طراحی صنعتی گرافیک

با اصلی‌ترین گرایش‌های برندینگ سال ۲۰۱۶ آشنا شوید

امروزه دوران برندهای از پیش آماده یا مفاهیمی که پشت لایه‌های متعدد از ارزش‌ها و خصوصیات یک سازمان گم شده‌اند، رو به پایان است. مشتریان انتظار برندی را دارند که بتوان با آن تعامل برقرار کرد، همچنین محصولات و سرویس‌هایی را می‌پسندند که خودشان به عنوان مخاطب بتوانند نقش فعالی در ایجاد ارتباط با آنها داشته باشند.

Branding-w600

تکنیک‌های برندینگ در حال تغییر هستند و بازتابی از تعامل را نشان می‌دهند، یعنی مواردی بیش از انتخاب رنگ، فضای خالی اطراف لوگو و استفاده از فونت‌های مناسب که پیشتر مورد توجه طراحان قرار داشتند.

برند نشان دهنده همه خصوصیات یک کسب و کار است، اینکه چه چیزی تولید می‌کند، طبق چه ارزش‌هایی پیش می‌رود و چه افرادی را در خدمت دارد. امروزه برندها بیشتر جنبه انسانی پیدا کرده‌اند و پوسته خشک و فاقد شخصیت آنها روز به روز کمرنگ‌تر می‌شود.

اما سوال اینجاست که برندینگ در سال ۲۰۱۶ به چه سمت و سویی پیش خواهد رفت و در جهت توسعه و پاسخ به نیاز کسب و کارها و مشتریان چه تغییراتی در آنها به وجود خواهد آمد؟ سایت creativebloq بر اساس پایش اولین گرایش‌های امسال چهار سبک را شناسایی کرده است که در ادامه با آنها آشنا می‌شویم.

۱. تبدیل برند به تجربه

nivea-w600

همان‌طور که گفته شد، روشی که در آن برند با مشتری نهایی ایجاد تعامل می‌کند بیش از هر زمان دیگر اهمیت خواهد یافت. درنتیجه تمرکز برندینگ دیگر بر نمایش یک تصویر خاص یا شیوه زندگی نخواهد بود بلکه در جهت ایجاد یک تعامل تجربی مثبت با کاربران پیش می‌رود، رابطه‌ای مداوم با مشتریان که فرصت بررسی موثرتر نیاز آنها را برای صاحبان برند فراهم می‌کند.

خصوصیات این گرایش: تمرکز کمتر بر فونت، رنگ و تشابهات، استفاده بیشتر از المان‌های نرم‌، تمرکز بر ایجاد ارتباط با کاربر.

۲. شخصی‌سازی بیشتر

26-coca-cola-w600

مدت‌ها باور بر این بود که برندها برای مشتریان مختلف معانی گوناگونی دارند اما با ظهور شبکه‌های اجتماعی که به عنوان روش اصلی ایجاد تعامل با مشتریان شناخته می‌شوند، صاحبان برندها پی برده‌اند که برای باقی ماندن در رقابت لازم است ارتباطی درخور، مناسب و شخصی‌تر با هر یک از مشتریان داشته باشند.

پیش از این شخصی‌سازی محصولات و پاسخ مناسب به نیاز هرکدام از مشتریان، مختص برندهای پیشرفته‌ و معتبر همچون رولکس و بنز بود اما در حال حاضر شاهد گسترش این گرایش هستیم؛ مانند اسم‌های خاصی که کوکاکولا روی شیشه‌ها و قوطی‌های محصولات خود می‌گذارد یا حکاکی که اپل پشت محصولاتش انجام می‌دهد.

خصوصیات این گرایش: تعامل برند با مشتریان در سطح بالاتری از شخصی‌سازی محصول انجام می‌شود، گزینه‌های پیشنهادی تولیدکننده برای رفع نیازهای فردی مخاطبان ارائه می‌شود.

۳. استفاده از صفات انسانی

brandtrend03-w600

شاید به نظر برسد این مورد مشابه شخصی‌سازی است اما استفاده از صفات انسانی روشی کاملا متفاوت است. برندها به طور سنتی دارای نمایی از صورت بودند که مجموعه‌ای از ارزش‌ها را به نمایش می‌گذاشت اما امروزه مشتریان برندهای بدون صورت که نشانه‌ای از چهره انسان در آنها نیست را ترجیح می‌دهند؛ اما در عوض برندها به سمت استفاده از نمادهای جمعی گرایش پیدا کرده‌اند که نشانی از ارتباطات انسانی و جنبه‌های احساسی است.

خصوصیات این گرایش: برندینگ به سمت استفاده از ارزش‌های انسانی و ایجاد ارتباط احساسی با مشتریان پیش خواهد رفت.

۴. منبع‌یابی درونی

brandtrend04-w600

زمان طولانی است که برندینگ از طریق شناسایی ویژگی‌های درونی یک سازمان و نمایش بیرونی آن شکل می‌گیرد و انتظار نمی‌رود که در آینده نیز تغییر چندانی در این روش ایجاد شود اما وقتی که طرفداران این گرایش قدیمی سعی می‌کنند به زیر پوست یک سیستم کسب و کار نفوذ کرده و ارزش‌های مهم آن را برای ارائه در برند شناسایی کنند، باید انتظار داشت که از روندی خلاقانه‌تر بهره ببرند. پیغام و بینش یک برند به احتمال فراوان از درون سازمان یا شرکت شکل می‌گیرد.

خصوصیات این گرایش: کارمندان و ذی‌نفعان یک سازمان می‌توانند بینش‌های لازم و نظرات کاربردی ارائه ‌دهند و از این طریق به توسعه برند و قرار گرفتن آن در مسیری تاثیرگذار، کمک کنند.

8

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]