طراحی صنعتی طراحی محصول

فناوری جدید نایک، انقلابی در طراحی کفش

در سال ۲۰۱۵ نایک با طراحی کفش nike-mag و تولید محدود آن خبر از دیزاین و تکنولوژی جدیدی داد که الهام گرفته از فیلم‌های علمی و تخیلی سالیان گذشته بود. ایده ساخت کفش‌های ورزشی که قابلیت تطبیق با اندازه پای افراد را داشته باشند حدود ۳۰ سال پیش به ذهن فیلمسازان رسیده بود و نایک به تازگی چالش جدیدی را برای تحقق بخشیدن به این ایده آغاز کرده است.

nike-innovation-for-everybody-recap-13-2-w600نتیجه این چالش طراحی «نایک مگ» بود که در سال ۲۰۱۵ تعداد محدودی از آن ساخته شد و به صورت مزایده به فروش رسید، عواید آن نیز صرف انجام تحقیقات در مورد بیماری پارکینسون شد. امسال نایک با توسعه این محصول، کفش جدیدی با نام هایپر ادپت (HyperAdapt 1.0) را معرفی کرده که ظاهر آینده‌نگرانه آن با تکنولوژی جدید تلفیق شده و رویایی را به واقعیت رسانده است. این کفش ورزشی با شبکه‌های توری شکل ساخته شده که پس از پوشیدن، به اندازه پای ورزشکار تنظیم می‌شوند و راحت‌ترین و مناسب‌ترین حالت را برای او به وجود می‌آورند.

تیفانی برز (Tiffany Beers)، از نوآوران ارشد نایک که رهبری این پروژه را بر عهده داشته است در مورد هایپر ادپت اینگونه توضیح می‌دهد: زمانی که کفش را به پا می‌کنید پاشنه شما با یک سنسور تماس پیدا می‌کند و سیستم تعبیه شده به طور خودکار کفش را تنگ می‌کند، همچنین در سمت چپ و راست دو دکمه وجود دارد که می‌توان با آنها کفش را تنگ‌تر یا بازتر کرد. از این طریق ورزشکار می‌تواند اندازه را به صورت دستی تغییر دهد تا وضعیت مناسب خود را بیابد.

NikeHyperAdapt-sole-600x395-w600

در حال حاضر نایک در رویای تولید محصولی فراتر از هایپر ادپت است، کفشی که در موقعیت‌های مختلف به‌طور خودکار تغییر وضعیت دهد و حداکثر ایمنی را برای ورزشکار فراهم سازد. به طور مثال در حرکت‌های تند و شدید کفش تنگ‌تر شود و با چسبیدن به پا آن را در برابر ضربه‌های شدید محافظت کند و به محض پایین آمدن شدت حرکات و ثابت شدن گام‌ها به حالت قبل باز گردد اما در حال حاضر این محصول چیزی شبیه به مدل Pump ریباک است که سال قبل معرفی و عرضه شد. باید منتظر ماند و دید حاصل این رقابت و توسعه خلاقانه چنین محصولی در آینده به چه شکل پیش خواهد رفت.

14

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]