عکاسی

پنج اشتباه عکاسان تازه‌کار

عکاسی یک سرگرمی خوب و پر از هیجان است و البته برای افراد بسیاری شغل و حرفه به شمار می‌رود. با پیشرفت‌های بسیاری در که در صنعت عکاسی و تکنولوژی آن به دست آمد و کاهش قیمت و تنوعی که در محصولات عکاسی به مرور زمان حاصل شد، عکاس‌های بسیاری پدیدار شدند. عکاس‌هایی که برای یادگرفتن عکاسی به سایت‌های آموزشی آنلاین و تمرین‌های بدون مربی بسنده کردند. این موضوع اگرچه خوب است اما باعت پرورش عادت‌ها و اشتباه‌هایی بسیاری نیز می‌شود. در این مطلب به ۵ اشتباه عکاسان تازه‌کار و حتی کهنه‌کار اشاره می‌کنیم که اگر می‌خواهید در شغل یا تفریح خود موفق باشید، بهتر است آنها را آویزه گوش‌تان کنید.

بی‌توجهی به نورسنجی

عکاسی با فرمت خام به این معنی است که ما نیازی نداریم که هر چیزی را به طور ۱۰۰٪ دقیق نورسنجی کنیم. اما این که با این فرمت عکاسی کنید معنی‌ش این نیست که می‌توانید عکاس تنبلی باشید و از نورسنجی غافل شوید. اگر با این پیش‌فرض عکاسی می‌کنید که بعدا اشکال‌های مرتبط با نور را در عکس خام اصلاح خواهید کرد بدانید که در واقع خود را به یک عکاس ناوارد تبدیل می‌کنید که مهارت ویرایشش بهتر از مهارت عکاسی‌اش است!

آشنایی نداشتن به تعادل رنگ سفید

یکی از چیزهایی که عموما عکاس‌های تازه‌کار از آن غافل می‌شوند توجه به مفهومی به نام تعادل رنگ سفید یا وایت بالانس است. قبلا درباره تعادل رنگ سفید و نحوه تنظیم آن در محیط‌های مختلف برای شما نکاتی را بیان کرده‌ بودیم و همانطور که اشاره شده بود نباید از اهمیت آن غافل باشید. با وجود این که تنظیمات مربوط به وایت بالانس را نیز می‌توانید با پردازش روی عکس خام به دست آورید اما بی‌توجهی به آن به معنی از دست دادن امکانِ داشتن یک عکس با رنگ صحیح است.

whitebalance

عکاسی بیش از حد

فرض بر این است که در عکاسی دیجیتال عکس گرفتن هیچ هزینه‌ای ندارد زیرا فیلمی نیست که تمام شود یا هزینه چاپ عکس داشته باشیم پس می‌توانیم هرچقدر که خواستیم از هر چیزی عکس بگیریم. اما واقعیت این است که وقتی بی دقت و بدون توجه متاسب به قاب‌بندی و ترکیب‌بندی عکاسی می‌کنید در واقع کار خود را برای پردازش بعدی و انتخاب عکس مناسب از بین تمام عکس‌هایی که گرفته‌اید بیشتر می‌کنید. تازه این به شرطی است که بعد از گرفتن این عکس‌ها امکان پیدا کردن عکس خوب وجود داشته باشد!

نکته‌ای که در این قسمت مدنظر است این است که برای هر عکسی که می‌خواهید از هر موقعیتی بگیرید چند لحظه زمان بگذارید و تفکر کنید و بهترین عکسی را که می‌توانید ثبت کنید. عکسی که ترکیب‌بندی و نورسنجی مطلوب را داراست و در عین حال در زمان مناسب سوژه مناسب را شکار کرده است.

پاک کردن سریع از دوربین

اگر از آن دست‌ افرادی هستید که عکس‌های دوربین‌تان را تند تند بررسی می‌کنید و آنهایی که نمی‌پسندید را بلافاصله پاک می کنید، بدانید که اشتباه بزرگی می‌کنید. پیشنهادی که برای شما داریم این است که هرگز عکسی را از دوربین پاک نکنید. علاوه بر از دست رفتن عکس‌ها ممکن است باعث خرابی دوربین نیز بشود و در عکس‌های بعدی‌تان اثر نامطلوب بگذارد.

کارت‌های حافظه برای دروبین‌های دیجیتال قیمت نسبتا معقولی دارند. بهتر از کارت‌هایی با حافظه بالا خریداری کنید که مجبود نباشید چیزی را از روی آن پاک کنید.

بیشتر بخوانید: چگونه کارت حافظه مناسب دوربین بخریم؟

همچنین همانطور که در قسمت قبل اشاره شد اگر تعداد زیادی عکس بی‌هدف از هر چیزی نگیرید لازم نمی‌شود که عکس‌های روی کارت حافظه دوربین‌تان را خالی کنید تا جا برای عکس‌های بعدی باز شود.

از دوربین خود ایراد نگیرید

یکی از اشتباه‌هایی که عکاس‌های تازه‌کار می‌کنند این است که فکر می‌کنند هرچه بیشتر هزینه کنند و دوربین و ابزارهای گرانتری بخرند عکس‌های با کیفیت‌تری می‌توانند ثبت کنند. در حالی که چنین نیست. آنچه به هر عکس زیبایی و معنا می‌دهد نگاه عکسی است که دوربین را در دست گرفته و تصویر را ثبت می‌کند. از جاذبه‌ها و دلایل خوب بود یک عکس نورسنجی، ترکیب‌بندی، سوژه‌بابی و اصول درستی است که برای ثبت آن بکار گرفته شده.

البته در این نکته شکی نیست که دوربین‌های بهتر، لنزهای با کیفیت‌تر و سریع‌تر نیز وجود دارند اما در نهایت آنچه به عکس زببایی و معنا می‌دهد دید عکاس و رعایت صحیح اصول و تنظیمات پیش از فشار دادن دکمه شاتر است. فراموش نکنید که دوربین تنها یک ابزار کار است و حتی با ساده‌ترین ابزارها هم می‌توان نتایج زیبا و منحصر به فردی را به دست آورد.

 

15

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]