این اساس، درگیر شدن قوه خلاقه اشخاص در زمان آفرینش آثار هنری می ‌تواند در حل کردن دغدغه‌های ذهنی و مشکلات آنها سودمند بوده، مهارت‌های شخصی و درونی آنها را بهبود بخشیده، در مدیریت رفتاری آنها را تواناتر کرده ، اضطراب آنها را کاهش داده و درنتیجه عزت نفس و خودباوری آنها را بیشتر کند.

هنردرمانی در عمل روش های گوناگونی دارد و هر فردی می‌تواند به روش خودش اقدام کند. این روش‌ها ممکن است بصورت جریان آزاد (بداهه) و یا ساختارگرایانه، فردی و یا گروهی انجام شوند و راهی شگفت انگیز برای کودکان و بزرگسالان مبتلا به اوتیسم به شما می‌روند و همچون گشودن درهایی جدید برای بهبود زندگیشان هستند.

LAT_TY20PRAVAAG3_376976f-w600

چرا برای درمان اوتیسم از هنردرمانی استفاده کنیم؟

یکی از نشانه های نشانه‌های اختلالات بیماری‌های طیف اوتیسم، دشواری برقراری ارتباط کلامی و اجتماعی با دیگران است. در برخی موارد مبتلایان به اوتیسم به هیچ وجه توانایی استفاده از گفتار را برای برقراری ارتباط را ندارند.

مبتلایان به اوتیسم همچنین ممکن است با دریافت مفهوم از طریق حالات صورت و بدن مخاطب نیز مشکل داشته باشند در نتیجه از فهم یا بیان یک جوک ساده هم ناتوانند.

شایان ذکر است که این افراد از درک بصری بسیار بالایی برخوردارند. این به بسیاری از آنان کمک می‌کند تا در به یاد آوری و تجسم خاطرات، به خاطر سپردن یک تصویر و دیگر اطلاعات تصویری و همچنین بیان ایده‌هایشان از طریق طراحی و یا دیگر فعالیت‌های هنری موفق‌تر باشند.

5553d2160a69f.image-w600

کارهای هنری حالتی از ارتباط میان انسان‌ها هستند که نیازی به تعامل کلامی نداشته اما می‌تواند این افراد را به محیط بیرون پیوند دهد.

بیشتر اوقات تصور بر این است که یک شخص ناتوان یا کم‌توان در برقراری ارتباط کلامی، در دیگر زمینه‌ها نیز توانایی کافی ندارد. در نتیجه در مقایسه با سایر همسالان و هم‌کلاسی‌هایشان، شانس کمتری برای شرکت در چالش‌ها و فضاهای هنری پیدا می‌کنند و استعداد‌های آنها امکان کمتری پیدا برای شکوفایی پیدا می‌کند. هنردرمانی فضایی برای درمانگران پدید می‌آورد که بتوانند با هریک از طیف‌های بیماری اوتیسم کار کرده و گستره‌ای از مهارت‌های رفتاری که می‌تواند برای مبتلایان ساده‌تر از گفتار باشد، را بسازند.

بیشتر بخوانید: هنر چگونه به رشد مهارت‌های کودکان کمک می‌کند؟

هنردرمانی چگونه به مبتلایان کمک می‌کند؟

پژوهش‌ها در این زمینه هنوز کاستی‌های بسیاری دارند و جا برای بررسی و آزمایش بسیار است. مقالات محدودی در این زمینه وجود دارند که به توضیح تاثیر موردی این فعالیت‌ها بر این بیماران اشاره دارند. اما به هر روی هنردرمانی می‌تواند کمک بزرگی باشد در گشودن درهای ارتباطات جهانی دربرابر مبتلایان به اوتیسم تا استعدادهای هنری‌شان را به نمایش بگذارند. برخی از مقالات موجود حاکی از این هستند که هنردرمانی ‌می‌تواند به کشف استعداد‌های کودکان اوتیسم کمک شایانی کند. هرچند که در مورد سایر کودکان که استعدادهای هنری بالقوه‌ای ندارند می‌تواند نتایج قابل توجه دیگری به دست دهد:

دیگر نتایج عبارتند از:

  •         بهبود تصور و توانایی فکرهای تجسمی
  •         بهبود توانایی تشخیص و پاسخ به حالات صورت (زبان بدن)
  •         افزایش قدرت مدبریت احساسات
  •         بهبود توانایی های حرکتی

چگونه یک هنردرمانگر (متخصص هنردرمانی) خوب بیابیم؟

تعیین صلاحیت هنردرمانگران از راه کسب مدرک کارشناسی ارشد دانشگاهی و یا دریافت مجوز از یک برد تخصصی صورت می‌پذیرد. بسیاری از این متخصصین، تجارب خود رااز کارکردن با بیمارانی به غیر از طیف اوتیسم بدست می‌آورند. برای نمونه: قربانیان ضربه‌های روحی، افرادی با بیماری‌های روانی، و غیره.

AmyDylan_hands2-w600

داشتن تجربیات گسترده یکی از نکاتی‌ است که باید در برگزیدن هنردرمانگر به آن توجه کنید. این مهم است که فرد منتخب شما مسایل خاص، چالش‌ها، مشکلات و نکاتی که می‌تواند به عنوان ابزار کمکی استفاده کند را بداند.

همچنین توجه داشته باشید که این روش تنها برای کودکان کاربرد ندارد بلکه می‌توان از آن برای بهبود بیماران بزرگسال نیز استفاده کرد.

 

15

۲ دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]