دکوراسیون معماری

راهنمای خرید مبل تختخواب‌شو

همه افراد این شانس را ندارند که در منزل بزرگی که اتاق مهمان دارد زندگی کنند، اما این بدان معنی نیست که وقتی دوستان یا فامیل به منزل آنها می‌روند مکانی برای آنها نداشته باشند و به اجبار مهمان‌ها را به مهمانخانه‌ای بفرستند

مبل‌های تختخواب‌شو برای فضاهای کوچک و خانه‌هایی که اتاق اضافه مهمان ندارند انتخابی مناسب و کاربردی است. اگر قصد خرید مبل تختخواب‌شو برای منزل خود دارید، با ما همراه شوید تا دایره انتخابتان کوچکتر شود بدین ترتیب بتوانید انتخابی عالی داشته باشید‌.

انواع مدل‌ها

مبل‌های تختخواب‌شو می‌توانند از یک مبل یک نفره ساده تا یک مبل چند تکه‌ای و کامل تشکیل شوند

Screen-Shot-2016-01-21-at-11.36.44-AM-w600-w600

 • کاناپه تختخواب‌شو. ساده‌ترین مدل از این نوع مبل‌هاست که می‌توانید پیدا کنید. بیشترشان از کوسن‌هایی تشکیل شده‌اند که روی بدنه‌ای چوبی یا فلزی قرار می‌گیرند. اگر این بدنه بسته باشد، برای نشستن استفاده می‌شود و اگر باز شود به عنوان تختخواب مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از این مدل‌ها در آپارتمان‌ها رایج است. البته شکل ساده آنها ممکن است بعضی فضاها را بیش از حد معمولی و ساده جلوه دهد.
 • صندلی‌های تختخواب‌شو. این مدل زمانی برای شما مناسب است که اتاقی کوچک دارید و بیشتر از یک مهمان را پذیرا نیستید این مبل‌ها از کاناپه‌های تختخواب‌شو بزرگتر و راحت‌تر هستند ومدل‌های متنوع‌تری دارند. پارچه‌های طرحدار با بافت‌های مختلف را به عنوان روکش این مبل‌ها می‌توان در نظر گرفت؛ به همین خاطر می‌توانند انتخاب خوبی باشند. البته این را هم مدنظر داشته باشید که این نوع صندلی‌ها از صندلی‌های عادی کمی بزرگتر هستند.
 • کاناپه‌های کشویی. قدیمی‌ترین نوع مبل‌های تختخواب‌شو هستند. این‌ها به عنوان یک کاناپه بزرگ جهت نشستن استفاده می‌شوند و به تخت‌هایی با اندازه‌های کویین (عرض ۱۶۰) و کینگ (عرض ۱۸۰) تبدیل می‌شوند و بسیار راحت هستند. البته این مدل‌ها نیز همانند صندلی‌های تختخواب‌شو در ابعاد مختلف موجودندکه متداول‌ترین آنها کاناپه سه نفره جهت نشیمن و تخت کویین جهت خواب است.

جنس تشک

وقتی یک مبل تختخواب‌شو می‌خرید، باید بیشتر از اینکه به ظاهر مبل اهمیت دهید، به کیفیت تشک تخت توجه کنید. با توجه به مدل و نوع مبلی که می‌پسندید، انتخاب‌های گوناگونی وجود دارد.

Pier-1-Alton-Sleeper-Sofa-e1453409842480-w600

 • تشک پنبه‌ای یا پلی استر. این نوع تشک جهت کاناپه‌های تختخواب‌شویی استفاده می‌شود که یا پنبه‌ای‌اندیا پلی‌استر و یا ترکیبی از هردو. این تشک‌ها با خاصیت فنری هم نازک هستند و هم راحت. حدود بیست سانتیمتر نیز عمق دارند.
 • تشک فومی. تشک‌های فومی متداول هستند و برای مبل‌های تختخواب‌شو و مبل‌های ساده استفاده می‌شوند. در مورد این نوع جنس کیفیت حرف اول را می‌زند. عمق استاندارد تشک‌ها بین هفت تا سیزده سانتیمتر است که اگر با چگالی پایین باشد مهمان‌ها هنگام استفاده راحتی بیشتر احساس خواهند کرد. فوم‌های ارتجاعی یا فوم‌های ژله‌ای تحولی نوین در بالابردن کیفیت این نوع تشک‌ها به شمار می‌روند.
 • تشک‌های فنری. اگرچه مدل‌های قدیمی این نوع تشک خاطره خوبی به یادگار نگذاشته‌اند، اما در طی سال‌های گذشته راه طولانی را طی کرده و با فنرهای بهتر و لایه‌های نازک کیفیت بهتری پیدا کرده‌اند تا خوابی آرام را هدیه دهند. بهترین انتخاب در مورد این مدل، عمق دوازده سانتیمتر و فنرهای استیل و کاور ضخیم است. البته با توجه به صدایی که این تشک‌ها دارند، در صورت تمایل به استفاده از مبل تختخواب‌شو در مکان‌های عمومی پیشنهاد می‌کنیم از تشک‌های فومی استفاده کنید.
 • تشک هوا-روی-فنر نوع جدیدتری از تشک‌ها در قسمت پایین‌شان فنر قرار دارد و قسمت بالای آن با هوا پر شده است. این ساختار، جریانی را بوجود می‌آورد که آسودگی بیشتر را فراهم می‌آورد. هوای بالای فنر این امکان را می‌دهد که تشک دوبرابر نازک‌تر از حالت عادی باشد و خاصیت ارتجاعی خودش را نیز موقع استفاده حفظ کند.

عملکرد

قبل از خرید مبل تختخواب‌شو، روش باز کردن مبل را حتما امتحان کنید و یا نظراتی که در مورد آنها در سایت‌ها یا فروم‌ها داده شده است را مرور کنید تا مطمئن شوید که مبل به راحتی باز و بسته می‌شود‌. سه روش استاندارد برای این کار وجود دارد.

Kristen-Rivoli.jpg-w600-w600

 • کلیک-برگشت. روش ساده‌ای که بیشتر در کاناپه‌های تختخواب‌شو کارایی دارد. بدنه کاناپه را به طرف جلو می‌کشید تا صدایی شبیه کلیک شنیده شود، سپس آنرا به حالت صاف باز می‌کنید.
 • بیرون کش. امروزه بیشتر مبل‌ها و صندلی‌های تختخواب‌شو طوری طراحی می‌شوند که با یک دست و به راحتی به تختخواب تبدیل شوند. به این ترتیب که بعد از برداشتن کوسن‌ها‌، به اهرمی دسترسی پیدا می‌کنید که با کشیدن آن به سادگی مبل به تخت تبدیل می‌شود.
 • بازکن برقی. اگر کمردرد یا مشکل حرکتی دارید، پیشنهاد می‌کنیم از بازکن‌های برقی استفاده کنید. این مکانیسم پیشرفته، شما را قادر می‌کندکه با فشار دادن یک دکمه مبل را به شکل تختخواب در بیاورید.

نکات خرید

Mango-Design-Co.jpg-w600-w600

به ضخامت تشک توجه کنید، تشک باید به اندازه‌ای کلفت باشد که هنگام نشستن روی آن فنر و مواد داخل ان باعث آزار شما و مهمانتان نشود. حداقل ضخامت پیشنهادی دوازده سانتیمتر است. از خریدن تشک با صخامت کمتر از ده سانتیمتر خودداری کنید. همینطور مبل‌هایی که یک نفر نتواند به تنهایی آن را به تخت تبدیل کند.

وقتی به دنبال بهترین مبل تختخواب‌شو برای خانه‌تان هستید نکات زیر را درنظر داشته باشید.

اندازه

Screen-Shot-2016-01-21-at-11.16.23-AM-w600-w600

چه مبلی را می‌توانید در منزلتان جای دهید؟ به شکل مبل‌های تختخواب‌شو نگاه کنید و مطمئن شوید که از نظر اندازه، شکل و ظاهر با خانه شما هماهنگی دارند.

میزان استفاده

هر چند وقت یکبار مهمان دارید؟ اگر فقط برای مناسبت‌های خاص مهمان دارید و یا مهمان‌هایتان مدت اقامتشان کم هست، بهتر هست که زیاد هزینه نکنید و مبل ارزانتری بخرید. فقط در مورد تشک دقت کنید تا به اندازه کافی راحت باشد.

Holly-Marder-avenue-lifestyle.jpg-w600-w600

بودجه

راحت‌ترین کار این هست که بهترین و زیباترین مبل تختخواب‌شو را با بالاترین قیمت بخرید، اما به یاد داشته باشید این وسیله‌ای نیست که شما هر روز از آن استفاده کنید؛ بنابراین بهتر هست که هزینه زیادی برای آن متقبل نشوید و مبلی بخرید که کارایی مناسبی داشته باشد.

تعمیر و نگهداری

مبل‌های تختخواب‌شو به راحتی نگهداری می‌شوند و سال‌ها قابل استفاده هستند؛ البته به شرطی کهبه خوبی از آنها مراقبت شود. این مراقبت شامل موارد زیر است:

Carney-Logan-Burke-Architects.jpg-e1453404764350-w600-w600

 • نظافت سطوح. مبل‌های تختخواب‌شو مانند همه مبلها اگر تمیز بمانند بیشتر عمر می‌کنند. جاروکشیدن مرتب و لکه گیری را فرموش نکنید.
 • نظافت داخلی. اگر مدت طولانی از مبل استفاده نمی‌کنید‌، هرچند وقت یکبار آنرا بازکنید و جاروبرقی بکشید تا خاک‌های روی آن پاک شود.
 • جابه جایی تشک. اگر از تشک به صورت مداوم استفاده می‌کنید، هر شش ماه یک بار آن را پشت و رو کنید و با تکان دادن آن مواد داخل آن را هم‌تراز کنید.

***

هنگام خرید مبل تختخواب‌شو، ظاهر و کارایی هر دو مهم هستند. دقت کنید مبلی انتخاب کنید که با فضای شما همخوانی داشته باشد و اندازه‌ای مناسب با منزل شما را داشته باشد؛ همینطور برای مهمان شما خوابی راحت را فراهم کند.

9

3 دیدگاه

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]