طراحی محصول

کشف ایده‌های ناب برای طراحی محصول

نوآوری نوعی پیشرفت است، روندی برای یافتن نقطه تعادل میان گذر از محدودیت‌ها و پاسخ به نیاز بازار. در این میان روند طراحی محصولات نوآورانه بر پایه ایده‌پردازی و هم‌اندیشی در جهت توسعه تفکرات و یافتن راه‌حل مسائل بنا شده است. از همین رو در این مطلب سعی کردیم شما را با چند روش اساسی برای کشف ایده‌های ناب آشنا سازیم، روش‌هایی که می‌توانند به طراح در خلق محصولات متمایز کمک کند.

kmc-ideation-c-w600

برای طراحان محصول ایده‌یابی مانند پیدا کردن روزنه‌ای از نور میان فضایی آشفته و مبهم است. راه آسان این است که به ایده‌ها و الگوهای‌ قبلی تکیه کنیم و همچنان در محدوده امن خود باقی بمانیم اما در این صورت برای تصور امکانات و احتمالات جدید با مشکل مواجه می‌شویم. ممکن است هر طراح برای یافتن ایده‌های جدید روش‌های خاص خود را داشته باشد اما شیوه‌هایی که در ادامه می‌خوانیم اصول کلی هستند که می‌توان به کمک آنها پروژه را در هر شرایطی به پیش برد.

دست به کار شوید

process03-716x356-w600

همان‌طور که کارآفرین مشهور بریتانیایی، ریچارد برانسون می‌گوید، بهترین راه برای یادگیری هر چیزی انجام دادن آن است. قلم و کاغذ ابزارهای تفکر یک طراح هستند، اسکچ‌ها و پیش‌طرح‌ها روزنه‌هایی را به وجود می‌آورند که موجب یافتن مسیر راه‌حل‌های بدیع و نوآورانه می‌شود. ممکن است هنگام شروع، طرح‌ها خام، مبهم و بسیار ابتدایی به نظر برسند اما با مداومت و تفکر عمیق‌تر به تدریج راه اصلی نمایان شده و همین طرح‌ها الهام‌بخش راه‌حل‌های خلاقانه می‌شوند.

نظرات دیگران را به دقت گوش دهید

ThinkstockPhotos-533837253-610x300-w600

همیشه در دل ایده‌هایی که توسط همکاران و مشتریان ارائه می‌شود فرصت‌هایی برای پیشرفت و بستری برای رشد ایده‌های جدیدتر وجود دارد. شنیدن نظرات یا حتی انتقادات کمک می‌کند اولویت‌ها و ترجیحات مشتریان را متوجه شوید و ادامه کار را در مسیر درست گام بردارید. نظرات دیگران را منبع الهام خود قرار دهید و پیش از آن که مجبور شوید برای تصحیح طرح به مراحل قبل بازگردید، راه‌حل‌های مناسب را بیابید.

تحقیق کنید

Research_Hero-w600

مسیر مناسب ایده یابی با انجام تحقیق و بررسی آغاز می‌شود. در واقع از این طریق می‌توان حفره‌ها و شکاف‌های موجود را شناسایی کرد و راه‌حلی برای پر کردن آنها ارائه داد. تحقیقات موجب می‌شود نیازهایی را بیابیم که هنوز راهی برای رفع آنها پیدا نشده است.

انسان را محور اصلی طرح‌ها قرار دهید

Blogpic14_X-idea-w600

فرانک چیمرو (Frank Chimero)، طراح و نویسنده کتاب شکل طراحی، در این مورد می‌گوید: «مردم طرحی را که انسان‌محور نیست نادیده می‌گیرند». بیشتر دیزاین‌های نوآورانه زمانی به موفقیت می‌رسند که در روند طراحی آنها ترجیحات کاربر نهایی لحاظ شده باشد. برای یافتن نیازهای واقعی می‌توان بازخورد کاربران را بررسی کرد و برای حل مشکلات راه‌حل‌های اساسی ارائه داد.

روش‌های مختلف را امتحان کنید

3-w600

به گفته آبراهام مازلو، اگر تنها ابزار شما چکش باشد با همه چیز مانند میخ رفتار خواهید کرد. هر دیزاینری روش متفاوت و هر پروژه‌ای روند خاص خود را دارد. برای مثال اگر بخواهید نرم‌افزاری را برای معلمان طراحی کنید احتمالا کار را از بررسی نیازها و تحقیق در مورد زمینه کاری معلمان شروع می‌کنید. اگر قصد طراحی پورتفولیو داشته باشید می‌توانید کار طراحان دیگر را مشاهده کنید و ایده بگیرید، البته برای هر مسئله‌ای راهکارهای جدیدی وجود دارد که می‌توان به جای شیوه‌های معمول از آنها استفاده کرد. جالب‌ترین نکته در مورد دیزاین حل خلاقانه مسائل است، پس اگر همیشه از یک روش استفاده کنید پیشرفت زیادی نخواهید داشت، راه‌‌های جدید را امتحان کنید و با اعتماد به نفس به پیش روید.

تعداد ایده‌ها را افزایش دهید

DSC_9680 copy-w600

برای این کار می‌توانید کاربران محصول را در جلسه طوفان فکری شرکت دهید و از آنها بخواهید در مدت کم هر خصوصیت و ویژگی که برای محصول به ذهنشان می‌رسد بازگو کنند، سپس نظرات را دسته‌بندی کرده و در مورد چگونگی آنها در دنیای واقعی بیندیشید. ایده پردازی سریع موجب می‌شود افراد بدون فکر کردن به درست یا غلط بودن تفکرات آنها را مطرح کنند، جمع این‌گونه ایده‌ها کنار هم می‌تواند به خلق راهکارهای بدیع منجر شود.

16

یک دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]