بنا و نما معماری

برای طراحی و ساخت یک بنای راحت چه فاکتورهایی را باید در نظر گرفت؟

چیزهایی مثل تهویه و تنظیم دمای هوا در داخل ساختمان تنها فاکتورهای یک بنای راحت نیستند. در واقع برای طراحی و ساخت یک بنای راحت باید موارد متعددی همچون حس و حال ساکنان به هنگام حضور در آن را هم در نظر گرفت تا بتوان ارتباطی موثر و خوشایند بین ساکنان و ساختمان برقرار کرد. توجه به نورها، انعکاس اصوات، انتخاب متریال‌ها و … از این جمله هستند.

ساخت یک بنای راحت

در حالت ایده‌آل یک بنای راحت، بنایی است که فاکتورهایی خوشایند در خود داشته باشد که حتی ساکنان خودشان هم تا قبل از حضور در آن از تاثیر مثبت آنها آگاه نباشند. این مساله می‌تواند تا حدی موثر باشد که پس از آگاهی ساکنان از فاکتورهای مربوطه بگویند: «من حتی نمی‌دانستم این مورد چقدر می‌تواند ضروری باشد و حالا که می‌دانم، نمی‌خواهم بدون آن سر کنم.» نگاه کردن به کل ساختار از پشت چنین عینکی می‌تواند به هنگام ساخت یک بنای راحت، چیزی فراتر از آن را نتیجه دهد و نهایتا منجر به تکامل جنبه‌های شناختی، فیزیکی و حسی در ساکنان شود.

ساخت یک بنای راحت

البته معنی موارد ذکر شده در بالا این نیست که مجموعه‌ای از المان‌های اضافی و حتی زائد را به تصور اینکه محیط را جذاب‌تر و راحت‌تر کنند، به آن اضافه کرد. در مجموع، باید دقت کنید که با اضافه کردن فاکتورهای غیرضروری که نتیجه چندان موثری هم ندارند، نباید هزینه نهایی ساخت را افزایش داد. به جای آن می‌توانید با تشخیص و بهبود فاکتورهایی که واقعا موثر هستند، حس مثبتی که انتظار دارید را در ساکنان ایجاد کنید. بدین ترتیب می‌توانید با شناسایی نقاط حساس در طراحی خود، نیازهای فعلی و آتی ساکنان ساختمان را درک کرده و بیشتر و بهتر به آنها بپردازید.

ساخت یک بنای راحت

نهایتا توجه داشته باشید که به عنوان یک معمار لازم است ‘راحتی’ ساکنان را در کار خود در نظر بگیرید. هر چه به مفاهیم و فاکتورهای موثر بر این صفت دقیق‌تر بنگرید، نتیجه نهایی بیشتر به چیزی که انتظار می‌رفته نزدیک می‌شود. به علاوه، با توجه به سبک زندگی، رفتارها و حتی نوع ساختمان (اداری، مسکونی یا تجاری)، می‌توانید فاکتورهایی برای راحتی بیشتر که حتی خود ساکنان هم تصویری از آن ندارند را در طراحی خود در نظر بگیرید.

1

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]