عکاسی هنر و جامعه

شاید شما عکاس باشید؛ اما آیا هنرمند هم هستید؟

زمانی که دکمه شاتر را فشار می‌دهید و عکس می‌گیرید، یک عکاس محسوب می‌شوید. اما آیا یک هنرمند نیز هستید؟ این سوال را از راجر بالن پرسیدیم. او می‌گوید: «من به عنوان یک هنرمند، از عکاسی برای بیان دیدگاه‌های هنریم استفاده می‌کنم». خودش، دیدگاه‌ها و نکاتی که برای هنرمند بودن بیان می‌کند را بهتر بشناسیم.

راجر بالن (Roger Ballen) عکاس منتخب آمریکا است که در آفریقای جنوبی زندگی می‌کند، عکس‌های او اغلب به «تاریکی» شناخته می‌شوند و عقیده دارد عکس‌هایش سمت سایه بشریت را نمایش می‌دهد. او بر این باور است که برای این که بدانید آیا هنرمند هستید یا خیر باید ابتدا به این ۷ نکته خوب فکر کنید و پاسخ مناسبی برای آنها پیدا کنید.

۱- هدف هنر چیست

چرا بعضی کارها ماندگار هستند؟‌ چرا برخی دیگر زودگذر هستند؟‌ اگر به این دو سوال فکر کرده و پاسخی بیابید، شاید بتوانید یک هنرمند شوید. در عین حال برخی بر این باور هستند که هدف از هنر این است که شما را به انسان بهتری تبدیل کند. آیا با این معنا شما هنرمند محسوب می‌شوید؟

۲- دنیا را از نو برای خود تعریف کنید

اتفاق‌ها را چگونه برای خود تعریف می‌کنید؟‌ اگر بتوانید واژه‌ها را از نو برای خود تعریف کنید، شاید بتوانید یک هنرمند شوید.

۳- روابط بصری مناسب کدام است

زمانی که قوی نگاه کردن را آموخته و توانستید با یک تصویر ارتباط معنایی قدرتمندی برقرار کنید، آنگاه شاید بتوانید یک هنرمند شوید.

۴- دید عکاس منحصر به فرد است

وقتی آموختید که لحظه ارزشمند است و هیچ تصویری تکرار شدنی نیست، آنگاه شاید بتوانید یک هنرمند شوید.

۵- درون خود جستجو کنید

هر بار که دکمه شاتر را فشار می‌دهید یک واقعیت جدید به وجود می‌آورید. برای ساختن تصاویر خوب، به یک سفر عمیق به درون خود نیاز دارید. اگر توانستید ذهن و درون خود را به تصویر بکشید آنگاه یک هنرمند هستید.

۶- مزرها را از طریق ذهن خود، بشکافید

اگر می‌توانید دغدغه‌ها و محدودیت‌های ذهنی را رها کنید و به افکار خود اجازه دهید آزادانه حرکت کنند و شما نیز به دنبال آنها بروید، آنگاه شاید بتوانید یک هنرمند شوید.

۷- با ترس‌های‌تان رو به رو شوید

اگر بتوانید با ترس‌هایتان رو به رو شوید آنگاه قدم بزرگی در راه هنرمند شدن برداشته‌اید.

***

در راه هنرمند شدن، بهترین‌ها را برایتان آرزو می‌کنیم.

22

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]