ابزارها طراحی خودرو طراحی صنعتی

نقش واقعیت مجازی در طراحی صنعتی

پیشرفت تکنولوژی اغلب تغییرات تاثیرگذاری در روند پروژه‌های نوآورانه به وجود می‌آورد و با کاهش هزینه و زمان، مسیر توسعه را هموار می‌سازد. از آنجا که اصلاح، توسعه و تکمیل طرح از مهمترین مراحل طراحی صنعتی و تولید محصول به شمار می‌روند؛ باید دید آیا فناوری واقعیت مجازی که این روزها توجه زیادی را به خود جلب کرده است، می‌تواند تاثیر مثبتی در جهت سهولت انجام این مراحل پر هزینه و زمانبر داشته باشد؟

1455415902529361-w600

پیش‌بینی می‌شود که در آینده نرم‌افزارهای مدلسازی سه بعدی به واسطه هدست‌های واقعیت‌ مجازی (VR headsets) و همچنین تجهیزات شبیه‌ساز حس لامسه، تجربیات جدیدی را برای طراحان صنعتی، به خصوص طراحان خودرو فراهم کنند.

در سالهای اخیر فناوری واقعیت مجازی سهم زیادی از اخبار حوزه تکنولوژی را به خود اختصاص داده است؛ به ویژه با ورود هدست‌های اوکولوس به بازار که کیفیت بالا و قیمت مناسب آنها نشان از آینده روشن این محصول می‌دهد.

قابلیت‌ها و موفقیت‌های تجاری که برای این هدست پیش‌بینی شده است، شرکت‌های تولیدکننده نرم‌افزارهای سه‌بعدی را به توسعه اپلیکیشن‌های مرتبط با واقعیت مجازی ترغیب می‌کند، همچنین فرصت خوبی است تا به یافتن کارایی و قابلیت‌های ممکن این فناوری در دنیای طراحی صنعتی و طراحی خودرو بپردازند.

یکی از کاربردهای این هدست می‌تواند تجربه استفاده از مدل طراحی شده در محیطی مجازی باشد. مشاهده خودرو در ابعاد و اندازه اصلی برای ارزیابی دیزاین آن ضروری است. در حال حاضر نیز این مرحله بخش مهمی از روند طراحی خودرو محسوب می‌شود اما اجرای آن به تجهیزات مخصوص و نمایشگرهای عظیم نیاز دارد و یا روش‌های جایگزینی که هزینه‌های زیادی را در بر می‌گیرند.

Ford-Virtual-3D-CAVE-720x479-w600

نسل جدید هدست‌های واقعیت مجازی که قیمت کمتری نسبت‌‌ به قبل دارند امکان اجرای این مرحله از روند طراحی را برای استودیوهای کوچک و حتی طراحان مستقل آسان‌تر می‌کند، همچنین امکان ارائه و ارزیابی طرح در ابعاد واقعی را حین برگزاری جلسات طراحان فراهم می‌سازد.

گام بعدی می‌تواند یکپارچه‌سازی سیستم واقعیت مجازی با ابزارهای اصلاح مدل باشد، به نحوی که طراح در یک محیط تعاملی تغییرات مورد نظرش را روی مدل مجازی اعمال کند و هم‌زمان نتیجه آن را ببیند، بدون اینکه احتیاج باشد به کامپیوتر یا تجهیزات جانبی مراجعه کند.

در همین راستا مایکروسافت نیز برای معرفی هدست‌های هولولنز خود، هولوگرامی از یک موتورسیکلت را نشان می‌دهد که تغییرات و اصلاحات از طریق تعامل بی‌واسطه طراح و مدل ایجاد می‌شوند.

نقش واقعیت مجازی در طراحی صنعتی

گام سوم از روند این تحولات احتمالا توسعه نرم‌افزارهایی خواهد بود که امکان برش یا حکاکی مستقیم روی مدل هولوگرام را فراهم می‌کنند. از این طریق طراح می‌تواند در محیطی مجازی و به وسیله ابزارهای مجازی که در اختیارش قرار می‌گیرد اشیاء مورد نظر خود را شکل داده و محصولی را خلق کند.

در حال حاضر شرکت Oculus VR، توسعه دهنده هدست‌های ریفیت که مالکیت آن را فیس‌بوک در اختیار دارد، پروژه ردیابی حرکات دست و مدل‌سازی سه‌بعدی را به دو شرکت Nimble VR و ۱۳th Lab واگذار کرده است تا به صورت تخصصی پیگیری کنند و به انجام برسانند.

چنین فرصت‌ها و ویژگی‌های آینده‌نگرانه‌ای بسیار جذاب به نظر می‌رسند اما در عین حال انتقال دستورهای پیچیده‌ به محیط مجازی واقعیت افزوده که هرکدام شامل چندین ابزار و عملکرد می‌شوند، چالش بزرگی است. باید منتظر ماند و دید که این تکنولوژی چه تاثیری بر دیزاین، کارایی و ارگونومی محصولات آینده خواهد داشت.

2

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]