عکاسی

برندگان مسابقه عکاسی World Press 2016

نتایج و برندگان مسابقه عکاسی ورد پرس ۲۰۱۶ که دوره ۵۹ این مسابقات بود از بین بیش از ۸۰،۰۰۰ شرکت کننده انتخاب و اعلام شده است. این عکس‌ها را حدود ۶۰۰۰ عکاس از ۱۲۸ کشور ارسال کرده بودند. هیات داوران امسال به ۴۱ عکاس محتلف جوایزی را اهدا کردند.

عکس Richardson که برنده جایزه نخست در بخش Spot News بود تصویری از پناهندگان بی‌شماری است که در سال ۲۰۱۵ به سمت اروپا در حرکت بودند و در شب ۲۸ آگوست ۲۰۱۵ از افرادی گرفته شده که سعی دارند از مرز مجارستان خود را به سمت دیگر برسانند. او در مورد عکس خود چنین می‌گوید: «من ۵ روز پناهندگان را زیر نظر داشتم. آنها یک گروه ۲۰۰ نفری بودند که به نزدیکی فنس‌های مرز رسیدند. ابتدا کودکان و زنان از مرزها عبور داده شدند و سپس نوبت به پدرها رسید. از بین مردها نیز ابتدا پیرترها عبور می‌کردند. من حدود ۵ ساعت با گروهی از عکاسان همراه بودیم و مانند موش و گربه از پلیس فرار می‌کردیم. وقتی عکس را گرفتم بسیار خسته بودم؛ ساعت حدود ۳ صبح بود و ما نمی‌توانستیم از فلاش برای عکاسی استفاده کنیم زیرا ممکن بود باعث شود پلیس این افراد را پیدا کند. برای همین مجبور بودم فقط از نور مهتاب برای عکس استفاده کنم.»

رییس هیات داوران، Francis Kohn، در مورد این عکس می‌گوید: «ما عکس را دیدیم و فهمیدیم که عکس مهمی است. بعلاوه این که تاثیر آن در لحظه نخست شگفت‌انگیز بود. سادگی و سمبولیسم در آن به وضوح به چشم می‌خورد. در این عکس همه چیزهایی که برای کمک به پناهنده‌ها باید درک شود، وجود داشت. بنظر من این عکس در عین حال که بسیار کلاسیک است، متعلق به هیچ زمانی نیست. این عکس شرایطی را به خوبی به تصویر کشیده است.»

سخنان فرانسیس کوهن را می‌توانید در ویدیوی زیر گوش کنید:

 

۳۵ عکس از ۱۲۵ عکس برندگان مسابقه عکاسی ورد پرس ۲۰۱۶ را می‌توانید در ادامه ببینید.

هشدار برخی از عکس‌ها محتوای دلخراش دارند:

1

نظر بدهید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]