ابزارها عکاسی

چاپ عکس روی شیشه در تاریکخانه

اگر شما هم عکاس یا هنرمند باشید، احتمالا به چاپ کردن عکس روی شیشه فکر کرده‌اید. چاپ عکس روی شیشه، کاغذ یا هر ماده دیگری از ابتدای ظهور عکس و عکاسی وجود داشته است. چاپ عکس روی شیشه برای عکاس‌های حرفه‌ای، آنهایی که با چاپ عکس در تاریک‌خانه آشنایی دارند، کار دشواری نیست اما اگر چنین تجربه‌ای ندارید باید صبور باشید تا به نتیجه مطلوب دست یابید.

پیش از شروع کار باید از اصول تاریکخانه یا اتاق تاریک آگاهی داشته باشید. اگر این اصول را می‌دانید می‌توانید این پاراگراف را نخوانید و به خواندن ادامه متن بپردازید.

تاریکخانه محلی برای آن دسته از کارهای عکاسی (جاگذاری فیلم در کاست ها، ظهور و چاپ در تشتک و …) است که باید در تاریکی انجام گیرند. ساختمان تاریکخانه از نظر نور باید طوری امن باشد که هیچ نوری از خارج وارد آن نشود. ورودی آن باید طوری طراحی شود که در مواقع ورود یا خروج اضطرای حین عمل ظهور فیلم‌ها به مخاطره نیفتد. وجود بخار مواد ظهور و ثبوث در روزهای گرم تابستان عملاً تاریکخانه را به یک سونای بخار تبدیل خواهد کرد، اگر تاریکخانه دارای تهویه مناسب نباشد. سیستم تهویه نیز باید از نظر نور دارای امنیت بالایی باشد. وجود مواد اسیدی و قلیایی در داروهای ظهور و ثبوت و … که در تاریکخانه از آنها استفاده می‌شود، لزوم قابل شست‌وشو بودن کف و دیوارهای تاریکخانه را اجباری می‌کند. این مواد علاوه بر قابل شست‌وشو بودن، باید در برابر مواد اسیدی و قلیایی نیز(از قبیل خوردگی و …) مقاومت داشته باشند.

printing-013-w600

راه‌های زیادی برای چاپ عکس روی شیشه وجود دارد اما بهترین آنها این است که از روش کلاسیک فرآیند تماس مستقیم با ماده امولوسیون استفاده کنید.

با استفاده از دوربین آنالوگ عکس مورد نظرتان را ثبت کنید. بهترین نتیجه را برای چاپ عکس روی شیشه در عکاسی سیاه و سفید به دست می‌اورید. مخصوصا اگر تازه‌کار هستید.

قسمت کوچکی از شیشه‌ای که قصد دارید عکس را روی آن چاپ کنید انتخاب کنید و آن را با چسب یا نوار بپوشانید که مبادا دستتات را ببرید. بعد شیشه را تا حد امکان تمیز کنید تا هیج لک و گرد و غباری روی آن باقی نماند. هرگونه آلودگی، چربی یا خاکی که روی شیشه مانده باشد تاثیر متفی روی عکس چاپ شده باقی خواهد گذاشت.

یک لایه خیلی نازک از ماده مات روی شیشه بمالید. هدف از این مرحله این است که یک بافت متفاوت روی شیشه ایجاد کنیم تا امولوسیون بهتر به آن بچسبد. از این جای کار به بعد دیگر به سطح شیشه دست نزنید زیرا اثر انگشتان روی آن می‌ماند. مواظب باشید که چیز دیگری نیز با آن برخوردی نداشته باشد. به ماده مات کننده ۳۰ دقیقه زمان دهید که تا خشک شود.

Dark_room-w600

تاریکخانه را آماده کنید. آماده کردن آن مانند زمانی‌ست که بخواهید عکس معمولی را چاپ کنید. از اینجای کار به بعد نباید اجازه دهید که نور مستقیم به شیشه شما برسد. فیلم و شیشه را به تاریکخانه ببرید.

مقدار زیادی از مایع امولوسیون روی سطح شیشه بمالید و ۱۵ دقیقه به آن زمان دهید تا خشک شود. عکس را همانند چاپ روی کاغذ، روی شیشه ظاهر کنید. احتمالا زمان ظاهر شدن عکس روی سطح شیشه بیشتر از حالت معمول طول بکشد. شاید لازم باشد این مرحله از کار را باید روی تکه‌های زیادی از شیشه انجام دهید تا نتیجه مطلوب را به دست آورید.

 

3

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]