ابزارها عکاسی

استفاده از ابزار HSL در لایت‌روم برای تازه‌کارها

صحبت از پردازش تصویر و ویرایش عکس که به میان می‌آید کار بیش از حد سخت و تخصصی به نظر می‌رسد. شاید تخصصی باشد، اما این به معنی یادگیری سخت آن نیست. ابزارهایی همانند HSL در لایت‌روم یا برنامه‌های مشابه به خاطر پیچیدگی، برای افراد مبتدی یک اضظراب خاصی به همراه دارند. اما پس از یادگیری و استفاده از آن، این مشکل حل می شود. این مطلب به شما یاد می‌دهد تا از این امکان به راحتی برای ویرایش عکس‌هایتان بهره بگیرید.

HSL مخفف سه عبارت Hue و Saturation و Luminance است. نقطه قوت ابزار HSL کنترل جداگانه رنگ‌ها است. این ابزار به شما امکان می‌دهد که شدت نور و رنگ و طیف یک رنگ خاص را تغییر دهید. همچنین هنگام ویرایش عکس‌های سیاه و سفید میزان هر طیف را بصورت مستقل کنترل کنید.

حال هر یک از عبارات تشکیل دهنده HSL را جداگانه توضیح می‌دهیم.

HSL-Dropdown-w600

H – رنگ

بین عبارات Color و Hue که هردو به معنای رنگ است، تفاوتی وجود دارد. Hue قسمت تیره رنگ‌ها را شامل می‌شود؛ یعنی قسمتی از سایه رنگ در طیف خاص که این به طول موج نور منعکس شده بستگی دارد.

برای نمونه گلی را در نظر بگیرید که گلبرگ‌های زرد رنگ زیبایی دارد. چه نوع سایه‌ای از زرد روی گلبرگ وجود دارد؟ آیا آن رنگ زرد خالی است یا زرد تیره با مخلوطی از نارنجی؟ شاید روشن‌تر؛ یا زرد مایل به سبز. این طیف همان مفهوم Hue است. کنترل Hue در تصاویرتان، آنها را به واقعیت نزدیکتر می‌کند.

S – اشباع

Saturation بیشتر به محیط بستگی دارد. وقتی در مورد اشباع رنگ حرف می‌زنیم، منظور شدت آن رنگ است و می‌تواند نقش اصلی را انتقال حس عکاس داشته باشد. شدت بیشتر معمولا احساس بیشتری و شادتری را منتقل می‌کند. در حالی که شدت حس غم و اندوه خستگی را می‌تواند نشان دهد. آنچه ابزار HSL در اختیار شما می‌گذارد، کنترل شدت رنگ‌ها به صورت مجزا است.

l – روشنایی

Luminance روشنایی منعکس شده از رنگ‌هاست و زمانی استفاده می‌شود که بخواهید رنگ خاصی را روشن یا تیره‌تر کنید. اغلب در تصاویر سیاه سفیدی که از رنگی تبدیل شده‌اند، از این ویژگی استفاده می‌شود.

HSL-All-w600

تغییر شدت رنگ

تصویری دارید و می‌خواهید یک رنگ خاص را ویرایش کنید. این کار را می‌توانید توسط ابزار saturation انجام دهید. با استفاده از ابزار انتخاب رنگ، رنگ مورد نظر خود را انتخاب کرده و شدت آن را تغییر دهید. در این تصویر قصد داریم شدت و روشنایی و رنگ برگ‌ها را تغییر دهیم، طوری که به رنگ آبی پس زمینه لطمه نزند.

Original-Image-w600

با کلیک روی محل اشاره شده در تصویر زیر، رنگ مورد نیاز خود را انتخاب کنید. و با استفاده از ابزار مربوطه شدت آن را بیشتر یا کمتر کنید.

Color-Picker-w600

شاید در ابتدا تغییرات محسوس به نظر برسد، اما با با مقایسه دو تصویر میت‌وان تغییر را به خوبی احساس کرد.

Saturation-Image-w600

تغییر میزان روشنایی رنگ

حال می‌خواهیم برگ‌ها را مقداری روشن‌تر کنیم تا نسبت به پشت زمینه آبی رنگ خود تمایز بیشتری داشته باشند. رنگ اصلی مورد نیاز در این مرحله نارنجی و زرد است. به بخش luminance رفته و دوباره ابزار انتخاب رنگ را کلیک کنید. سپس میزان روشنایی رنگ انتخاب شده را تغییر دهید.

Luminance-Image-w600

تغییر میزان رنگ

معمولا بهتر است مقدار Hue را در آخر تغییر دهید. چون تغیرات قبلی آنچه را که نیاز دارید برای شما فراهم می‌کند و کسری‌های تصویر در این حالت بهتر دیده می‌شود. در این تصویر قصد داریم برگ‌ها را بیشتر نارنجی کنیم تا زرد.

Hue-Image-w600

حال در تصویر زیر می‌توانید نتیجه تغییرات در این سه المان HSL را ببینید و قبل و بعد از ویرایش را با یکدیگر مقایسه کنید.

HSL در تصاویر سیاه سفید

وقتی صجبت از عکس سیاه و سفید می‌شود، ابزار HSL کارایی خوبی دارد. لایت‌روم قدرت بیشتری برای انجام تغییرات دلخواه به شما می‌دهد و به راحتی با تنظیم مقدارها بهترین تصویر را داشته باشید.

BW-Panel-w600

پس از تغییر رنگ تصویر به سیاه سفید، تمامی اطلاعات رنگ‌ها روی عکس ذخیره می‌شود تا میزان شدت و رنگ آن در هر زمان قابل بازخوانی باشد. البته این امکان فقط در تصاویر خام یا RAW در دسترس است و اگر تصویر فرمت Jpg داشته یا با تنظیم خود دوربین عکس سیاه و سفید گرفته می‌شود، و این اطلاعات از بین می‌رود.

با استفاده از ابزار HSL می‌توانید میزانی روشنایی هر رنگ بصورت مجزا و روشنایی سیاه و سفیدی عکس را تغییر دهید. با این روش می‌توانید به راحتی کنتراست عکس را بهبود بخشید. تغییر روشنایی یک رنگ خاص با اینکه به سیاه و سفید تبدیل شده‌اند، بطور مستقیم روی تصویر خروجی اثر می‌گذارد. برای مشاهده تفاوت استفاده از این ابزار به تصاویر زیر دقت کنید.

استفاده از ابزار HSL در نگاه اول دشوار و پیچیده به نظر می‌آید، ولی با مشاهده میزان تغییرانی که روی عکس می‌گذارد، جذاب‌ می‌شود. با میزان تغیرات رنگ و روشنایی و شدتی که در دسترس دارید، می‌تواند تصاویر خلاقانه ای به وجود بیاورید.

***

اگر شما هم ابزارهای خوب و تاثیرگذار دیگری می‌شناسید که در لایت‌روم یا سایر نرم‌افزارها قابل استفاده هستند با ما در میان بگذارید و تجربیات خود را در اختیار خوانندگان و علاقمتدان به عکاسی و ویرایش آن قرار دهید.

 

5

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]