بنا و نما دکوراسیون معماری

توجه به کیفیت سلامت ساکنان در معماری

تب استفاده از انواع گجت‌ها و ابزارهای مرتبط با سلامتی شایع شده است. دستبندها، ساعت‌های هوشمند و حتی تخت‌ها و بالشت‌ها با سنسورهای مخصوص، برای زیر نظر گرفتن ضربان قلب و میزان تحرک؛ و البته بسیاری ابزارهای دیگر با کاربردهای متفاوت امروزه مورد استفاده اغلب ما هستند. اما در معماری چگونه می‌توان از این ابزارها و اطلاعات آنها برای بهبود کیفیت سلامت ساکنان در طراحی بنا استفاده کرد؟

440738-apple-watch2

این گجت‌ها، با کمک سنسورهای مخصوص، امکان زیرنظر گرفتن چیزی که به آنها محول شده را دارند. در کنار آن، کاربر از اطلاعات خروجی این ابزارها آگاه می‌شود. مواردی همچون میزان ضربان قلب، میزان تحرک، قندخون، وزن و … خروجی این ابزارها هستند.

در صورتی که قرار باشد معماران بتوانند با کمک این داده‌ها تغییراتی را ساختمان و امکانات آن ایجاد کنند که بر کیفیت سلامت افراد موثر باشد، ارتباط ابزارهای نظارت کنندهٔ سلامتی و سیستم‌هایی که معمار با کمک آنها تغییراتی را در محیط خانه یا محیط کار ساکنان اعمال کند، ضرورت پیدا می‌کند.

Concept stimulate the mind, flat design

فردی را در نظر بگیرید که دچار اختلال خواب است. این شخص در صورت استفاده از دستبندها یا ساعت‌های هوشمندی که امکان نظارت بر کیفیت خواب را با کمک سنسورهای خود دارند، تنها می‌تواند کیفیت خواب خود را در جداول و نمودارهایی که حاصل اطلاعات دستبند یا ساعتش است مشاهده کند. برای مثال هر چه خواب عمیقتر باشد، سنسورهای حرکتی دستبند اطلاعاتی را ثبت می‌کنند که حاصل غلت‌زدن‌های کمتر فرد است و متعاقبا تکان‌ها و غلت‌زدن‌های بیشتر به معنی عمق کمتر خواب و کیفیت کمتر آن است.

اما چنین اطلاعاتی می‌توانند به صورت مستقیم مورد استفاده قرار گیرند تا علاوه بر یادآوری زمان مناسب برای خواب، با توصیه‌هایی، فرد را برای بهبود کیفیت خوابش کمک کنند.

اما در معماری، با استفاده از تکنولوژی‌هایی که بتوانند با کمک داده‌های دستبند یا ساعت‌هوشمند، می‌توان مواردی همچون تنظیم نور، کاهش صداهای مزاحم، تنظیم دمای اتاق و حتی استفاده از رایحه‌های خوشایند و آرامش‌بخش را برای خوابی بهتر تنظیم کرد.

نتیجه، افزایش کیفی خواب فرد است که با کمک داده‌های دستبند و تغییرات محیط خواب او به دست آمده است.


در جایگاه یک معمار، فکر کنید که ایجاد ارتباط بین داده‌های گجت‌های پوشیدنی (به طور کلی سنسورهای سلامتی) با تکنولوژی‌های مرتبط با صنعت ساختمان، چگونه می‌تواند در چه بخش‌هایی مورد استفاده قرار گیرد تا کیفیت سلامت ساکنان یک ساختمان را بهتر کرده و بر کیفیت زندگی آنها تاثیر مثبت بگذارد؟

0

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]