بنا و نما دکوراسیون معماری

نکاتی در رابطه با طراحی محیط کار

تکنیک‌های طراحی محیط کار در طول سال‌های گذشته بیشتر و بیشتر به سمت ابجاد محیط‌هایی قابل انعطاف و چندمنظوره، تکامل یافته است. امروزه ما می‌بینیم که محیط‌های کاری تنها محلی برای کار کردن نیستند، بلکه طراحی و وسایل آنها نیز طوری طراحی و چیدمان شده که امکان تعامل، برقراری ارتباط و بروز خلاقیت در آنها بیشتر باشد. محیط‌های کار متفاوت، برای نیازهای متفاوت طراحی می‌شوند، اما همه نقطه‌ای مشترک دارند: انعطاف در طراحی.

Camera_01-1001boom

در لیست زیر به نکاتی اشاره شده که باید برای طراحی محیط کار مد نظر قرار گیرند:

• طراحی محیط‌های کاری با لحاظ اعضای تیم و امکان تعامل آنها
• توجه به امکان کار به صورت گروهی و فردی
• رعایت یکپارچگی محیط کار برای یادگیری هر روز اعضای تیم
• انعطاف‌پذیری در محل کار
• در نظر گرفتن محل‌هایی برای استراحت و دفع استرس‌های ناشی از محیط کار
• ایجاد حس ارتباط در محیط کار

توجه به نکات بالا و رعایت آنها در طراحی محیط کار باعث ایجاد ارتباط و یکپارچگی بین کار و محیط کاری -و برعکس- می‌شود. بدین‌ترتیب می‌توان تا حدود زیادی اطمینان داشت که محیط کاری اجتماعی، پرورش‌دهندهٔ خلاقیت، متمرکز، آرام و با امکان تعامل و ارتباط با سایر اعضا، ایجاد شده است.

gty_open_plan_office_ll_130701_33x16_1600-1001boom

امروزه اغلب محیط‌های کاری طوری طراحی می‌شوند که نیازهای بسیاری از کسب‌وکارها را پوشش دهند. اما راز کار در ایجاد محیطی ‘فعال’ است. که کارکنان را به کار مفید و موثر بیشتر ترغیب کند.

به نظر می‌رسد توجه به جنبه‌هایی همچون فضاهای شخصی و قابل انعطاف، امکان مشارکت، خلاقیت، کاربردپذیری و اثرگذاری بر کارکنان و محیط را به صورت متقابل افزایش می‌دهد. این مولفه‌ها به طور مشخص می‌توانند در بهبود کمی و کیفی نتیجه در اغلب کسب و کارها و ایجاد فرهنگ سازمانی موثر و امکان ارتباط بیشتر با سایر کسب و کارها موثر باشند.

linear-design-serviceworks-2-1001boom

به عنوان یک طراح یا معمار، شما به کدام یک از موارد فوق عمل کرده‌اید؟ کدام موارد را کمتر موثر می‌دانید و چه مواردی را در پروژه‌های خود بیشتر مورد توجه قرار داده‌اید؟ آیا ایده و نکته جدیدی که توجه به آن برای ایجاد یک محیط کاری موثر ضروری بوده که در این مقاله به آن اشاره نشده باشد در نظر دارید؟

لطفا دیدگاه‌های خود را در بخش نظرات با ما و سایر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

1

نظر بدهید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مطالب را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید.

[انصراف]