طراحی صنعتی طراحی محصول

چطور متفاوت بیندیشیم و ایده پردازی خلاقانه داشته باشیم؟

موسسه ام‌بوث (M Booth)، واقع در منهتن، یک آژانس جهانی ارتباطات است که پیشرو بودن در استفاده از علم خلاقیت در ایده پردازی مهم‌ترین ویژگی آن به شمار می‌رود. ام‌بوث در واقع تقاطعی میان بینش، پژوهش و تخیل است، موسسه‌ای که خط فکری برخی برندهای تاثیرگذار بین‌المللی را شکل داده و در سال ۲۰۱۲ از سوی وبسایت هلمز ریپورت (Holmes Report) عنوان موسسه خلاق سال را دریافت کرده است.

3eb3bf6-w600

زمانی که اعضای M Booth وارد جلسه طوفان فکری می‌شوند کاغذهای رنگی را می‌بینند که روی میزشان پخش شده است، همچنین پوسترهایی با سوال‌های هوشمندانه یا مضامین الهام‌بخش که باعث ایده پردازی می‌شوند. سپس به آنها ده دقیقه وقت داده می‌شود تا پاسخ‌ها و ایده‌های خود را با ماژیک روی دیوار بنویسند.

چنین تجربه غیرمعمولی صرفا برای متفاوت اندیشیدن آنها طراحی شده است.

اندرو روسی (Andrew Rossi)، مدیر بخش خلاقیت ام‌بوث (M Booth)، مسئول تبدیل موسسه به قطب نوآوری است. روسی در سال ۲۰۰۹، زمانی که ایده‌های جدید موسسه رو به کاهش می‌رفت، وارد مجموعه شد. به گفته او اعضای موسسه برای مدت زیادی کنار هم حضور داشتند و با درگیر کردن همین اعضا ثابت در پروژه‌های موسسه، ایده‌ها کهنه و تکراری شده بودند.

IMG_0137Cropped-w600

روسی شروع به تحقیق در مورد خلاقیت کرد و با دگرگون کردن روند نوآوری در ام‌بوث، موفق به دریافت جایزه موسسه خلاق سال ۲۰۱۲ شد. او از میان یافته‌های خود به سه نکته مهم اشاره می‌کند که استفاده از آنها می‌تواند مسیر رسیدن به اهداف تجاری هر شرکتی را هموار کند.

۱. هنگام ایده پردازی پارامترهای لازم را مشخص کنید

آزادی زیاد می‌تواند مانع خلاقیت باشد. محدودیت‌ها به عملکرد مغز کمک می‌کنند و موجب می‌شوند ایده‌ها عمق بیشتری بیابند. به گفته روسی افراد معمولا بیش از اندازه آزاد ایده پردازی می‌کنند و گستره وسیعی را در نظر می‌گیرند، در این صورت فشار زیادی را متحمل می‌شوند. روش آسان‌تر این است که ایده‌ را در محدوده‌ای مهار کنیم.

هنگام ایده پردازی با پرسش سوالات خاص بر اندیشه خود متمرکز شوید. برای مثال اگر به دنبال استراتژی‌های جدید بازاریابی هستید، فهرستی از ۱۰ روش بازاریابی در یک شبکه اجتماعی را تهیه کنید و یا ۵ ایده برای جذب سرمایه‌گذاران آنلاین بیابید. هر چیزی که در چارچوب مشخص شده به ذهنتان می‌رسد یادداشت کنید، افکار خود را سریع و بی‌وقفه بنویسید.

بیشتر بخوانید:

۲. به دنبال منبع الهام تصادفی باشید

برای متفاوت اندیشیدن لازم است ذهن خود را طوری پرورش دهید که بین مسائل مختلف ارتباط ایجاد کند. برای این منظور به دنبال منابع الهامی باشد که به ظاهر هیچ ربطی با مشکل ندارند.

روسی معمولا تیم خود را با کلمات غیرمنتظره روبرو می‌کند، کلماتی مانند «آناناس» یا «جرقه» برای یک شرکت خودروسازی کمی عجیب هستند. به گفته او از هر ۱۰ ایده‌ای که مخاطبان را به وجد می‌آورد ۹ مورد از نشانه‌های مضحک و تصادفی به وجود آمده‌اند. برای یافتن چنین نشانه‌هایی به تصاویر پربازدید پینترست یا کلمات پرتکرار توییتر توجه کنید.

۳. کمیت را هدف قرار دهید، نه کیفیت

agency-photo-800x600-w600

زمان ایده پردازی ویرایشگر درونی خود را ساکت کنید. این نیروی درونی ایده‌هایتان را به چالش می‌کشد و مدام یادآور می‌شود که این فکر پوچ یا اشتباه است. این را به یاد داشته باشید که همیشه می‌توان یک ایده بد را برای بهتر شدن تصحیح کرد یا تغییر داد.

روسی این نکته را یافته است که رقابت‌ دوستانه و سریع، کمک می‌کند تا افراد بدون قضاوت درونی ایده‌های خود را بروز دهند. برای مثال در روند یکی از پروژه‌ها روسی ۱۰۰ اسکناس یک دلاری روی میز گذاشت و به اعضای تیم خود گفت که در ازای گفتن هر ایده می‌توانند یکی از اسکناس‌ها را بردارند و در عرض ۱۵ دقیقه آنها ۱۰۰ ایده به دست آوردند که ۱۵ مورد از آنها کاملا کاربردی و قابل توجه بود.

52

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]