طراحی خودرو طراحی صنعتی طراحی محصول

ترسیم اشیاء ساده، راهی مناسب برای یادگیری اصول طراحی صنعتی

طراحی دستی یکی از مهارت‌های مورد علاقه دیزاینرها است. این توانایی یکی از اصلی‌ترین مهارت‌های رشته طراحی صنعتی نیز به شمار می رود. معمولا طراحان از این طریق ایده‌ها و تفکرات خود را به تصویر می‌کشند و آن را توسعه می‌دهند تا در نهایت به محصول ایده‌آل خود برسند. اما چطور می‌توان به این مهارت دست یافت؟

ترسیم اشیاء ساده‌ای همچون پرینتر کمی کسل‌کننده به نظر می‌رسد، به خصوص اگر به طراحی محصولات پیچیده‌ای مانند خودرو علاقه داشته باشید اما برای شروع یادگیری و آشنایی با اصول طراحی، استفاده از شکل‌های پایه می‌تواند تمرین مناسبی باشد.

افراد تازه‌کار بعضی مواقع با ترسیم احجام پایه‌ای مانند مکعب مشکل دارند و نمی‌دانند چگونه به آنها فرم دهند تا شکل یک محصول واقعی را به خود بگیرند. پیش از این در مطلبی با عنوان «استفاده از شکل‌های ساده برای طراحی محصول» به نکات اصلی برای شروع کار طراحی با دست اشاره کردیم، در این ویدیو نیز نحوه تبدیل یک مکعب ساده به طرحی از یک پرینتر نشان داده شده است که با مشاهده آن می‌توانید اصول طراحی اشیا را یاد بگیرید و یا مرور کنید.

هدف انجام این تمرین

مطالعه بصری اشیاء، تجزیه آنها به اشکال ساده و ترسیم آنها از زوایای مختلف موجب می‌شود اصول طراحی را به خوبی بیاموزید. شاید در ابتدا کمی خسته‌کننده به نظر برسد اما به یاد داشته باشید اشیاء هرچقدر هم پیچیده به نظر برسند باز از ترکیب همین شکل‌های ساده به دست آمده‌اند و اگر شما از ابتدا اصول تفکیک آنها و تشخیص پرسپکتیو آنها را به خوبی آموخته باشید با کمی دقت از پس طراحی پیچیده‌ترین محصولات بر خواهید آمد.

مراحل طراحی پرینتر

Untitled-w600

۱. انتخاب کاغذ یا مقوای مناسب برای طراحی با مداد (کاغذ معمولی یا مقوای گرم پایین می‌تواند برای شروع کار مناسب باشد).

۲. ترسیم یک مکعب با پرسپکتیو دو نقطه‌ای (تا حد ممکن سعی کنید محل برخورد خطوط به یکدیگر را دقیق مشخص کنید).

۳. ایجاد برآمدگی یا فرورفتگی سطوح با تغییر اندازه مکعب‌ها.

۴. پیدا کردن نقطه مرکزی از نمای بالا (این کار را می‌توان از طریق ترسیم قطر سطوح انجام داد)

۵. ترسیم خط برش (section) مرکزی.

۶. ترسیم خطوط برش و فرم دادن به محصول با توجه به خط برش مرکزی و نمایان شدن برآمدگی و فرورفتگی سطوح.

۷. اضافه کردن انحناهای لبه‌ها، جزئیات طرح و دکمه‌ها.

چنین اشیاء ساده‌ای می‌توانند قسمتی از یک محصول بزرگ و پیچیده باشند. برای مثال همین طرح با کمی تغییر به شیشه جلو و بادگیر یک کامیون تبدیل می‌شود. به یاد داشته باشید که با تمرکز و تمرین می‌توانید طرح‌های فوق‌العاده‌ای خلق کنید.

در قسمت‌های بعد چگونگی انحنا دادن به لبه‌ها و نرم کردن گوشه‌ها را بررسی خواهیم کرد، اگر به این موضوع علاقه دارید برای خواندن مطالب مرتبط، با هزارویک بوم همراه شوید.

32

یک دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]