طراحی صنعتی

در یک پروژه طراحی صنعتی چه تعداد کانسپت به کارفرما تحویل دهیم؟

یکی از سوالاتی که معمولا هنگام انجام پروژه‌های طراحی صنعتی پیش می‌آید این است که در مراحل اولیه چند طرح کانسپت باید به مشتری یا کارفرما ارائه شود تا مورد بازبینی و انتخاب قرار گیرد؟ هرچند این مورد ممکن است برای هر پروژه و هر سفارش‌دهنده‌ای متفاوت باشد اما معمولا در فاز اول، چهار تا شش کانسپت کافی است.

تلاش و هزینه نقش مهمی در تصمیم‌گیری تعداد طرح‌های پیشنهادی دارند اما تعداد کانسپت‌ها به مواردی بیش از این دو وابسته است. اگر به کمتر از چهار کانسپت برسیم احتمال اینکه همه راه‌حل‌ها و نتایج را بررسی نکرده باشیم وجود دارد و اگر بیشتر از شش کانسپت ارائه دهیم ممکن است مشتری انتخاب مناسبی نداشته باشد و در آخر با محصولی شکست خورده مواجه شویم. این نتایج علاوه بر اینکه از تجربه انجام پروژه‌های متعدد به دست آمده‌اند، حاصل تحقیقاتی هستند که در مورد چگونگی تصمیم‌گیری و انتخاب انجام شده‌اند.

416400_241_47875__3RrDUit9-w600

به طور حتم استثناهایی برای الگوی «چهار تا شش کانسپت» وجود دارد، بعضی مشتریان خواهان تعداد زیادی کانسپت هستند، به طور مثال بیست تا سی عدد. این مشتریان معمولا افرادی هستند که دانش خوبی نسبت به دیزاین دارند و همراه با تیمی خلاق کار می‌کنند اما برای دستیابی به ایده‌های تازه و نگاه متفاوت به مسئله، از شما درخواست می‌کنند تعداد زیادی کانسپت تحویل آنها دهید. در چنین موارد به دلیل آشنایی سفارش دهنده به حوزه دیزاین می‌توان طرح‌هایی جسورانه یا ایده‌هایی که تا حدودی خام هستند را ارائه داد، زیرا می‌دانیم که مشتری دانش و تجربه کافی برای فیلتر کردن آنها را دارد.

مورد دیگر زمانی است که زیبایی‌شناسی‌ و عملکرد به صورت موازی در فاز طراحی بررسی می‌شوند. تکنولوژی‌های متفاوت می‌توانند طیفی از ایده‌های مختلف را به وجود آورند، همچنین گزینه‌های متعدد برای کنترل رابط کاربری طرح‌بندی‌های ارگونومیک متعدد را پیش روی طراح قرار می‌دهد. حال به موارد فوق کانسپت‌های زیبایی‌شناسی رو هم اضافه کنید. تجربه نشان داده است که ابتدا متمرکز شدن بر عملکرد، ارگونومی و تعامل و پس از آن پرداختن به ویژگی‌های بصری و زیبایی‌شناسی مدیریت تعداد کانسپت‌ها را آسان‌تر می‌کند، ضمن اینکه از این طریق می‌توان روند تصمیم‌گیری‌ها را برای مشتری به تصویر کشید.

416416_241_47875_IJR9WzRvZtt-w600

در دنیای فروش نظریه‌ای با عنوان پارادوکس انتخاب وجود دارد. بری شوارتز (Barry Schwartz) در کتابی با همین نام، در مورد وقفه و تردیدی توضیح می‌دهد که هنگام انتخاب یک بستنی از میان ۳۲ نوع متفاوت برای ما به وجود می‌آید، یا اینکه چرا اغلب از انتخاب یک لباس از میان ۴ لباس دیگر راضی‌تر هستیم تا انتخاب از میان ۴۰ گزینه دیگر. پاسخ این سوال ساده است، داشتن گزینه‌های متعدد و بیش از انتظار، فرصت‌های بیشتری برای شک کردن به وجود می‌آورد و ذهن را برای رسیدن به نتیجه نهایی بیشتر درگیر می‌کند.

این اصل در طراحی صنعتی برای بازبینی کانسپ‌ها و انتخاب ایده برتر نیز صدق می‌کند، جایی که یک وقفه و انتخاب اشتباه می‌تواند مساوی با شکست باشد. مشتریانی که درخواست ۲۰ کانسپت یا بیشتر را می‌دهند احتمالا انتظارات بالایی دارند و تعداد بیشتر را مساوی با نتایج بهتر می‌دانند؛ اما به اعتقاد شوارتز هرچه سطح انتظارات بالاتر رود احتمال ناامیدی نیز بیشتر می‌شود.

425576_241_47875_HjDM3tgiP-w600

زمانی که افراد با گزینه‌های متعدد مواجه می‌شوند شروع می‌کنند به مقایسه کردن و بیش از اینکه تعدد گزینه‌ها را ارزشی بالقوه بدانند آنها را فرصت‌های از دست رفته به شمار می‌آورند، درنتیجه این احساس منفی بر سطح رضایت مشتریان تاثیر می‌گذارد.

در مقابل، محدود کردن گزینه‌ها به چهار تا شش مورد باعث می‌شود که هر طرح به صورت جداگانه و کامل دیده شود، به علاوه فرصت بیشتری برای مقایسه مستقیم آنها با یکدیگر و همچنین مقایسه با اهداف پروژه فراهم می‌شود.

زمانی که تیم بازبینی با تعداد زیادی ایده و کانسپت مواجه می‌شود اولین قدم کم کردن گزینه‌ها است. ممکن است آنها مفهومی خاص را در نظر داشته باشند، مانند نیرومند یا حرفه‌ای، درنتیجه دیگر طرح‌ها را که با مفهوم مورد نظر همخوانی ندارند حذف می‌کنند.

در آخر باید گفت با هر کدام از سناریوهای بالا مواجه شدید اجازه دهید خلاقیت مسیر خود را طی کند و ایده‌های متعدد به وجود آورد، سپس با توجه به شرایط و امکانات مشتری ایده‌ها را فیلتر کنید تا به چهار تا شش طرح کانسپت برسید.

4

یک دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]