عکاسی

عکاسی از ستارگان به زبان ساده

دانستن اصول پایه عکاسی به شما کمک می‌کند عکاس بهتری باشید و تعریف شما از عکس گرفتن فقط برداشتن دوربین و پیدا کردن سوژه نباشد. اگر این اصول را می‌دانید می‌توانید کمی فراتر رفته و از سوژه‌هایی عکس بگیرید که مهارت عکاسی از پیش‌نیازهای آن است. عکاسی از ستارگان یکی از همان سوژه‌های جذابی‌ست که در این مطلب به آموزش آن به زبان ساده می‌پردازیم.

برای عکاسی از ستارگان باید از تنطیمات قسمت‌های مختلف دوربین، از جمله سرعت شاتر، دریچه دیافراگم و ایزو، را به طور دستی انجام دهید و به علاوه این که آنها را بخوبی بشناسید. همچنین بسیار پیشنهاد می‌کنیم که با فرمت خام () عکاسی کنید؛ این کار به شما کنترل بیشتری برای ویرایش نهایی تصویر می‌دهد.

ابزارهای مورد نیاز

  • سه‌پایه. برای عکاسی از ستارگان نیاز داریم که شاتر برای مدت طولانی باز بماند. برای جلوگیری از لرزش دست و تار شدن تصویر، حتما به سه‌پایه نیاز دارید.
  • دوربینی که امکان کنترل دستی تنظیمات را در اختیار قرار دهید. همانطور که اشاره کردیم امکان کنترل دستی ایزو و سرعت شاتر جزو ملزومات عکاسی از ستارگان است.
  • لنزی که دریچه دیافراگم باز داشته باشد. لنز مناسب برای این منظور باید f/2.8 یا بازتر باشد. اگر لنز شما واید است اما دریچه دایفراگم بازی دارد مشکلی برای عکاسی از ستارگان ایجاد نمی‌کند.

اگر هر سه این ابزار را آماده دارید، پس گام اول برای عکاسی از ستارگان را برداشته‌اید.

kayak-under-the-stars (1)-1001boom

ISO 1250 , aperture f/2.8 , exposure 30

چه محلی برای عکاسی از ستارگان مناسب است؟

البته داشتن تجهیزات ضروری است اما کافی نیست؛ شما باید یک محل مناسب برای عکاسی انتخاب کنید که آسمان شب را به خوبی ببینید. آلودگی نوری مشکل بزرگی است که در شهرهای بزرگ حتما با آن مواجه خواهید شد. اگر می‌خواهید عکس‌های خوبی از آسمان شب بگیرید، باید به جایی سفر کنید که به اندازه کافی از شهرهای بزرگ دور باشد.

lightpollution-1001boom

اگر نمی‌دانید نزدیک‌ترین جا به محل زندگی‌تان برای عکاسی از ستارگان مناسب است می‌توانید از اپلیکیش‌هایی که برای همین منظور طراحی شده‌اند استفاده کنید. یکی از این اپ‌ها Star Walk نام دارد که برای iOS و Android به قیمت ۲.۹۹ دلار در دسترس است.

در همین زمینه بیشتر بخوانید:

تنطیم‌های اولیه برای عکاسی

وقتی می‌خواهید از ستارگان، این ذرات نوری ریز معلق در آسمان، عکاسی کنید باید نوری زیادی را به سنسور دوربین برسانید. بنابراین، مهم است که از ترکیب ایزوی بالا، دریچه دیافراگم باز و باز گذاشتن شاتر به مدت طولانی استفاده کنید. مشابه تنظماتی که در عکس قایق به کار رفته است.

برای تنطیم سرعت شاتر بهتر است آن را نهایت روی ۳۰ ثانیه قرار دهید. زیرا باز ماندن شاتر بیش از این به ثبت حرکت ستاره‌ها در آسمان در اثر گردش زمین منجر خواهد شد. از سرعت شاتر بالاتر از ۳۰ ثانیه معمولا برای رد ستارگان استفاده می‌کنند. مانند تصویر زیر

startrailphoto-1001boom

نکاتی در مورد ویرایش عکس

ویرایش عکس‌هایی که از ستاره‌ها گرفته‌اید ممکن است در وهله اول کمی ترسناک و سخت بنظر برسد. اما اگر به پیشنهاد ما گوش کرده باشید و عکس‌هایتان را خام ثبت کرده باشید، آنگاه با کمی تمرین می‌توانید به خوبی از پس ویرایش آنها برآیید.

BEFORE-AND-AFTER-1001boom

اگر می‌خواهید بدانید این عکس چطور با ویرایش به چنین زیبایی دست یافته می‌توانید ویدیوی زیر را که آموزش ویرایش عکس در لایت‌روم است را تماشا کنید.

 ;

4

نظر بدهید

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]