نقاشی هنرهای تجسمی

گران‌ترین نقاشی‌های تاریخ

در سال‌های اخیر خریداران ثروتمند بیشترین رکورد خرید مهمترین آثار هنری دنیا را از خود به جا گذاشته اند. فروش ١٧٩ میلیون دلاری نقاشی زنان الجزایری اثر پابلو پیکاسو در نیویورک، رکورد فروش یک نقاشی در مزایده را در هم شکست. با وجود قیمت بالا، این نقاشی هنوز فاصله زیادی با گران‌ترین نقاشی‌های تاریخ دارد و در این بین جایگاه چهارم را به خود اختصاص داده است.

بسیاری از این نقاشی‌ها در خرید و فروش‌های خصوصی با قیمت‌های میلیونی دست به دست شده اند. در اینجا ١٠ نقاشی که بیشترین قیمت را داشته‌اند معرفی می‌شوند. با توجه به اینکه ارزش پول و نرخ تورم درسال‌های مختلف متفاوت است، بنابراین برای مقایسه دقیق‌تر باید تمامی قیمت‌ها با یک معیار یکسان سنجیده شوند. بدین ترتیب که برای هر اثر یک قیمت اصلی که در زمان خود فروخته شده است و یک قیمت تطبیق داده شده با معیارهای روز وجود دارد. مطلبی که می خوانید با درنظر گرفتن قیمت‌های به روز رسانی شده برای هر اثر، تهیه شده است.

«زمانی که ازدواج خواهی کرد» اثر پائول گوگین، ٣٠٠ میلیون دلار

1.Paul_Gauguin,_Nafea_Faa_Ipoipo-_1892,_oil_on_canvas,_101_x_77_cm-w600

نقاشی گوگین که در سال ١٩٨٢ از دو دختر تاهیتی کشیده بود رکورد گرانترین کار هنری در دنیا را شکست. در ماه فوریه این پرده توسط کشور قطر از یک مجموعه‌دار سوییسی به قیمت ٣٠٠ میلیون دلار خریداری شد. گوگین این نقاشی را در سفر اولش به تاهیتی کشید. او این سفر را سفری برای فرار از هر آنچه در اروپا مصنوعی و متعارف بود، خواند.

«بازیکنان کارت‌ها» اثر پل سزان، ٢٧۴ میلیون دلار

2.Card_Players-Paul_Cezanne-w600

رکورد قبلی کشور قطر در خرید این نقاشی در سال ٢٠١١ به ثبت رسیده بود. یکی از دوازده کار هنری غربی که موزه‌‌های این کشور در سالهای اخیر خریداری کرده‌ است. این پرده دو نفر با صورت‌های استخوانی که در حال بازی با کارت هستند نشان می‌دهد. سزان مدل‌های نقاشی‌اش را از مزرعه خانوادگیشان در اکس آن پروانس انتخاب کرده بود: باغبان و کارگر مزرعه

«شماره ۶(بنفش، سبز و قرمز)» اثر مارک روتکو، ١٨۶ میلیون دلار

No.6-w600

یک بیلیونر روسی به نام Dmitry Rybolovlev با پرداخت ١٨۶ میلیون دلار یک رکورد جهانی را برای نقاشی نقاش آمریکایی به ثبت رساند. گرچه در حال حاضر آقای Rybolovlev معتقد است فروشنده او را در خصوص قیمت گمراه کرده است و از او شکایت کرده است.

«زنان الجزایر (ورژن اُ)» اثر پابلو پیکاسو، ١٧٩.٣ میلیون دلار

picasso-femmes-d-alger-w600

پیکاسو مجموعه‌ای متشکل از ۱۵ نقاشی از حالت‌های مختلف زنان الجزایر خلق کرد. او از هنرمند فرانسوی اوژن دولاکروا الهام گرفته بود. دولاکروا در سال ١٨٣۴ زنان الجزایر را در آپارتمان‌هایشان نقاشی کرده بود. ورژن اُ در این مجموعه بهترین است و به عنوان مهمترین اثر پیکاسو که شخصا کار کرده است، به حساب می آید.

«شماره ۵، ١٩٨۴» اثر جکسون پولاک، ١۶۵.۴ میلیون دلار

No.-5-1948-de-Jackson-Pollock-thumb-800x475-49647-w600

فروش این نقاشی در پرده‌ای ابهام  و توسط دلالی به نام Sotheby در سال ٢٠٠۶ انجام گرفت. طبق گزارشات این نقاشی که طرحی از پاشیدن رنگ‌های زرد و قهوه‌ای بر روی بوم است توسط دیوید مارتینز از David Geffen موسس دریم‌ورک خریداری شد.

«زن ٣» اثر ویلم دکونینگ، ١۶٢،۴ میلیون دلار

Woman3-w600

در سال ٢٠٠۶ نقاشی دیگری توسط دیوید جفن به فروش رسید و این بار خریدار یک بیلیونر به نام استیون کوهن بود. این نقاشی سومین نقاشی از مجموعه شش تایی نقاشیهای دکونینگ، نقاش اکپرسیونیست انتزاعی، بود که در فاصله سال‌های ١٩۵١ تا ١٩۵٣ کشیده شده است. این اثر یکی از آثار به نمایش درآمده در موزه هنرهای معاصر تهران بود که پس از انقلاب سال ١٩٧٩ به دلیل تغییر قوانین کشور ایران از موزه برداشته شد.

«رویا» اثر پابلو پیکاسو، ١۵٨.۵ میلیون دلار

the-dream-w600

نقاشی رویا اثر هنری دیگری است که در سال ٢٠١٣ توسط استیون کوهن موسس SAC و یکی از بزرگترین کلکسیونرهای آثار هنری در وال‌استریت، خریداری شد. در واقع معامله در سال ٢٠٠۶ انجام شد اما به طور تصادفی آرنج صاحب تابلو، استیون واین، در بوم فرو رفت و معامله تا زمان مرمت اثر مسکوت ماند.

«پرتره ادل بلاک بائور ١» اثر گوستاو کلیمت، ١۵٨.۴ میلیون دلار

Gustav_Klimt_046-w600

در سال ٢٠٠۶ رونالد لودر این پرتره  طلااندود را برای نیو گالری خریداری کرد. در آن زمان این قیمت یک رکورد جدید برای خرید یک نقاشی بود. داستان خارق‌العاده این نقاشی به تازگی در فیلمی با عنوان زن طلایی آمده است.

«پرتره دکتر گاشه» اثر ونسان ونگوک، ١۵٢ میلیون دلار

Portrait_of_Dr._Gachet-w600

فروش تصویر نقاشی شده توسط ونسان ونگوک از پزشکی که در ماههای آخر عمرش به او نزدیک بود، رکوردها را در سال ١٩٩٠ شکست. این نقاشی توسط یک دلال هنری ژاپنی به نمایندگی از صنعتگر ژاپنی Ryoei Saito خریداری شد. هرچند که پس از مرگ Saito نقاشی ناپدید شد و تاکنون هیچ اطلاعی از محل آن در دسترس نیست.

«سه تحقیق لوسین فرود» اثر فرانسیس بیکن، ١۴۵ میلیون دلار

گران‌ترین نقاشی‌های تاریخ

در سال ٢٠١٣ این نقاشی پس از اینکه در کریستیس نیویورک به فروش رفت رکوردار حراجیهای زمان خود شد. قیمت تابلو با پیشنهادهای ٧ خریدار مصمم در مزایده به راحتی از مرز ٨۵ میلیون دلار که قیمت پیش بینی شده برای تابلو بود گذشت. این تابلو در سال ١٩۶٩ توسط بیکن کشیده شد و تصویر دوست انگلیسی و نقاش بیکن، به نام لوسین فرود است.

15

یک دیدگاه

  • با ارزشترین نقاشی تاریخ متعلق به تابلود مونالیزا اثر لئوناردو داوینچی هست که نیست توی این لیست

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]