نقاشی هنرهای تجسمی

معرفی هنرمند: واحد خاکدان

واحد خاکدان هنرمند نقاش ایرانی متولد سال ۱۳۲۹ و مقیم آلمان است. تحصیلات دانشگاهی او در زمینه معماری داخلی و دکوراسیون است. پدرش طراح صحنه فیلم و تئاتر بود.

از سن دو سالگی واحد به نقاشی علاقه و توجه خاصی نشان می‌داد. او اغلب به دیدن مکان‌های سینمایی که پدرش طراحی می‌کرد، می‌رفت و از سنین جوانی مسحور وسایل و مبلمان کاغذی صحنه شد. اتاق زیر شیروانی خانه که پر از اشیا، اسباب بازی‌ها، چمدان و مجسمه‌های کهنه و قدیمی‌ بود، برای او منبع الهام‌بخشی محسوب می‌شد. به حدی که هنوز هم تمام و یا مهم‌ترین بخش ترکیب‌بندی نقاشی‌هایش را همین نوع سوژه‌ها تشکیل می‌دهند.

IMG_2238

او در مدرسه هنر و دانشکده هنرهای زیبا در تهران به تحصیل معماری داخلی شاخه هنرهای تزیینی پرداخت. در سال ۶۳ او به آلمان نقل مکان کرد. تجربه منحصر به فرد او از سرزمین مادری اتصال محکمی‌ به ماهیت نمایشی و داستانی نقاشی‌های پیچیده و‌ هایپررئالیست او دارد. انعکاسی از گذشته در نقاشی‌های او همیشه به چشم می‌خورد.

H2496-L17002478

انباشتگی اجسام، سکون و فضای محدود از ویژگی‌های شاخص نقاشی‌های واحد است. حضور متوالی نامه‌های پراکنده و چمدان در نقاشی‌ها نشان از تجربه مهاجرت دارند. اشیا کشور سازنده و مبدا خود را در ذهن تداعی نمی‌کنند: مبل، چرخ خیاطی، خرس عروسکی، اسب کوچک، عروسک از هم جداشده، نامه‌ها و تمبر آن‌ها، چمدان‌ها و برچسب‌های روی آنها، تکرار حرف A و حتی محل عکس‌ها نام ایران را در ذهن تداعی نمی‌کنند، اما به وضوح ارتباطی هم با فرهنگ اروپایی ندارند.

226-141-20121024154433-1

سمبولیسم مواد تصویری خاکدان می‌تواند به نوعی فرهنگی و یا شخصی باشد. اشاره‌های مستقیم به نمایش، هنر و فانتزی همواره از چارچوب نقاشی‌ها و عروسک‌ها قابل تشخیص هستند. علاقه شدید به وطن و تلاش برای نگهداری هر تکه از خاطرات حتی در بازسازی دقیق هر ذره از گرد و غبار، در آثار او خودنمایی می‌کند.

IMG_2237

پرداختن خاکدان به نوستالژی از نوع انعکاسی است. به این معنی که روی داستان‌های شخصی تمرکز می‌کند و به جزییات و نشانه‌ها ارزش می‌بخشد. به این روش تکه‌های در هم شکسته خاطره را گرامی می‌دارد و فضا را در سیر زمانی قرار می‌دهد. در واقع این نوع نوستالژی، بیش از آنکه معطوف به بازگشت واقعی به مکان یا حقیقتی اولیه باشد، با خاطره‌ها سروکار دارد. به همین ترتیب واحد به دنبال بازسازی تاریخچه و گذشته شخصی خود نیست. به عبارتی وطن برای خاکدان به یک جای متغیر و مبهم تبدیل شده است. جایی هم زمان در ایران و آلمان، گذشته و حال، رویا و واقعیت، این حالت بینابینی در ساختار بوم‌های نقاشی‌اش جای گرفته است.

IMG_2230

اکثر آثار بی نظیر او بین سال‌های ۱۳۶۲ تا ۱۳۶۹ نقاشی شده‌اند. یکی از نقاشی‌های معروف او به نام «زمستان ۱۹۷۹» در سال ۱۳۶۰ نقاشی شده است و هم اکنون در موزه هنرهای معاصر تهران نگهداری می‌شود. وی در سال‌های ۶۲ تا ۸۹ بیش از ۴۰ تصویرسازی کتاب کودک و نوجوان و همکاری با بیش از ۱۰ ناشر ایرانی، آلمانی، سوییسی و اتریشی را در کارنامه کاری خود دارد. خاکدان تا کنون بیش از ۴۰ نمایشگاه فردی و گروهی از آثارش داشته است.

12

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]