طراحی صنعتی

طراحی صنعتی و شغل‌های آینده (قسمت سوم)

در قسمت اول و دوم از این مطلب، با شغل‌هایی آشنا شدیم که در آینده دور یا نزدیک به وجود می‌آیند و رشته طراحی صنعتی را متحول می‌کنند. در این بخش نیز قصد داریم شش مورد دیگر از مشاغل آینده مرتبط با طراحی صنعتی را بررسی کنیم و ببینیم متخصصان این رشته در چه حوزه‌هایی امکان فعالیت خواهند داشت. برای خواندن قسمت سوم این مطلب با هزارویک بوم همراه شوید.

طراح در نقش مداخله‌گر

Before-You-Hire-an-Interventionist-Ask-These-Questions-800x561-w600

این شغل هم اکنون نیز وجود دارد اما هنوز نامی برای این نقش در نظر گرفته نشده یا رواج نیافته است. هرچقدر سازمان‌ها به سمت شبکه‌ای شدن پیش می‌روند و روابط بین آنها پیچیده‌تر می‌شود، تفهیم ایده‌های جدید و ترسیم آینده‌ بهتر برای آنها سخت‌تر است. درنتیجه زمان آن فرا رسیده که شغلی به عنوان واسطه شکل بگیرد و با مداخله در این روابط، پیچیدگی‌‌ آنها را به مراحلی ساده تبدیل کند. این واسطه‌گری می‌تواند از طریق طراحی یک تجربه باشد، تجربه‌ای که انتقال ایده و تفکرات را برای طرفین بحث به همراه دارد و یا می‌تواند مدیریت یک گفتگو و به نتیجه رساندن آن باشد. چنین طراحانی در بخش روانشناسی سازمانی یا رفتار سازمانی مشغول به کار خواهند شد تا گفتگوی خلاقانه میان شبکه‌ها را امکان‌پذیر کنند و سکان‌دار شرایط غیرمنتظره و ناخوشایند شوند.

طراحی سیستم‌های هوشمند

google-deepmind-artificial-intelligence-w600

یکی دیگر از مشاغل طراحان آینده ساخت مدل و الگوریتم‌های اطلاعاتی است که امکان ساخت محصولاتی با هوش مصنوعی را برای شرکت‌ها فراهم می‌کنند. چنین محصولاتی نیاز کاربران را پیش‌بینی کرده و حتی قبل از درخواست کاربر به آنها پاسخ می‌دهند. در این حالت دیزاینر علاوه بر طراحی تجربه، باید از به کارگیری بهترین و مرتبط‌ترین الگوریتم‌ها اطمینان حاصل کند. در آینده نزدیک طراحی اطلاعات و طراحی هوش مصنوعی در صف اول تجربه‌ دنیای دیجیتال قرار خواهند گرفت و شرکت‌ها بر اساس تجارت هوشمند و شخصی‌سازی محصولات به رقابت خواهند پرداخت، هرچه کسب و کارها هوشمندتر و محصولات شخصی‌تر باشند امکان جذب و حفظ کاربران بیشتر خواهد شد.

طراح در نقش مدیر برنامه

six_sigma_product_manager_Small-w600

مدیریت برنامه در واقع نسخه‌ای از مدیریت تولید برای آژانس‌های طراحی است اما در پروژه‌های دیزاین نسبت به خصوصیاتی که وجود دارد تغییر کرده و تکامل یافته است. چنین افرادی متخصص استراتژی کسب و کار محسوب می‌شوند، آنها به چرایی و چگونگی ساخت یک محصول یا اجرای یک پروژه واقف‌اند و درک عمیقی از مفهوم طراح و توسعه‌دهنده دارند. آنها همتای مدیران طراحی به شمار می‌روند و معمولا شم خلاقیت دارند، همچنین در زمینه طراحی، تحقیق یا مهندسی فعالیت کرده‌اند. مدیران برنامه، زمان‌بندی‌ها و رفتار مشتریان را زیر نظر دارند و از طریق تجربه خود در زمینه صنعت، روابط طولانی مدت به وجود می‌آورند.

طراحان دنیای سه‌بعدی

Meta-Augmented-Reality-1-w600

در حال حاضر واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در صف اول طراحی و اکتشافات فناوری‌ها قرار دارند، این احتمال وجود دارد که در آینده نزدیک طراحی تعاملی و طراحی بازی‌ها در نقطه‌ای مشترک با یکدیگر ادغام شوند. هر تیم طراحی که در این دو زمینه کار کند به مهارت طراحی سه بعدی نیاز خواهد داشت. طراحی بازی به عنوان یک صنعت، نیازمند مهارت و نظمی متمرکز است، در این رشته رسیدن به سطح حرفه‌ای سال‌ها زمان می‌برد. در چنین شرایطی می‌توان پیش‌بینی کرد که دیزاینرهای ارشد از طراحی بازی فراتر روند و با پیوستن به تیم‌های طراحی محصول وسایل پیچیده تفریحی و تعاملی خلق کنند.

طراحی مدل‌های شناسایی

data-analytics-thinkstock-100577221-primary.idge-w600

این طراحان با جمع‌آوری اطلاعات، مدل‌های رفتاری و مدل‌های آماری مربوط به کاربران، آنها را در قالب مشتریان مجازی شبیه‌سازی می‌کنند. از این طریق امکان پیش‌بینی رفتار مشتریان آتی محصول فراهم می‌شود. در چنین شرایطی این امکان وجود دارد که محصولات، نرم‌افزارها، محیط‌ها و خدمات، مرتبا توسط کاربران مجازی آزمایش شوند. این شبیه‌سازی کمک می‌کند تا محصولات قبل از تولید تا حد مطلوب اصلاح شوند و توسعه یابند.

طراح نانوتکنولوژی / زیست‌شناسی مصنوعی

memoriess-w600

پنج تا ده سال آینده درمان سرطان به کلی تغییر خواهد کرد. در حال حاضر شیمی‌درمانی علاوه بر سلول‌های سرطانی به سلول‌های دیگر نیز آسیب می‌رساند اما در سال‌های آینده زیست‌شناسان روشی جایگزین را ارائه خواهند کرد. در این روش دارو در نرم‌افزار طراحی شده و از طریق پرینترهای زیستی به صورت سه بعدی ساخته می‌شود. این داروها با اتصال به دی ان ای بیمار روند بهبود وی را میسر می‌کنند.

8

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]