طراحی صنعتی طراحی محصول

نکاتی برای بهبود مهارت طراحی با دست

آگاهی از روش‌های اسکچ زدن و چگونگی بهبود کیفیت بصری طرح‌ها از نکات مهم برای علاقه‌مندان به رشته طراحی صنعتی است. طراحی دستی به عنوان یکی از جذاب‌ترین بخش‌های این رشته همواره مورد توجه نوآموزان بوده است. در این نوشته فهرستی از نکات مهم و تأثیرگذار در بهبود کیفیت طراحی و بالا بردن جذابیت بصری را باهم می‌خوانیم.

۱. روش طراحی خود را بشناسید.

maxresdefault-w600

هنگام طراحی به حرکت دست خود دقت کنید، کدام قسمت از دست شما بیشتر حرکت می‌کند؟ مچ، آرنج یا کتف؟ درواقع باید گفت هیچ‌کدام از این روش‌ها صحیح یا غلط نیستند بلکه روش مناسب طراحی به نوع اسکچی که شما برای کارتان به آن نیاز دارید بستگی پیدا می‌کند، اما به هر حال بسیاری از مدرسان ایده‌آل‌گرا حرکت دست از قسمت کتف را به عنوان روش صحیح شناخته و به دانشجویان خود توصیه می‌کنند.

استفاده از مچ دست برای ایجاد حرکت‌های سریع، محکم و کشیدن خطوط کنترل شده مناسب است. حرکت دادن دست از کتف نیز برای کشیدن خطوط نرم در طراحی‌های احساسی و هیجانی به کار می‌رود، این خطوط در اصطلاح رها شده و انفجاری ترسیم می‌شوند. نکته‌ مهمی که در مورد این روش باید به آن اشاره کرد نیاز به تمرین و ممارست زیاد برای تسلط یافتن بر کنترل خطوط است. خصوصیات طراحی با حرکت آرنج نیز در میانه دو روش قبلی قرار می‌گیرد. شما باید ابتدا تکنیکی را که با آن راحت‌‌تر هستید و کارتان را بهتر پیش می‌برد شناسایی کنید.

۲. تمرین کنید.

280efe38c6127e9b2e6797e76d3699b5-w600

اگر می‌خواهید به سطح بالایی از مهارت طراحی دست یابید در سرمایه‌گذاری زمان و تلاش کوتاهی نکنید. تمرین اصول پایه مانند ترسیم خطوط افقی، عمودی، مکعب در اندازه‌ها و زوایای مختلف را تا رسیدن به سطح کیفی مطلوب ادامه دهید.

۳. مفهوم وزن خطوط را درک کنید.

314924131_5ea4f3765d-w600

یکی از عوامل چشم‌گیر بودن طرح‌ها استفاده از خطوط با ضخامت‌های متفاوت است. در اصل خطوط ضخیم برای نشان دادن اجسام دور و خطوط نازک و کمرنگ برای نشان دادن اجسام نزدیک‌ به کار برده می‌شوند. استفاده از ضخامت‌های مختلف طرح را پویاتر نشان داده و خط تیره دور آن موجب جدا شدن طرح از صفحه رسم می‌شود.

۴. با حرکت تعمدی دست از قسمت شانه خطوط را آزاد و رها ترسیم نمایید.

314912964_2f46156d9b_o-w600

به عبارت دیگر خطوط را در نقاط برخورد قطع نکرده و اجازه دهید ادامه یابند. خلق اسکچ‌های سریع تکنیکی است که با کمی تمرین آن را به آسانی فرا خواهید گرفت. رسم یک مکعب محیطی با خطوط روشن به دور طرح، حس جالبی به آن می‌بخشد.

۵. طراحی مجدد

اسکچ‌های قدیمی خود را که در دوران تحصیل کشیده‌اید بار دیگر با نورپردازی بهتر ترسیم کرده و برای پرزانته کارهای خود از نسخه جدید آنها استفاده کنید.

۶. دستخط مناسب به کار ببرید.

314915380_2a5c57be0d-w600

توضیحات کوتاه در قسمت‌های خالی صفحه ترفندی برای ایجاد تعادل بصری در ترکیب‌بندی است. اگر فکر می‌کنید دستخطتان برای این کار مناسب نیست حتماً از قبل نوشته‌ای با فونت زیبا را انتخاب کرده و نوشتن آن را تمرین کنید.

۷. در اندازه بزرگ ترسیم کرده، در اندازه کوچک نمایش دهید.

SetWidth622-andy-mandel-design-sketch-clock-01-w600

یکی از راه‌های پرزانته خوب اسکن کردن طرح‌ها، تصحیح خطوط در فتوشاپ و نمایش آنها در زمان ارائه است. چنین روشی کیفیت اسکچ‌های متوسط را خوب و اسکچ‌های خوب را عالی نمایش می‌دهد.

۸. دراندازه کوچک ترسیم کنید، با اندازه بزرگ نمایش دهید.

اگر هنوز با حرکت آرنج یا کتف برای طراحی کردن راحت نیستید و یا کنترل خط‌هایتان هنوز کیفیت مطلوب را ندارد می‌توانید از این ترفند استفاده کنید، طرح را در اندازه کوچک کشیده و آن را به وسیله دستگاه کپی و یا اسکنر بزرگ کنید. حالا طرحی با همان شکل و حس و حال خطوطی که خودتان ترسیم کرده بودید در اختیار دارید.

۹. از طرح‌های دوبعدی یا سه‌بعدی ساخته شده در نرم‌افزارها استفاده کنید.

VW-Up-Concept-design-sketch-3-lg-w600

می‌توانید برای تسلط یافتن بر ترسیم نمای پرسپکتیو و یا درک تناسب‌ نماهای روبرو، پلان و جانمایی آنها در صفحه، از مدل‌های ساخته شده در نرم‌افزارهای دوبعدی و سه‌بعدی کمک گرفته و تصاویر به دست آمده را به عنوان راهنما در زیر برگه خود قرار دهید.

۱۰. با خودکار طراحی کنید.

در این صورت امکان پاک کردن خطوط و اشتباهات احتمالی را نخواهید داشت. این کار شما را مجبور می‌کند که قبل از کشیدن خطوط به آنها فکر کنید؛ به عبارت دیگر طراحی با خودکار ذهن شما را برای تفکر به راه‌حل‌های طراحی همزمان با اسکچ زدن پرورش می‌دهد. این روش کمک می‌کند دیزاینر بهتری شوید.

دلیل دیگر استفاده از خودکار این است که موجب می‌شود برای اسکچ‌های خود ارزش قائل شوید. شما طرحتان را ترسیم می‌کنید و اگر به نظرتان جالب از آب درنیامد آن را کنار گذاشته و طرح دیگری را شروع می‌کنید. بدین ترتیب قدم به قدم پیش رفته و مراحل کار خود را زیر نظر خواهید داشت.

اکنون شما ۱۰ نکته ساده اما مهم برای حرفه‌ای شدن در طراحی دستی را می‌دانید، اما همه اینها بدون تمرین کردن بی‌فایده هستند. ممکن است در ابتدا کمی برایتان خسته کننده باشد، اسکچ زدن مانند دوچرخه‌سواری تا زمان یادگیری سخت به نظر می‌رسد، اما پس از تسلط یافتن دیگر هیچ‌گاه آن را فراموش نخواهید کرد. در آینده مطالب بیشتری را از این مورد در هزار و یک بوم می‌خوانیم.

151

20 دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]